مدیرکل میراث فرهنگی همدان با اشاره به آمادگی جهان‌شهر تاریخی همدان برای پذیرایی از میهمانان نوروزی گفت:‌ در زمان حاضر در حال رایزنی و تبادل تفاهم‌نامه برای تحویل اشیای تاریخی به شهرداری هستیم.

علی مالمیر ظهر امروز در جمع اصحاب رسانه با تشریح اقدامات صورت‌گرفته توسط این نهاد، حضور ارزیابان برای ثبت کاروانسراهای ایرانی در استان را از جمله اتفاقات خوب امسال برشمرد و اظهار داشت: امیدواریم نتیجه این ارزیابی و مسئله ثبت کاروانسراهای استان در دو یا سه ماه آینده تعیین تکلیف شود و شاهد اولین ثبت جهانی در این بخش باشیم.

وی با اشاره به انتخاب گنبد علویان و ثبت آن به‌عنوان میراث جهان اسلام از بین ۵ اثر معرفی‌شده کشور افزود: این مسئله نیز اتفاق بزرگی بود که رخ داد و امیدواریم هنگام دریافت مدرک این ثبت، بتوانیم جشن خوبی داشته باشیم.

مدیرکل میراث فرهنگی همدان درباره سایت موزه پیاده‌راه میدان امام(ره) نیز ادامه داد: ساخت ساختمان سایت موزه میدان امام به پایان رسیده است و در زمان حاضر در حال رایزنی و تبادل تفاهم‌نامه برای تحویل اشیای تاریخی به شهرداری هستیم تا به‌زودی این سایت نیز افتتاح شود.

وی با یادآوری قطعی شدن مراحل ثبت محور فرهنگی گردشگری همدان مطرح کرد: این گذر فرهنگی شامل تپه هگمتانه تا آرامگاه بوعلی سینا می‌شود که در مسئله ثبت جهانی منظر تاریخی هگمتانه اهمیت بسیاری دارد.

این مقام مسئول عنوان کرد: خوشبختانه در زمان حاضر پرونده ثبت جهانی هگمتانه به‌عنوان تنها گزینه ایران اسلامی برای ثبت جهانی در سازمان یونسکو برای سال آینده قطعی شده است یعنی این تک‌سهمیه کشور به استان همدان اختصاص یافته است.

وی گفت: این یک اتفاق مهم است که با پیگیری مکرر و کمک دوستان و وفاق جمعی از مسئولان استان محقق شد بنابراین لازم است برای تحقق این هدف بزرگ اقداماتی برای رفع مشکلات و ایجاد زیرساخت‌های مناسب در آن محور فرهنگی گردشگری صورت گیرد.

مالمیر توضیح داد: از آنجا که پرونده ثبت جهانی هگمتانه شامل منطقه تاریخی هگمتانه، بافت واحد ارزش و بازار و دیگر مسیرهای این محور می‌شود باید اقدامات بزرگ، مهم و وسیعی مانند حذف سواره از هگمتانه، ساماندهی بازار، ساماندهی جداره‌ها که شامل ۴ خیابان اصلی و بخشی از دو خیابان اصلی دیگر می‌شود، انجام شود چرا که ارزیابان هنگام حضور درباره طرح‌های ما و مدت زمان اجرای آن سؤال خواهند کرد.

وی بیان کرد: انجام این کارها نیازمند جذب اعتبارات قابل‌توجه است کما اینکه در زمان حاضر یک تیم چندنفره یک ماه و نیم است که در حال احصای مشکلات و یافتن راهکارها برای اقدامات اصلاحی هستند تا مطابق آن برنامه‌ریزی و تأمین اعتبار انجام شود.

مدیرکل میراث فرهنگی با این توضیح که مهم‌ترین دستاوردهای ثبت جهانی این است که کارهایی که باید در سال‌های طولانی انجام شود با بسیج امکانات ظرف یک یا دو سال انجام شود مطرح کرد: طبیعتاً الزاماتی برای حفاظت بعد از ثبت و انجام اقدامات اصلاحی نیز وجود دارد که از دستاوردهای این ثبت جهانی محسوب می‌شود.

وی اعلام کرد: پیش‌بینی تقریبی ما برای اجرای طرح و انجام اقدامات لازم برای ثبت جهانی هگمتانه بین ۵۰ تا ۸۰ میلیارد تومان اعتبار است که باید صرف اقدامات عمرانی، ساماندهی و غیره شود البته این رقم قطعی نیست و نیازمند بررسی و ارزیابی است.

این مقام مسئول همچنین از اتمام طرح مطالعاتی بارگاه حیقوق نبی خبر داد و گفت: از دیگر اقدامات خوب در حوزه میراث فرهنگی اتمام مطالعات بارگاه حیقوق نبی است که مورد موافقت قرار گرفته نهایی شد.

وی درباره فعالیت ستاد سفر و اسکان مسافران در استان نیز اظهار داشت: امسال پس از دو سال تعطیلی، فعالیت ستاد سفر در راستای تقویت گردشگری برنامه‌ریزی شده است و قرار است ۲۸ اسفند فعالیت ستاد تسهیلات سفر با همکاری شهرداری در یادمان عین‌القضات آغاز شود.

مدیرکل میراث فرهنگی همدان توضیح داد: دستورالعمل‌ها ابلاغ شده و تسهیلات لازم نیز برای آرامش بیشتر مسافران مانند ارایه تسهیلات اقامتی، بازدید از جاذبه‌ها، ارائه خدمات در بخش اصناف و غیره در نظر گرفته شده است تا این‌گونه بتوانیم خاطره خوبی برای مسافران ایجاد کنیم.

وی عنوان کرد: علاوه بر پرداختن به میراث ناملموس استان و اجرای ۴۰۰ مکان‌برنامه در استان، تورهای گردشگری برای بازدید از مناطق مختلف استان طراحی شده است و قرار است ۱۴ نمایشگاه صنایع دستی با ۲۱۴ غرفه عرضه صنایع دستی در استان برپا شود.

مالمیر از آغاز نظارت‌های تلفیقی با حضور نهادهای مربوطه از جاذبه‌ها و اماکن تاریخی استان خبر داد و اضافه کرد: برای خدمت‌رسانی بیشتر به مردم و جلوگیری از شیوع کرونا، سکوی هوشمند مقابله با کرونا نیز در اماکن تفریحی و تاریخی مهیا شده است تا اقدام مناسب با افراد متخلف صورت گیرد.

وی ادامه داد: بر اساس شرایط موجود، تحلیل کارشناسان، رزرو هتل‌ها و انباشت تقاضا برای سفر، پیش‌بینی می‌کنیم امسال با تعداد مسافرانی بیش از سال‌های پیش از کرونا رو‌به‌رو باشیم به همین دلیل همه امکانات استان بر اساس مصوبات آماده هستند.

مدیرکل میراث فرهنگی استان با ابراز اینکه “در زمان حاضر ظرفیت اقامتی دارای مجوز در استان نزدیک به ۴۵۰۰ تخت است” عنوان کرد: درصورت افزایش تعداد مسافران نوروزی، ظرفیت اقامتی آموزش و پرورش را هم در اختیار داریم که می‌توانیم از آن استفاده کنیم.

وی با اعلام اینکه موزه‌ها، اماکن گردشگری غار علی‌صدر و دیگر مکان‌های مربوطه آماده پذیرش مسافران در سطح عالی هستند گفت: در بخش خانه مسافرها نیز فعلاً ۱۵ مرکز اقدام به تمدید مجوز خود کرده‌اند که می‌توان از این ظرفیت نیز بهره برد.

مالمیر درباره مسئله خانه تاریخی اقبالیان و اتفاقات رخ‌داده پیرامون این اثر نیز اضافه کرد: خانه اقبالیان در لیست املاک واجد ارزش استان قرار گرفته است هرچند هنوز این مصوبه به استان ابلاغ نشده است کما اینکه مالکان به این موضوع اعتراض کرده‌اند که این‌ مسئله نیز توسط نهادهای مربوطه در حال پیگیری است.

وی ادامه داد: بر اساس قانون هر بنایی که فرایند ثبت آن به‌عنوان بنای واجد ارزش تاریخی شروع شده باشد مشمول قانون بناهای واجد ارزش است و به همین دلیل مداخله در آن بنا نیز ممنوع است.

مدیرکل میراث فرهنگی همدان بیان کرد: اخیراً گزارشات مردمی درباره تخریب بنا از داخل ساختمان به اداره‌کل میراث فرهنگی ارسال شده است که طبق آن یگان حفاظت ما موضوع را پیگیری کرد و با توجه به اتفاقات رخ‌داده، حکم پلمب ساختمان دریافت و اجرا شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *