مدیر شرکت خدمات حمایتی کشاورزی استان همدان گفت: از اول فروردین ۱۴۰۱، کود‌های شیمیایی فسفاته و پتاسه با قیمت جدید در اختیار کشاورزان قرار می‌گیرد.

بهروز الیاسی افزود: علیرغم مخالفت وزارت جهاد کشاورزی، در ابتدای سال ۹۸ با تغییر نرخ ارز تخصیصی به کودهای شیمیایی و نهاده‌های کشاورزی مواجه شدیم که قیمت کودهای شیمیایی را ۵ برابر افزایش داد.

وی گفت: در دو سال اخیر مصرف کودهای پتاسه و فسفاته در کشور کاهش معناداری داشته است و میزان مصرف از نصف میانگین جهانی به کمترین میزان مصرف رسید که بر کمیت و کیفیت محصولات کشاورزی موثر بوده است.

مدیر شرکت خدمات حمایتی کشاورزی استان همدان گفت: وزارت جهاد کشاورزی و دولت سیزدهم موضوع قیمت کود را به عنوان یک دغدغه در دستور کار قرار دادند و در ۴ ماه گذشته طی جلسات متعدد، تصمیم بر کاهش قیمت کودهای مذکور گرفته شد و طبق دستور وزارت جهاد کشاورزی ، اول فروردین ۱۴۰۱، کودهای شیمیایی فسفاته و پتاسه با قیمت جدید در اختیار کشاورزان قرار می گیرد و این کاهش قیمت عیدی وزارت جهاد کشاورزی به کشاورزان است.

الیاسی در رابطه با میزان کاهش قیمت کودهای شیمیایی عنوان کرد: کاهش قیمت کودهای فسفاته و پتاسه از ۳۰ درصد تا ۵۶ درصد متغیر است اما به طور میانگین ۴۵ درصد کاهش قیمت خواهیم داشت که به نظر می رسد استقبال خوبی توسط کشاورزان داشته باشیم که این تغییر قیمت بر کمیت و کیفیت محصولات کشاورزی و در نهایت بر سلامت جامعه موثر خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *