رئیس اتحادیه قنادان و آجیل‌فروشان همدان گفت: تغییر کاربری و رسته نا بهنگام اصناف در روزهای پایانی سال ممنوع است.

در روزهای پایانی سال که تمایل مردم برای خرید اقلامی مانند آجیل، شیرینی و شکلات افزایش می‌یابد، برخی اصناف از این فرصت سوء‌استفاده کرده و برای مدت کوتاهی رسته خود را تغییر می‌دهند. این تغییر رسته ناگهانی به عنوان یک تهدید برای سلامتی مردم مطرح است.

محمد ارغوان اظهار داشت: با توجه به اینکه همه ساله در اسفند ماه شاهد تغییر شغل‌های نابهنگام‌ برخی کسبه بودیم، امسال راهکاری را برای مقابله با این موضوع به کار گرفتیم.

وی با بیان اینکه در روزهای پایانی اسفند، اصناف نامرتبط وارد رسته آجیل فروش، شکلات و شکلات می‌شوند، تصریح کرد: معمولا در این واحدها اجناس نامرغوب و حتی غیر بهداشتی عرضه می‌شود.

رئیس اتحادیه آجیل‌فروشان همدان با تاکید بر اینکه عملیات رسیدگی به پرونده واحدهای متخلف و پلمب آن‌ها حداقل ۱۵ روز طول می‌کشد، گفت: بنابراین در هفته پایانی سال عملا نمی‌توانیم اقدام خاصی برای این موضوع انجام دهیم.

ارغوان با بیان اینکه تغییر رسته نابهنگام برخی کسبه سبب متضرر شدن همکاران قانونمند ما می‌شود، تصریح کرد: با توجه به مسئولیتی که داریم با هیئت مدیره جلساتی تشکیل دادیم و اقدام به دوخت لباس‌های متحدالشکل برای آجیل‌فروشان قانونمند کردیم.

وی با تاکید بر اینکه این لباس‌ها قابل جعل نیست، افزود: آرم اتحادیه و عبارت آجیل فروشان همدان بر روی لباس‌های کسبه درج شده است.

رئیس اتحادیه قنادان و آجیل‌فروشان همدان گفت: علاوه بر لباس‌های یک شکل که برای رسته آجیل فروشان طراحی شده، بنرهای خاصی‌ هم در واحدها نصب می‌شود.

ارغوان با بیان اینکه نظارت‌های ما بر عرضه آجیل و خشکبار در واحدهای دارای پروانه کسب تشدید شده است، اظهار داشت: مردم هم باید هنگام خرید آجیل و شکلات به پروانه کسب، لباس فرم و بنرهای اتحادیه توجه کنند.

وی با اشاره به اینکه ممکن است واحدهای متخلف و غیرمرتبط اقدام به فروش آجیل و شکلات نامرغوب با قیمتی کمتر از سطح بازار داشته باشند، تصریح کرد: مردم به نکته خرید از واحدهای صنفی معتبر و دارای پروانه کسب توجه کنند‌.

رئیس اتحادیه قنادان و آجیل‌فروشان همدان با بیان اینکه در مجموع ۱۶۴ واحد صنفی در رسته شغلی آجیل، خشکبار و شکلات فروشی در شهرستان همدان مشغول به کار هستند، گفت: همه این واحدها مورد تایید و نظارت اتحادیه هستند.

ارغوان با تاکید بر اینکه مردم به هیچ عنوان آجیل و شکلات شب عید خود را از دست‌فروشان خریداری نکنند، اظهار داشت: هیچ نظارت بهداشتی و استانداردی بر روی کالاهای غذایی دست فروشان وجود ندارد.

وی با اشاره به اینکه سال‌های گذشته در روزهای پایانی سال شاهد فعالیت زیرزمینی واحدهای تولید و عرضه شیرینی شب عید بودیم، گفت: رعایت بهداشت و سلامت کارکنان در مراحل تهیه و تولید شیرینی بسیار حائز اهمیت است.

رئیس اتحادیه قنادان و آجیل‌فروشان همدان گفت: مردم هنگام خرید شیرینی دقت کنند و فقط از مراکز معتبر و بهداشتی خریداری کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *