معاون صندوق بین‌المللی پول هشدار داد که تحریم‌های اعمال‌شده توسط کشورهای غربی علیه روسیه می‌تواند منجر به تکه تکه شدن نظام مالی جهانی و تضعیف سلطه دلار آمریکا در آن شود.

معاون اول مدیرعامل صندوق بین‌المللی پول هشدار داد که تحریم‌های اعمال‌شده توسط کشورهای غربی علیه روسیه می‌تواند منجر به تکه تکه شدن نظام مالی جهانی و تضعیف سلطه دلار آمریکا در آن شود.

این مقام تأکید کرد که تحریم‌های رادیکال که توسط کشورهای غربی پس از آغاز عملیات ویژه روسیه در اوکراین اعمال شده، ممکن است به ظهور بلوک های ارزی کوچک مبتنی بر تجارت بین گروه‌های خاصی از دولت ها کمک کند.

گوپینات روز پنجشنبه به فایننشال تایمز گفت: ما در حال حاضر شاهد مذاکره مجدد برخی کشورها در مورد ارزی هستیم که با آن تجارت خود را انجام داده و پول دریافت می‌کنند.

وی در ادامه گفت: دلار حتی در این صورت ارز اصلی جهانی باقی خواهد ماند اما تکه تکه شدن (نظام مالی جهانی)… ممکن است.

در تاریخ ۲۴ فوریه، ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه در یک سخنرانی تلویزیونی اعلام کرد که در پاسخ به درخواست سران جمهوری‌های دونباس، تصمیم به انجام یک عملیات نظامی ویژه گرفته است.

رهبر روسیه تاکید کرده بود که مسکو هیچ برنامه ای برای اشغال سرزمین های تحت حاکمیت اوکراین ندارد. پس از آن ایالات متحده، اتحادیه اروپا، بریتانیا و تعدادی از کشورهای دیگر اعلام کردند که تحریم هایی را علیه اشخاص حقوقی و حقیقی روسیه اعمال خواهند کرد.

در اواسط ماه مارس، اتحادیه اروپا بسته چهارم تحریم‌ها علیه روسیه را تصویب کرد که شامل اقدامات محدودکننده اقتصادی است.

این اتحادیه واردات فولاد و آهن از روسیه، سرمایه گذاری در بخش انرژی این کشور، صادرات کالاهای لوکس به روسیه را محدود کرد. همچنین تحریم هایی را علیه بازرگانان، روزنامه نگاران و شرکت های روسی اعمال کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *