معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی همدان گفت: تا پایان امسال بخش پیوند مغز استخوان در بیمارستان شهید بهشتی همدان راه‌اندازی می‌شود.

اظهار داشت: برنامه‌ریزی‌های راه‌اندازی بخش پیوند مغز استخوان در همدان انجام شده و در حال آماده‌سازی زیرساخت‌ها و امکانات آن هستیم.

وی با تاکید بر اینکه مقدمات اولیه شروع این اقدام بزرگ انجام شده است، تصریح کرد: تیم اجرایی پیوند در حال گذراندن دوره‌های لازم هستند‌.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی همدان با بیان اینکه یک جراح و متخصص انکولوژی دوره‌های مربوط به پیوند را در شیراز گذرانده است، گفت: در بخش اطفال هم‌ دو پزشک متخصص خون و سرطان آماده همکاری در بخش پیوند هستند.

طهماسبی با اشاره به اینکه بسیاری از بیماران سرطانی استان به خاطر نبود مرکز پیوند استخوان در همدان، دچار عوارض بیماری می‌شوند، اظهار داشت: با راه اندازی مرکز پیوند مغز استخوان می‌توانیم بیماران استان های همجوار را هم پوشش دهیم.

وی با بیان اینکه استان همدان در زمینه پیوند کلیه عملکرد موفقی دارد، تصریح کرد: اگرچه در دو سال گذشته به خاطر شرایط کرونایی اعمال پیوند کلیه محدود شده بود اما اکنون با فروکش کردن آمار کرونا شاهد افزایش اعمال جراحی پیوند در مرکز شهید بهشتی همدان هستیم.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی گفت: در حال حاضر بیماران نیازمند پیوند استخوان به مرکز پیوند شیراز اعزام می‌شوند.

پیوند مغز استخوان، جایگزینی برای سلول­‌های مغز استخوان آسیب دیده یا کاملاً تخریب شده با سلول­های جدید است. پیوند مغز استخوان می­‌تواند، به عنوان یک روش نجات­ بخش زندگی در بیماری­هایی نظیر لنفوم و لوسمی حاد که نسبت به روش­‌های شیمی درمانی استاندارد مقاوم هستند به کار گرفته شود.

توسط admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.