سخنگوی کرملین تاکید کرد که تحریم‌های اعمال شده علیه روسیه مستقیماً منافع این کشور در چارچوب توافق هسته‌ای با ایران و ادامه آن را تحت تأثیر قرار داده، بنابراین شرایط کنونی و این تحریم‌ها باید در جریان مذاکرات مورد توجه قرار گیرد.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی دفتر ریاست جمهوری روسیه امروز، سه شنبه، در جمع خبرنگاران اعلام کرد که به عقیده مقامات مسکو، اکنون در زمان از سر گیری توافق هسته‌ای با ایران باید تحریم‌های اعمال شده علیه روسیه نیز در نظر گرفته شود.

سخنگوی کرملین در پاسخ به این سئوال خبرنگاران درباره اینکه آیا تفکیک توافق هسته‌ای ایران و تحریم‌های بین المللی علیه روسیه امکان پذیر است، گفت: «واقعیت این است که تحریم‌های اعمال شده علیه روسیه مستقیماً منافع کشور ما را در چارچوب توافق هسته‌ای با ایران و ادامه آن تحت تأثیر قرار می‌دهد، بنابراین این تحریم‌ها باید مورد توجه قرار گیرد. این یک جنبه جدیدی از مسئله است که نباید کنار گذاشته شود و باید مورد توجه قرار گیرد. این موضع گیری فدراسیون روسیه است که در ایالات متحده آمریکا نیز به خوبی از آن اطلاع دارند.»

پسکوف افزود: «باید بدانید که این موضوع هنوز غیرعلنی است. ما مشکل را بیان می‌کنیم، البته این مسئله به برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) مربوط می‌شود و نمی‌توانیم کاملاً علنی درباره آن صحبت کنیم. مسلما این موضوعی برای ادامه مذاکرات و برای ما بسیار با اهمیت است.»

در صورت مواضع سازنده آمریکا، امکان عادی سازی روابط دوجانبه وجود دارد

سخنگوی کرملین همچنین ابراز اطمینان کرد که رئیس جمهور ولادیمیر پوتین اراده سیاسی لازم برای عادی سازی روابط بین مسکو و واشنگتن را در صورت اتخاذ مواضع سازنده از سوی طرف آمریکایی نشان خواهد داد.

پسکوف در پاسخ به سئوال خبرنگاران مبنی بر اینکه آیا گفت‌وگو بین روسیه و آمریکا برای عادی‌سازی روابط در حال حاضر امکان‌پذیر است، یادآور شد که پوتین “همواره حامی برقراری روابط خوب و بر اساس احترام متقابل بوده و هست و آمادگی دارد تا نگرانی‌های متقابل را در نظر بگیرد.

پسکوف در واکنش به اظهارات جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید که تحریم‌های غرب اقتصاد روسیه را “درهم شکسته”، تاکید کرد: «اصلاً نمی‌توان چنین چیزی را گفت. اقتصاد روسیه با مشکلاتی روبرو است، ولی در عین حال تحریم‌های غرب فرصتی برای توسعه، نوسازی و دستیابی به استقلال بیشتر و ایجاد صنایع جدید است. ما یک ضرب المثل خوب در این باره داریم: “در هر بدی خیری وجود دارد”. و ما تلاش می کنیم از مشکلات موجود در جهت منافع خود استفاده کنیم.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *