زمین‌لرزه شدیدی به‌بزرگی ۶ درجه در مقیاس امواج درونی زمین (ریشتر) بامداد پنجشنبه حوالی کوخرد در استان هرمزگان را لرزاند.

بر اساس اعلام مرکز لرزه‌نگاری کشور در ساعت ۰۲:۴۵:۴۴ بامداد امروز زمین‌لرزه‌ای به‌شدت ۶ ریشتر کوخرد از توابع شهرستان بستک را لرزاند. 

پس از وقوع این زلزله مهیب دو پس‌لرزه بزرگ نیز در منطقه به وقوع پیوست، در ابتدا در ساعت ۲:۵۷:۲۶ بامداد یک پس‌لرزه به‌قدرت ۴.۱ ریشتر و سپس در ساعت ۰۳:۰۴:۴۲ پس‌لرزه‌ای به‌قدرت ۴ ریشتر کوخرد در استان هرمزگان را لرزاند.

حضور میدانی استاندار در منطقه حادثه‌دیده

 مدیرکل مدیریت بحران استانداری هرمزگان صبح امروز به تشریح جزییات زلزله ۶ریشتری در استان هرمزگان پرداخت و گفت: زلزله ۶ریشتری در حوالی کوخرد بستک رخ داده است و حدود ۷ پس‌لرزه در این منطقه به وقوع پیوست که بزرگترین آن ۴/۱ ریشتر بوده است.

مهراد حسن‌زاده ادامه داد: اطلاع‌رسانی لازم صورت گرفته است و در همان ساعت اولیه زلزله تشکیل ستاد بحران در فرمانداری بستک در دستور کار قرار گرفت، خوشبختانه در این زلزله ۶ریشتری خسارت جانی و مصدومیت نداشته‌ایم.

وی تصریح کرد: در این زلزله، برق ۱۱ روستا در بخش کوخرد قطع شد که بلافاصله در کوتاه‌ترین زمان ممکن و با ورود اکیپ اتفاقات برق، برق ۱۰ روستا وصل شد و یک روستا باقی مانده است که تا ساعاتی دیگر برق‌دار می‌شود و یک مورد هم افتادگی تیر برق در بخش مهران داشته‌ایم که با ورود واحد اتفاقات برق در حال تعمیر است.

 مدیرکل مدیریت بحران استانداری گفت: در همان ساعات اولیه استاندار هرمزگان با تماس به‌موقع با فرمانداران و اخذ گزارش از فرمانداران و بخشداران محل کانون زلزله دستورات لازمه را صادر کردند، چهار تیم ارزیاب و عوامل راهداری و اتفاقات برق در همان ساعات اولیه در محل کانون زلزله حاضر شدند و عمده خسارات جزئی است و گزارش تکمیلی را اعلام خواهیم کرد.

وی در پایان از انسجام و تدبیر و اقدام به‌موقع استاندار هرمزگان خبر داد و گفت: حضور میدانی استاندار هرمزگان و ارتباط نزدیک و بازدید میدانی از کانون زلزله توسط مهدی دوستی نشان از روحیه جهادی ایشان دارد.
حسن‌زاده از اقدام به‌موقع و مدیریت وی قدردانی کرد.

استاندار هرمزگان: برق روستاها وصل شد

استاندار هرمزگان صبح امروز در جمع خبرنگاران اظهار داشت: زلزله‌ای به‌بزرگی شش ریشتر و چندین پس‌لرزه به‌مرکزیت کوخرد شهرستان بستک در غرب استان هرمزگان به وقوع پیوست.

مهدی دوستی در ادامه گفت: به‌لطف خداوند، بر اثر این زلزله، آسیب و تلفات جانی نداشتیم.

دوستی اضافه کرد: در پی وقوع این زمین‌لرزه، ۱۱ روستا دچار قطعی برق شدند که تاکنون به‌جز یک روستا، برق بقیه روستاها وصل شده است.

وی با اشاره به ترک‌خوردگی دیوار برخی واحدهای مسکونی بر اثر این زلزله، ابراز کرد: با توجه به نگرانی و اضطراب ایجادشده در مردم مناطق زلزله‌زده به‌دلیل زمین‌لرزه و پس‌لرزه‌ها، چادر جهت اسکان مردم در روستاهای کانون اصلی زلزله توزیع شد.

دوستی گفت: بازگشایی یک محور روستایی مسدودشده بر اثر این زلزله نیز در حال انجام است.

زلزله کوخرد بستک هرمزگان تلفات انسانی و مصدوم نداشت

مدیرکل مدیریت بحران استانداری هرمزگان گفت: زلزله ۶‌درجه‌ای در امواج درونی زمین (ریشتر) در بخش کوخرد بستک واز توابع این استان تلفات انسانی و مصدوم نداشت.

مهرداد حسن‌زاده با اشاره به وقوع سه پس‌لرزه ۴.۱، ۴ و ۳.۵ ریشتری پس از وقوع زلزله اصلی، افزود: پس از وقوع زلزله گروه‌های ارزیاب و امدادی در محل زلزله حضور یافتند و گزارشی از وضعیت تخریب و فرو ریختن دیوار و منازل تهیه کردند که پس از تکمیل آن به اطلاع عموم خواهد رسید.

وی با بیان اینکه کانون این زلزله در روستاهای کوخرد و جناح و مهران بستک بوده است، ادامه داد: ضمن اعلام آماده‌باش به کل استان و استقرار در ستاد بحران، تاکنون سه تیم اورژانس، توزیع برق و  راهدارای به محل زلزله اعزام شده‌اند،  یک مورد افتادگی تیر برق داشتیم، ۲ روستای بند کوه و هرسین بدون برق هستند، همچنین لاور دین در بستک بدون برق است و ارتباط تلفنی با لاور دین قطع است، مناره مسجدی در لاور دین ترک خورده است و ریزش کوه  داشتم ولی مسیر باز است و برق روستای کوخردهم قطع شده است که در حال وصل هستیم.

اعزام ۲ گروه ارزیاب هلال‌احمر به منطقه زلزله‌زده

رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال‌احمر از اعزام دو گروه ارزیاب به منطقه زلزله‌زده کوخرد ـ جناح در استان هرمزگان به‌منظور ارزیابی اولیه زلزله به‌وقوع‌پیوسته در این منطقه خبر داد.

مهدی ولی‌پور اضافه کرد: پس از کسب خبر وقوع زمین‌لرزه ۶ریشتری در زلزله حوالی کوخرد، جناح استان هرمزگان با قید فوریت‌های امدادرسانی ستاد بحران در  مرکز کنترل و هماهنگی عملیات سازمان امداد و نجات تشکیل و با هماهنگی‌های انجام‌شده، دستورات لازم برای اعزام گروه‌های ارزیاب از نزدیکترین پایگاه‌های امداد و نجات به منطقه وقوع زلزله صادر شد.

وی ادامه داد: اکنون گروه‌های ارزیاب هلال‌احمر برای ارزیابی اولیه و بررسی لازم به محل وقوع این زلزله اعزام شده‌اند.

رییس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال‌احمر اضافه کرد: همچنین اعلام آماده‌باش به استان‌های بوشهر، فارس و کرمان انجام شده است.

ولی‌پور توضیح داد: طبق ارزیابی‌های انجام‌شده از سوی تیم ارزیاب اعزامی هلال‌احمر به مناطق زلزله تاکنون این زمین‌لرزه در روستاهای بستک ترک‌خوردگی منازل را به‌همراه داشته و در شهر بندرعباس و جزیره کیش احساس شده است که در پی آن مردم به‌علت ترس و اضطراب ناشی از آن به خیابان‌ها آمدند اما تاکنون خسارت جانی گزارش نشده است.

در همین حال، گروه‌های ارزیاب اعزامی به مناطق زلزله‌زده در ارزیابی اولیه خود اعلام کردند که برخی خانه‌های روستای لاور دین بستک دچار ترک‌خوردگی شده‌اند.

زمین‌لرزه شدیدی به‌بزرگی ۶ درجه در مقیاس امواج درونی زمین (ریشتر) بامداد پنجشنبه حوالی کوخرد در استان هرمزگان را لرزاند. این زمین‌لرزه در طول جغرافیایی ۵۴.۶۵ و عرض جغرافیایی ۲۶.۸۹ و در عمق ۱۰کیلومتری از سطح زمین به وقوع پیوسته است. بر اساس گزارش اولیه این زمین‌لرزه در فاصله ۲۷کیلومتری کوخرد به وقوع پیوسته است.

مرکز لرزه‌نگاری کشوری مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران زمان وقوع این زمین‌لرزه را ساعت ۲ و ۴۵ دقیقه و ۴۴ ثانیه بامداد پنجشنبه اعلام کرده است.

گزارش تکمیلی این مرکز حاکی از آن است که متعاقب وقوع این زمین‌لرزه، همچنین دو پس‌لرزه ۴.۱ و ۴ ریشتری در ساعات ۲:۵۷:۲۸ و ۰۳:۰۴:۴۲ در همان موقعیت جغرافیایی به وقوع پیوسته است.

گزارش مقدماتی زمین‌لرزه

 بزرگی: ۶
 محل وقوع: استان هرمزگان ـ حوالی کوخرد
تاریخ و زمان وقوع به‌وقت محلی: ۱۴۰۰/۱۲/۲۶ ۰۲:۴۵:۴۴
طول جغرافیایی: ۵۴.۶۵
عرض جغرافیایی: ۲۶.۸۹
عمق زمین‌لرزه: ۱۰ کیلومتر

 نزدیک‌ترین شهرها:
۲۷کیلومتری کوخرد (هرمزگان)
۳۸کیلومتری جناح (هرمزگان)
۴۰کیلومتری بندر چارک (هرمزگان)
     
 نزدیکترین مراکز استان:
۱۶۵کیلومتری بندرعباس
۳۶۸کیلومتری شیراز

خبر در حال تکمیل است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *