۲۹ شی‌ء استردادشده از فرانسه که قدمت این آثار از ۵هزار سال پیش تا دوره اسلامی است، در موزه ملی ایران به نمایش گذاشته شد.

سعید اوحدی معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی در مراسم افتتاحیه نمایشگاه اشیای استردادی از کشور فرانسه گفت: امروز شاهد اتفاق مهمی هستیم، استرداد ۲۹ قلم شیء تاریخی از دوره‌های مختلف که قدمت برخی از آن‌ها به ۵ هزار سال قبل بازمی‌گردد و منحصر‌به‌فرد است. این اشیا با همت وزارت امور خارجه، دستگاه دیپلماسی کشور، وزارت میراث‌ فرهنگی، معاونت میراث‌ فرهنگی و اداره‌کل موزه‌ها، سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی در پاریس به کشور بازگردانده شد.

۴۰هزار شی‌ء تاریخی به ایران بازگشته است

وی ادامه داد: طی سنوات گذشته حرکات خوبی برای استرداد اشیای تاریخی آغاز شده است. ۱۹ پرونده مهم داشتیم که شامل ۴۰ هزار شیء تاریخی بود و با پیگیری‌هایی که وزارت میراث‌ فرهنگی و وزارت امور خارجه و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی داشتند، این آثار که بخشی از فرهنگ و تمدن کشورمان است به ایران بازگشت.

معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت میراث‌ فرهنگی تصریح کرد: طی ماه‌های گذشته شاهد شتاب جدی در بازگشت آثار تاریخی هستیم. این آثار فقط یک شی‌ء تاریخی نیستند و بخشی از فرهنگ و تمدن ماست، بازگشت این آثار اقدام جدی برای تقویت هویت ملی‌ ماست.

بنا به گفته این مقام مسئول، یکی از چالش‌های جدی که کشورهای جهان با آن روبه‌رو هستند موضوع گسست بین‌نسلی و بحران هویتی است، آثار تاریخی نقش بسیار زیادی در تقویت هویت ملی دارند.

مأموریت ۸۰ نمایندگی ایران در خارج برای شناسایی و استرداد آثار تاریخی

در ادامه این مراسم محمدعلی کیانی مدیرکل همکاری‌های فرهنگی و امور ایرانیان خارج از کشور گفت: این آثار از سوی رایزن فرهنگی ایران در پاریس و با مذاکراتی که رایزن فرهنگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی طی پنج ماه با نوادگان شارل دوگل داشتند، به کشور بازگشت.

وی بیان کرد: سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به‌عنوان متولی تمام فعالیت‌های فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور است. به ۸۰ نمایندگی‌مان در ۶۵ کشور تأکید کردیم یکی از شرح وظایف آ‌ن‌ها، شناسایی آثار و اشیای تاریخی فرهنگ و تمدن ایران است که باید در دستور کارشان قرار بگیرد. رایزن‌های فرهنگی ما در حال انجام آن هستند و هماهنگی‌های لازم نیز انجام شده است.

مدیرکل همکاری‌های فرهنگی و امور ایرانیان خارج از کشور تصریح کرد: رایزن‌های فرهنگی ما در تعدادی از کشورها در حال شناسایی تعداد دیگری از آثار هستند، بعد از مذاکرات و اقداماتی که در این زمینه انجام می‌شود، این موارد را اعلام خواهیم کرد.

از سفال ۵ هزارساله عصر مفرغ تا پیکرک سفالی دوره اسلامی

همچنین مرتضی ادیب‌زاده مدیرکل موزه‌ها نیز در این مراسم عنوان کرد: ۲۹ شی‌ء استردادی شامل ظرف سفالی لوله‌دار متعلق به دوره آهن اول، پیکرک‌های سفالی دوره عیلام میانه، ظرفی از جنس قیر طبیعی دوره عیلام میانه، پیکرک سفالی دوره اسلامی، دوات سفالی لعابدار دوره سلجوقی، بشقاب سفالی دوره اشکانی است. قدیمی‌ترین شی‌ء یک قطعه سفال دوره عصر مفرغ است که حدود ۵ هزار سال قدمت دارد.

وی با ابراز اینکه “در اداره‌کل موزه‌ها یک بخش تخصصی برای پیگیری پرونده‌های استردادی داریم که موضوع قاچاق اموال فرهنگی‌ تاریخی را پیگیری می‌کند”، اظهار کرد: همچنین با پلیس اینترپل و رایزن‌های فرهنگی سفارتخانه‌ها هماهنگی می‌کنیم و امیدواریم بتوانیم پرونده‌هایی را که باز هستند به نتیجه برسانیم.

مدیرکل در ادامه صحبت‌های خود گفت: بخشی از این آثار استردادی پس از نمایش در موزه ملی ایران، در همین موزه و تعدادی نیز به موزه رضاعباسی منتقل می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *