با تلاش دانشمندان هسته‌ای و شرکت‌های دانش‌بنیان داخلی، سامانه تشخیص نشت سوخت راکتور تجاری‌سازی شد. این سامانه کاربرد فراوانی در رصد به موقع نشت احتمالی و حفظ سلامتی افراد دارد.

سامانه تشخیص نشت سوخت عنوان دستاورد جدید دانشمندان هسته‌ای کشور است که برای نخستین بار در ایران دانش فنی آن بومی‌سازی شده و به مرحله تجاری‌سازی رسیده است و کاربرد فراوان در تشخیص زودهنگام نشت سوخت و حفظ سلامتی افراد دارد.

این سامانه در راکتور تحقیقاتی تهران نصب و راه‌اندازی شده است و امکان فعالیت به دو صورت برخط و خاموش را دارد. پیش از این بررسی نشت سوخت از طریق آزمایش در آزمایشگاهی خارج از راکتور تهران انجام می‌شد که با بومی‌سازی این سامانه، شرایط رصد دقیق سوخت راکتور فراهم شده است.

دانش فنی این سامانه با تلاش شرکت‌های دانش‌بنیان داخلی و دانشمندان صنعت هسته‌ای بومی‌سازی شده است.

یک کارشناس هسته‌ای در همین زمینه گفت:‌ زمانی که ما شروع به تست سوخت‌های جدید، سوخت‌های راکتورهای دیگر یا راکتور خودمان کردیم، حتماً نیاز به سیستمی مشابه این داشتیم که پایش نشتی سوخت را انجام دهیم.

یک کارشناس هسته‌ای دیگر می‌گوید:‌ با این سیستم برخطی که داریم به صورت لحظه‌ای و آنی متوجه می‌شویم یعنی اپراتوری که پشت کنسول راکتور نشسته است به صورت لحظه‌ای متوجه نشتی سوخت احتمالی می‌شود و همان جا نیز تصمیم‌گیری می‌کند که سوخت را به محفظه منتقل کند و همان جا نیز کارهای آن را انجام دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *