معاون ‌عمرانی استاندار‌ همدان با بیان اینکه محدوده شهر همدان افزایش خواهد یافت، گفت: طبق آخرین اخبار دریافتی از اداره کل راه و شهرسازی، مشاور نقشه‌‌های اولیه طرح اصلاحی را ارائه کرده است.

فرزاد تیموری با بیان اینکه از سال ۱۳۹۶ مشاور ذی‌صلاحی از جانب اداره کل راه و شهرسازی در بحث طرح جامع شهری انتخاب شد، اظهار داشت: شرکت مهندسین مشاور نقش جهان پارس، جزو مهندسین مشاور، طرح‌های هادی، طرح‌های تفصیلی و طرح‌های جامع متعدد در کشور بوده است.

وی به جلسات متعدد کارشناسی و برداشت‌های میدانی متعدد شرکت مشاور اشاره کرد و گفت: در نهایت اواخر سال ۱۳۹۹ پایان کار مطالعات مشاور اعلام و مصوبات مربوطه در کارگروه امور زیربنایی اخذ و قرار بر طرح آن در شورای برنامه‌ریزی شد که به منظور تصویب به شورای عالی معماری شهرسازی ارسال شود.   

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری همدان بیان کرد: مباحث و اعتراضاتی به طرح جامع شهر همدان از سوی اساتید دانشگاه و شورای شهر مطرح شد که از اوایل دی ماه با ورود به این موضوع پس از بررسی‌ها به این نتیجه رسیدیم که این مهم باید به صورت کارشناسی مورد بررسی قرار گیرد.

تیموری با اشاره به  جلسات متعدد با اعضای شورای شهر و کمیته فنی داخلی افزود: این مهم با شخص استاندار، طرح موضوع و تأکید شد زمان بیشتری برای کارشناسی طرح جامع گذاشته شود.

وی با تأکید بر اینکه طرح جامع شهری به عنوان طرح بالادست برای تمام تصمیمات شهر همدان قلمداد می‌شود، تصریح کرد: استاندار نیز به این مهم تأکید داشت که در صورت قابل تأمل بودن از نظر کارشناسی و دارای پشتوانه بودن، نظرات اساتید شنیده و بررسی شود.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار همدان ادامه داد: مجدداً کمیته کارشناسی طرح جامع و جلسات متعددی قریب به ۴۰ ساعت در اداره کل راه و شهرسازی تشکیل و نظرات کارشناسی مطرح شد و موارد با نظر کارشناسی به جمع‌بندی رسید.

تیموری با بیان اینکه اغنای عمومی در این جلسات محقق شد، خاطرنشان کرد: این جمع‌بندی حاصل شد که در صورت لحاظ شدن موارد مطرح شده در طرح، مورد موافقت مخالفان قرار خواهد گرفت.

وی با تأکید بر اینکه راه و شهرسازی  موارد مطرح شده توسط مشاوران را با رای گیری لحاظ کرده تصریح کرد: این مهم مورد تأکید بوده که باید طرح اصلاح شده به کمیته فنی ارسال و سپس در جلسه اصلی عنوان شود.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری همدان اظهار داشت: طبق آخرین اخبار دریافتی از راه و شهرسازی، مشاور نقشه‌‌های اولیه طرح اصلاحی را ارائه کرده و قرار بر استفاده از نقطه نظرات مشاور طرح ترافیکی همدان در مطالعات ترافیکی این طرح بوده است.

تیموری با بیان اینکه قرار بر آغاز بحث کنترل طرح ارائه شده در جلسات همزمان با بحث ترافیکی بوده است، گفت: این کار در حال انجام است.

وی با تأکید بر اینکه در طرح جامع  جمع‌بندی شده شهر همدان، محدوده‌هایی به شهر اضافه خواهد شد، بیان کرد: محدوده شهر همدان افزایش خواهد یافت که عمده‌ترین آن ۶۸۰ هکتاری در کنار روستای شورین دارای سند تک برگ است. 

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری همدان افزود: ۶۸۰ هکتاری الحاقی به عنوان زمین‌های در نظر گرفته شده در طرح ملی مسکن مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

تیموری با بیان اینکه مواردی الحاقی به شهر، مالکیت دولتی و یا شهرداری دارد، تصریح کرد: سند ارائه شده راه و شهرسازی در بحث ۶۸۰ هکتاری، سند تک برگ بوده و با توجه به این مهم الحاق شد.

وی با تأکید بر اینکه در صورت وجود معارض سنددار در این پهنه، سند تک برگ از سوی اداره ثبت اسناد ارائه نمی‌شد، ادامه داد: اما اگر معارضی باشد باید با اداره کل راه و شهرسازی توافق کنند.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری همدان خاطرنشان کرد: شنیده‌هایی حاکی از وجود تعدادی معارض در این پهنه است که اداره کل راه و شهرسازی مکلف است بر اساس قوانین بررسی و طبق قوانین اقدام کند.

تیموری با بیان اینکه نظر بر این است در فرآیند بررسی طرح جامع شهر نباید تعجیل شود، یادآور شد: پس از اغنای عمومی و اطمینان از قابلیت طرح، جلسه نهایی برگزار خواهد شد و با توجه به اقدامات لازم یک تا دو ماه آینده این جلسه برگزار خواهد شد.

وی با تأکید بر اینکه مشکلی در اداره شهر همدان نداریم، اظهار داشت: اکنون طرح جامع و طرح تفصیلی برای ۶۸۰ هکتار در دست تهیه است؛ طرح تفصیلی قبل نیز قابلیت اجرا داشته و شهرداری‌ همدان بر اساس آن کار صدور پروانه را انجام می‌دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *