شهردار همدان گفت: مجموعه مدیریت شهر همدان هیچ نقشی در انتخاب و ممیزی گروه‌های برنامه مسیر گردشگری غرب کشور نداشت.

سید مسعود حسینی در جمع خبرنگاران با اشاره به برگزاری آیین جهانی “نوروز در مسیر گردشگری غرب کشور” در شهر همدان اظهار داشت: روز گذشته مراسمی با این عنوان از آرامگاه بوعلی آغاز شد و از پیاده‌راه بوعلی و میدان امام (ره) عبور و به تپه هگمتانه رسید.

وی با اشاره به اینکه مسیر گردشگری غرب کشور در شهرهای همدان، سنندج و کرمانشاه تعریف شده است گفت: هدف از برگزاری این برنامه در همدان جذب گردشگر و معرفی آثار و ابنیه‌های تاریخی و اماکن گردشگری همدان بود.

شهردار همدان خاطرنشان کرد: در این برنامه مردم همدان به دعوت شهرداری پاسخ گفتند و استقبال خوبی در مراسم افتتاحیه و مسیری که تعریف شده بود از سوی گروه‌ها و اقوام مختلف که از شهرهای استان‌های مختلف کشور حضور داشتند را شاهد بودیم که بازتاب مناسبی داشت. 

وی با بیان اینکه متاسفانه در حاشیه مراسم یک گروه از اقوامی متعلق به یکی از استان‌های جنوبی کشور در همدان حضور یافته بوده که طبق بررسی صورت گرفته تصور می‌کردیم این گروه در همدان حضور ندارد اما به اجرای برنامه‌ در شهر همدان اقدام کرده بودند افزود: متاسفانه هنجارشکنی اتفاق افتاده بود که بعد از دیدن کلیپ و تصاویری که از اجرای برنامه این گروه دیدیم، شئونات اسلامی رعایت نشده بود که باعث تکدر خاطر ما هم شد.

حسینی با تاکید به اینکه باور نکردی بود که این اتفاق در شهر دارالمومنین همدان بیافتد و انتظار چنین برنامه‌ای وجود نداشت گفت: بنده به عنوان یک شهروند و مسئول مدیریت شهری همدان بسیار ناراحت شدم وقتی پیامی از همسر شهیدی بزرگوار رسید مبنی بر اینکه ابراز ناراحتی نسبت به برگزاری این برنامه در میدان مرکزی شهر همدان که برای حفظ کشور، نظام و دین خون‌ها ریخته شده داشتند.

وی با بیان اینکه پیام علما و ناراحتی افرادی دغدغه‌مند واقعی که دغدغه دین را دارند نیز برای ما بسیار ناراحت کننده بود و به هیچ عنوان مورد پذیرش نیست افزود: به نظر یک اتفاق حاشیه‌ای خارج از اختیار، تمام محسنات این برنامه و اهدافی که دنبال می‌کردیم را به حاشیه برد.

شهردار همدان بیان کرد: ما به دنبال این بودیم برنامه‌های شادی را برای مردم همدان که بعد از دو سال از کرونا و در این بین که خیلی‌ها عزیزان خود را از دست داده بودند داشته باشند و از سوی شهرداری نیز مقدمات کار فراهم شده بود.

وی با اشاره به اینکه برای این برنامه آئین‌های سنتی در شهر همدان، از طرف دفتر ملی یونسکو در تهران تدارک دیده شده بود و میهمانان و گروه‌هایی از اقوام مختلف به شهر همدان دعوت شده بودند تصریح کرد: مدیریت شهر همدان نقشی در انتخاب و ممیزی این گروه‌ها نداشت و مسیر گردشگری اتفاق افتاده بود و گروه‌هایی از سراسر کشور توسط این دفتر دعوت شده بودند که قرار بود در همدان، سنندج و کرمانشاه برنامه‌هایی را اجرا کنند.

حسینی یادآور شد: با توجه به زمان محدود امکان ممیزی وجود نداشت و یک اتفاقی افتاد که مایه ناراحتی ما هم شد و به عنوان شهردار همدان از همه مردم به ویژه خانواده‌های شهدا، افراد دغدغه‌مند و عالمان عذرخواهی می‌کنم و امیدواریم در برنامه‌هایی آتی موارد حاشیه‌ای بر متن غلبه نکند و موجب شادی و خرسندی تمام مردم شهر همدان باشیم.

وی خاطرنشان کرد: خوشبختانه شهر همدان شهر دغدعه مندی است که مردمان آن نیز نسبت به مسائل مختلف بی‌تفاوت نیستند که این سرمایه‌ای ارزشمند است.

این هنجارشکنی مورد تایید شورا نیست

سخنگوی شورای شهر همدان نیز گفت: هنجارشکنی در آیین جهانی «نوروز در مسیر گردشگری غرب کشور» در همدان مورد تایید شورای شهر نیست.

محمود مسگریان با اشاره به اتفاق اخیر در برگزاری آیین جهانی «نوروز در مسیر گردشگری غرب کشور» در شهر همدان اظهار کرد: از وظایف شهرداری همدان برگزاری برنامه‌هایی برای گردشگری و ایجاد فضای مناسب در شهر است که شهروندان بتوانند از برنامه‌های مفید و ارزشمند بهره‌مند شوند.

وی با اشاره به اینکه دفتر یونسکو اخیرا برنامه‌ای در ارتباط با مسیر گردشگری غرب کشور در شهر همدان برگزار کرد گفت: این برنامه توسط دفتر یونسکو اجرا شد و شهرداری همدان میزبان بود و بسیار مفید هم برای شهر همدان؛ البته در حاشیه آن متاسفانه مراسم دیگری اجرا شده که هیچگاه مورد تایید و نظر ما نیست.

سخنگوی شورای شهر همدان با بیان اینکه شورای شهر همدان بررسی که در این زمینه داشت این بود که شاید از دید مدیریتی مسئله مغفول مانده بود و هنجارشکنی‌هایی در یک مورد از برنامه اتفاق افتاد، عنوان کرد: این مسئله به هیچ وجه مورد تایید ما نیست و امیدواریم از این پس توسط شهرداری و شورای اسلامی شهر همدان از تکرار این مسائل جلوگیری شود و ما شاهد آزرده خاطر شدن جمعی از مومنین همدان و دغدغه‌مندان نسبت به مسائل فرهنگی همدان نباشیم.

توسط admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.