اکوسیستم دریا نیز مانند خشکی گونه‌های آبزی دارد که نیاز به مراقبت و حراست دارند در همین راستا قرار است چهار مرکز بازسازی ذخایر آبزیان در هرمزگان راه‌اندازی شود.

دریا نعمتی بی‌بدیل از سوی خداوند متعال است که در آن ذخایر بی‌نظیر بسیاری وجود دارد که اکوسیستم ارزشمندی را به وجود آورده است و فرصت‌های بسیاری نیز در آن وجود دارد که می‌توان با تکیه بر آن‌ها بخشی از امنیت غذایی کشور را تامین کرد اما ذکر این نکته نیز ضروری است که ذخایر آبزیان یک ذخیره نامحدود نیست بلکه اگر شاهد برداشت بی‌رویه در آن باشیم ممکن یک روز به حسرت آبزیان بیافتیم. 

باید بدانیم که آبزیان و علی الخصوص ماهی‌ها یکی از منابع اصلی تامین غذای انسان‌ها است اما زنگ خطر از بین رفتن این منبع طبیعی سالیان سال است که به صدا درآمده است به طوری‌که در اجلاس جهانی سران کشورها برای توسعه پایدار که در سال ۲۰۰۲ در ژوهانسبورگ تشکیل شد یکی از نکات مطرح شده و هشدارهایی که توسط دبیرکل این اجلاس بیان شد هشدار در رابطه با صید بی‌رویه آبزیان بود و در ذیل برنامه اقدام ژوهانسبورگ ایجاد مناطق دریایی  حفاظت شده مانند مناطق جنگلی و کوهستانی حفاظت شده را خواستار شد. 

امروزه بسیاری از کشورها برای تامین آبزیان مورد نیاز خود رو به صید و صیادی در آب‌های دور آورده‌اند که نمونه بارز آن را در حضور کشتی‌های چینی و ترال در آب‌های سرزمینی ایران شاهد بودیم که نشان از این دارد که این کشورها به نوعی برای جلوگیری از بین‌رفتن ذخایر آبزیان خود به این راه روی آورده‌اند. 

هرمزگان به عنوان استانی که هم به خلیج‌فارس و هم دریای عمان راه دارد منابع عظیمی از منابع طبیعی آبزیان را در خود جای  داده است که ضرورت دارد از این منابع حراست شود. 

مهدی دوستی استاندار هرمزگان در این‌باره گفت: یکی از برنامه‌های دولت سیزدهم در راستای حفظ ذخایر آبزیان است چرا که این منبع بسیار برای کشور و استان دارای اهمیت است و باید به هر صورت توازن بین اکوسیستم دریایی ایجاد شود. 

وی افزود: امروزه برداشت بی رویه، صید غیرمجاز آبزیان و به هم خوردن چرخه آبزیان با توجه به  نبود ذخایر جایگزین در کشور آفت ظرفیت عظیم دریایی است در حالی که می‌توان با کنترل و بازسازی ذخایر آبزیان تهدید آبزیان استان را تبدیل به فرصتی برای اشتغال و درآمد پایدار برای استان کرد. 

دوستی تاکید‌کرد: در همین راستا چهار مرکز بازسازی ذخایر آبزیان در شهرستان‌های بندرلنگه، بندرعباس، جاسک و قشم جانمایی و به تصویب رسیده است که در برنامه داریم به زودی وارد مدار کنیم. 

استاندار هرمزگان خاطرنشان‌کرد: برای شروع عملیات اجرایی مراکز بازسازی ذخایر آبزیان استان اعتباری نزدیک به ۳۰۰ میلیارد تومان در نظر گرفته شده است. 

وی در بخش دیگر سخنانش با بیان اینکه در  سفر رییس جمهور به هرمزگان، یک هزارمیلیارد تومان برای برق‌رسانی به مزارع پرورش میگو مصوب شده است گفت: با برق‌رسانی به مزارع پرورش میگو می‌توانیم بازدهی تولید مزارع موجود و طرح‌های توسعه‌ای بخش شیلات را افزایش دهیم بر همین اساس، اولویت‌بندی برق‎‌رسانی به مزارع پرورش میگو مشخص شده است.

دوستی ضمن اشاره به اینکه ظرف ۱۰ روز آینده به ترتیب اولویت‌بندی انجام شده، فراخوان مشارکت در  طرح‌های حوزه شیلات اعلام می شود،  تاکید‌کرد: دولت در مجموع  50درصد از اعتبارات مورد نیاز برای احداث شبکه فشار قوی و ضعیف را در مزارع پرورش میگو  تأمین خواهد کرد و ۹۰ میلیارد تومان از اعتبارات مربوط به طرح هم اکنون در اختیار استان است و پس از اعلام آمادگی از سوی بخش خصوصی، مرحله نخست عملیات اجرایی طرح به‌سرعت آغاز می‌شود. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *