نخست وزیر انگلیس طی سفری به منطقه امروز چهارشنبه راهی امارات شد و قرار است بعد از این کشور به عربستان سعودی سفر کند. او گفته به زودی راهبردی برای انرژی وضع خواهد شد.

بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس امروز چهارشنبه وارد ابوظبی، پایتخت امارات شد و مورد استقبال مقامات این کشور قرار گرفت.

او در بدو ورود به امارات متحده عربی گفت که «هفته آینده در پادشاهی انگلیس استراتژی‌ای برای انرژی وضع خواهیم کرد.»

نخست وزیر انگلیس در این سفر فوری بعد از استقبال، مستقیما به دیدار «محمد بن زاید» ولی ‌عهد ابوظبی و جانشین فرمانده کل نیروهای مسلح امارات دیدار کرد.

رسانه‌های انگلیس شب گذشته گزارش دادند که جانسون قرار است با محوریت افزایش تولید نفت سفری به عربستان سعودی داشته باشد. همزمان رسانه‌‌ها و منابع سعودی این خبر را تأیید کردند و نوشتند که جانسون بعد از ابوظبی راهی ریاض خواهد شد.

روزنامه گاردین قبل از عزیمت نخست وزیر انگلیس به منطقه خلیج فارس نوشت که لندن قصد دارد عربستان سعودی و امارات را به تولید بیشتر نفت با هدف فشار قرار دادن روسیه به دلیل جنگ علیه اوکراین متقاعد کند.

این سفر جانسون به امارات و عربستان سعودی بعد از آن انجام می‌شود که تماس‌های جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا برای مجاب کردن سران سعودی و اماراتی برای همراهی آن‌ها در تحریم‌های ضد روسی بی نتیجه ماند.

روزنامه آمریکایی «وال استریت ژورنال» سه‌شنبه هفته پیش به نقل از مقامات ارشد آمریکایی و سعودی نوشت که هدف از این تماس، بحث در مورد حمایت‌های بین‌المللی از اوکراین و کنترل افزایش قیمت نفت در جهان است. این روزنامه در ادامه نوشت: «انتظاراتی درباره یک تماس تلفنی وجود داشت اما صورت نگرفت».

بر اساس این گزارش، ریاض از بایدن می‌خواهد در پرونده‌هایی که علیه سعودی‌ها در ایالات متحده در مورد قتل «جمال خاشقجی» روزنامه‌نگار منتقد سعودی در سال ۲۰۱۸ مطرح شده، مداخله کند.

به گزارش روزنامه وال استریت ژورنال، جو بایدن پس از رد ولیعهد عربستان سعودی و ولیعهد ابوظبی، دو تماس تلفنی با «ولادیمیر پوتین» همتای روسی و «ولودیمیر زلنسکی» همتای اوکراینی خود داشته است. به نوشته روزنامه وال استریت ژورنال، با این حال این دو ولیعهد نیز تماس‌هایی را از جانب ولادیمیر پوتین دریافت کردند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *