رئیس‌جمهور آبادانی خوزستان را نیازمند به جدیت و مجاهدت فوق‌العاده دانست و اظهار داشت: از دست دادن هر فرصتی برای آبادانی خرمشهر و آبادان و کل استان خوزستان زمینه را برای توطئه‌آفرینی خناسان فراهم می‌کند.

آیت الله سید ابراهیم رئیسی شامگاه پنج‌شنبه در جلسه ویژه بررسی مسایل شهرستان‌های خرمشهر و آبادان با تبریک سالروز ولادت حضرت امام زمان(عج) و با بیان اینکه شب نیمه شعبان بسیار مبارک است، گفت: یکی از اعمال بافضیلت امشب گره‌گشایی از کارهای مردم است و امیدواریم امشب بتوانیم در این جلسه گره‌ای از مشکلات مردم بگشاییم.

رئیس‌جمهور ضمن قدردانی از همه دست‌اندرکاران تأمین امنیت در استان خوزستان و سراسر کشور، افزود: امروز سطح مطلوبی از امنیت در سراسر کشور برقرار است، اما همواره باید هوشیاری خود را در برابر دشمنی که بر اثر شکست‌های مکرر در حوزه‌های اقتصادی، نظامی و امنیتی به استیصال رسیده است، حفظ کنیم.

رئیسی ادامه داد: یکی از عرصه‌هایی که دشمن برای ضربه زدن به کشورمان به‌روی آن تمرکز کرده است عرصه سایبری و اطلاعاتی است که باید پیش‌بینی‌ها و پیشگیری‌های لازم در این زمینه انجام شود و آمادگی مواجهه متناسب با هر مسئله‌ای را در زمان مناسب داشته باشیم.

رئیس‌جمهور در ادامه سخنانش همجواری استان خوزستان با عراق را فرصتی ارزشمند توصیف کرد و اظهار داشت: همواره به مسئولین استان‌های مرزی توصیه کردم که تمام تلاش خود را برای گسترش تعاملات اقتصادی و تجاری به‌کار بگیرند.

آیت‌الله رئیسی آبادان و خرمشهر را مایه افتخار کشور و نماد مقاومت و ایستادگی دانست و تصریح کرد: این دو شهر با این‌همه امکانات خدادادی نباید از مشکلات متعدد رنج ببرند. خوزستان خطه نفت، نهر و نخل است و ظرفیت‌های موجود در این خطه به‌خوبی برای پیشرفت همه‌جانبه استان کفایت می‌کند.

رئیس‌جمهور اولین و محوری‌ترین مسئله آبادان و خرمشهر را ضرورت ایجاد اشتغال دانست و خاطرنشان کرد: ایجاد اشتغال صرفاً به‌معنای به‌کارگیری افراد در نظام اداری نیست، بلکه در استانی مثل خوزستان باید از ظرفیت‌های کشاورزی و صنعتی استان برای ایجاد اشتغال بهره گرفت.

رئیسی از دستگاه‌های مختلف که در زمینه بهره‌برداری از منابع و ظرفیت‌های استان خوزستان فعال هستند، خواست به‌نحو احسن به مسئولیت‌های اجتماعی خود در خوزستان عمل کنند و گفت: نکته مهم دیگر درباره شهرستان‌های آبادان و خرمشهر رسیدگی به وضعیت منطقه آزاد اروند است. وقتی ایجاد این منطقه آزاد برای مردم باعث افزایش برخی هزینه‌های زندگی شده است، قطعاً باید منافع اقتصادی آن نیز نصیب مردم شود.

رئیس جمهور افزود: با توجه به تداخلی که منطقه آزاد اروند با مناطق شهری خرمشهر و آبادان پیدا کرده است لازم است فوراً کارگروهی تشکیل شود تا بر مبنای قانون مناطق آزاد، بررسی‌های حقوقی لازم برای حل‌وفصل مشکلات پیش‌آمده انجام شود.
آیت‌الله رئیسی در ادامه سخنانش به جایگاه والای آبادان و خرمشهر در سالهای دفاع مقدس اشاره و ابراز کرد: خرمشهر و آبادان به‌عنوان دو نماد ایستادگی و مقاومت آسیب‌های زیادی از دوران دفاع مقدس متحمل شدند که باید برای رفع این آسیب‌ها اقدامات لازم انجام شود و از جمله مبلمان شهری این دو شهرستان به‌شکلی که در شأن آنها باشد بازسازی و اصلاح شود.
رئیس‌جمهور در بخش دیگری از سخنانش، گمرک خرمشهر را از ظرفیت‌های مهم برای اشتغالزایی و ایجاد رونق اقتصادی عنوان کرد و تصریح کرد: با توجه به هم‌مرز بودن کشورمان با عراق و سیاست جدی جمهوری اسلامی برای گسترش بیش از پیش تعاملات و روابط تجاری با این کشور زمینه مضاعفی برای فعال‌تر شدن گمرکات در استان خوزستان وجود دارد و ضروری است در جلسه‌ای که قرار است برای رسیدگی به مسایل خرمشهر و آبادان در تهران تشکیل شود، این موضوع نیز مورد توجه ویژه قرار گیرد.

رئیسی با اشاره به موضوع لایروبی اروندرود و تسریع در تکمیل خط آهن شلمچه به بصره، خاطرنشان کرد: اگرچه کارهای زیادی برای پیشرفت آبادان و خرمشهر انجام شده، اما هنوز تا وضعیت مطلوب فاصله زیادی باقی مانده است و وضعیت فعلی این دو شهرستان و کل استان خوزستان قابل قبول نیست و باید متحول شود.

رئیس جمهور گفت: آبادانی خوزستان نیاز به جدیت و مجاهدت فوق‌العاده دارد و نباید اجازه دهیم لحظه‌ای فرصت در این زمینه از دست برود چرا که از دست دادن هر فرصتی زمینه را برای توطئه‌آفرینی خناسان فراهم می‌کند. چنانچه مقام معظم رهبری همواره تأکید می‌کنند، اقتصاد و امنیت دو مقوله به‌هم‌پیوسته هستند و اگر مشکلات اشتغال و فقر در خوزستان برطرف نشوند دشمنان امنیت منطقه را نیز به مخاطره خواهند انداخت.

آیت‌الله رئیسی با یادآوری اینکه “این سومین سفر بنده در ۶ ماه سپری‌شده از آغاز فعالیت دولت مردمی به استان خوزستان است”، اضافه کرد: این‌که ما چند بار به هریک از استان‌های کشور سفر کنیم به هیچ وجه برای بنده موضوعیت ندارد، بلکه مهم آن است که این سفرها نتیجه‌بخش باشد و مردم آثار سازنده این سفرها را ببینند.

رئیس جمهور اظهار داشت: ظرفیت‌های استان خوزستان برای انجام کارهای فوق‌العاده کاملاً مهیا و کافی است و مسئولان به‌هیچوجه نباید در مسیر آبادانی استان معطل پیچ‌وخم‌‌های اداری شوند. کار فوق‌العاده و مجاهدانه با نامه‌نگاری و مراودات اداری معمول پیش نمی‌رود. الگوی عمل رزمندگان در ۸ سال دفاع مقدس پیشِ‌روی ماست که با وجود همه محدودیت‌ها و کمبودها به‌هیچ‌وجه دفاع از کشور را معطل نمی‌گذاشتند و کارهای نشدنی را انجام می‌دادند.

رئیسی با تأکید بر ضرورت حفظ و ترویج روحیه ایثارگری و مجاهدت رزمندگان در دوران دفاع مقدس، تصریح کرد: ابتکار برگزاری اردوهای راهیان نور که از سوی مقام معظم رهبری، ارایه شد، به‌منظور حفظ و ترویج همین روحیه بوده است و به‌هیچ‌وجه نباید اجازه دهیم روحیه ایثار و جهاد در کشور به سردی بگراید، چرا که اگر این روحیه را از دست بدهیم، یکی از مؤلفه‌های مهم تأمین امنیت ملی خود را از دست داده‌ایم که دشمن هم از آن استقبال خواهد کرد.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه یکی از راه‌های مؤثر حفظ و ترویج روحیه ایثار و مجاهدت جهاد تبیین است، خاطرنشان کرد: البته باید این مسئله را در نظر داشته باشیم که جهاد تبیین به‌تنهایی کافی نیست و باید این روحیه را در عمل ترویج کنیم.

پیش از سخنان رئیس جمهور، استاندار خوزستان در سخنانی با قدردانی از توجه ویژه دولت به این استان، گفت: پس از سفر اول آیت‌الله رئیسی به این استان حجم فعالیت‌های عمرانی به‌طرز چشمگیری افزایش پیدا کرده است و امروز آثار تصمیمات سازنده دولت برای خوزستان به‌وضوح قابل مشاهده است.

فرمانداران خرمشهر و آبادان، نمایندگان این دو شهرستان در مجلس شورای اسلامی و تعدادی از مقامات لشکری و کشوری خرمشهر و آبادان نیز در سخنانی به بیان نظرات و دیدگاه‌های خود برای پیشرفت شهرستان‌های آبادان و خرمشهر پرداختند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *