وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای اظهارداشت که به طالبان فشار وارد خواهیم کرد تا به تعهداتش به ویژه در قبال حقوق بشر پایبند شود.

وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای اظهارداشت که به طالبان فشار وارد خواهد شد تا به تعهداتش در قبال حقوق بشر پایبند باشد و به حقوق زنان و دختران از جمله حق آموزش احترام بگذارد.

این بیانیه هشدار داد که اگر طالبان پاسخگو نباشد، ادامه این روند به رشد اقتصادی افغانستان همچنین تعامل با جهان و مردم این کشور آسیب می‌رساند.

«آنتونی بلینکن» وزیر خارجه آمریکا نیز پیش از این در نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل گفته بود که «ما باید طالبان  را تحت فشار قرار دهیم تا به حقوق همه افغان‌ها احترام بگذارد، از جمله توقف بازداشت ناعادلانه زنان معترض و خبرنگاران، پایان دادن به انتقام‌جویی‌ها، و اجازه دادن به همه افغان‌ها برای تحصیل و کار در همه بخش‌ها.»

وزیر خارجه آمریکا درحالی بر فشار علیه طالبان برای رعایت حقوق بشر تاکید کرده بود که پیش از این «امیرخان متقی» وزیر خارجه طالبان گفته بود جامعه جهانی برای پیشبرد اهداف سیاسی خود در افغانستان مسایلی چون حقوق بشر و ایجاد دولت فراگیر را دستاویز قرار می‌دهد.

وی همچنین تاکید کرده بود که تجربه ۲۰ سال گذشته نشان می‌دهد استفاده از تکنیک فشار بر طالبان نتیجه نخواهد داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *