در جلسه مشورتی خدمات سفر نوروز ۱۴۰۱ استان خراسان رضوی بر آمادگی کامل حرم مطهر امام رضا(ع) و شهر مشهد برای میزبانی از حدود ۱۰ میلیون زائر نوروزی تأکید شد.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین احمد مروی در جلسه مشورتی خدمات سفر نوروز ۱۴۰۱ استان خراسان رضوی که با حضور نماینده ولی فقیه، استاندار خراسان رضوی و مسئولان ارشد دستگاه‌های اجرایی استان و شهر مشهد به میزبانی آستان قدس رضوی در حرم مطهر امام رضا(ع) برگزار شد، ضمن تبریک فرخنده اعیاد شعبانیه، حمله تروریستی به مسجد شیعیان ولایت پیشاور پاکستان و شهادت مظلومانه جمعی از شیعیان قطیف عربستان را محکوم کرد و اظهارداشت: در این جنایات دست پلید رژیم آل سعود که با هدایت و دستور آمریکا و رژیم صهیونیستی انجام می‌گیرد، کاملاً مشهود است. این جنایات را در حقیقت باید به حضرت ولی‌عصر(عج) تسلیت گفت.

وی افزود: هرکدام از این جنایت‌ها و ظلم‌ها جراحتی بر قلب پاک امام زمان(عج) است که واقعاً باید برای غربت، مظلومیت و دردهای دل آن حضرت گریست.
حجت‌الاسلام‌والمسلمین مروی در ادامه به «طرح ویژه تفصیلی بافت پیرامونی حرم مطهر رضوی» اشاره و ابراز کرد: این طرح تفصیلی می‌تواند به خروج مشکلات بافت پیرامون حرم از بن‌بست، تداوم هویت معنوی زیارت و ارتقا خدمت‌رسانی به زائران کمک کند؛ علی‌رغم اینکه این طرح مدتی است به تصویب رسیده، اما هیچ اقدامی تاکنون برای اجرایی شدن آن صورت نگرفته، به نظر اجرای این طرح نیازمند پیگیری بیشتر مسئولان و تحرک بیشتر وزارت راه و شهرسازی است.

لزوم توجه به اهمیت حجاب

تولیت آستان قدس رضوی در ادامه به اهمیت موضوع رعایت حجاب اسلامی در حرم مطهر و خیابان‌های اطراف حرم اشاره و ابراز کرد: آستان قدس در تمام ورودی‌های حرم مطهر اتاق‌های تشرف راه‌اندازی کرده است که در این محل‌ها چادر و البسه موردنیاز به بانوان در فضایی محترمانه تحویل داده می‌شود، اما توجه به رعایت حجاب اسلامی در خیابان‌های حریم حرم با مسئولان شهری و استانی است که برای این منظور باید برنامه‌ریزی‌های لازم صورت پذیرد.

وی با بیان اینکه شأن بارگاه منور رضوی ایجاب می‌کند کارکنان خانم هتل‌ها، مهمان‌پذیرها و صنوف مختلف اطراف حرم از حجاب کامل اسلامی برخوردار باشند، ابراز کرد: متأسفانه بر اساس برخی گزارش‌ها بعضی هتل‌ها و صنوف اطراف حرم کارکنان خانم خود را از حجاب چادر منع و به انجام آرایش‌‌های کذایی الزام می‌کنند، این موضوع به‌هیچ‌عنوان قابل‌قبول نیست.

‌مروی اضافه کرد: این قبیل اقدامات مصداق تخریب فرهنگی بوده و قبح آن در فضایی که زائران حضرت رضا(ع) حضور دارند، بسیار بیشتر است. مسئولان امر باید با ضوابط اجرایی و الزام‌آور جلوی چنین رفتارهایی را بگیرند و اگر هتل و محل اقامتی چنین شرطی برای کارکنانش گذاشته است، باید با آن قاطعانه برخورد شود.

ضرورت همکاری دستگاه‌های اجرایی برای میزبانی شایسته از زائران

تولیت آستان قدس رضوی در ادامه سخنان خود به در پیش بودن ایام نوروز اشاره و با تأکید بر لزوم هماهنگی و همکاری بین دستگاه‌های اجرایی برای میزبانی شایسته از زائران، گفت: امسال با توجه به کاهش محدودیت‌های سفر، حضور حدود ۱۰ میلیون زائر در ایام نوروز در مشهد مقدس دور از ذهن نیست، لذا برای میزبانی شایسته از زائران باید تمام توان و امکانات دستگاه‌های اجرایی به میدان بیاید.

وی بر ضرورت فراهم آوردن شرایط اسکان مناسب و ارزان‌قیمت برای زائران کم‌درآمد تأکید و تصریح کرد: همچنین مراقبت‌ها و نظارت‌های بهداشتی برای رعایت پروتکل‌های بهداشتی در داخل و خارج از حرم مطهر باید با جدیت دنبال شود.

‌مروی در ادامه موضوع تأمین پارکینگ خودرو در اطراف حرم مطهر و تسهیل تردد زائران در اطراف حرم مطهر را مورد تأکید قرار داد و عنوان کرد: ترافیک هسته مرکزی شهر و معابر پیرامون حرم مطهر یکی از مشکلات زائران در ایام نوروز است، ایجاد پارکینگ در ورودی خیابان‌های اصلی منتهی به حرم مطهر و تقویت سیستم حمل‌ونقل عمومی در این محدوده می‌تواند به کاهش بار ترافیک خیابان‌های اطراف حرم مطهر و کاستن از مشکلات زائران کمک کند.

وی همچنین به اهمیت مدیریت قدرتمند و نظارت جدی بر قیمت کالاها و خدمات در ایام نوروز اشاره و خاطرنشان کرد: مباحث امنیتی و انتظامی در ایام نوروز باید موردتوجه جدی دستگاه‌های متولی باشد و امور کنترلی و نظارتی باید در این ایام تشدید شود، امنیت زائران موضوع بسیار مهمی است، باید به‌گونه‌ای باشد که زائران در مشهد احساس کنند نظم و مدیریتی قوی حاکم است.

تولیت آستان قدس رضوی در بخش دیگری از سخنان خود به فضای محدود حرم مطهر در قبال حجم بالای زائران در لحظه تحویل سال اشاره و اظهار کرد: برای کاهش بار جمعیت در داخل حرم مطهر در لحظه تحویل سال، لازم است مراسم‌ حرم مطهر از طریق نمایشگر‌های پهن‌پیکر و سیستم صوتی در خیابان‌های اطراف نیز پخش شود.

وی همچنین بر ضرورت نظافت و آراستگی نمازخانه‌ها و مراکز استراحت میان راهی در سطح جاده‌های استان و فضا آرایی شهر متناسب با ایام نوروز و اعیاد شعبانیه تأکید کرد و گفت: با توجه به متغیر بودن هوای بهاری لازم است بخش‌های مختلف آمادگی اسکان ضروری زائران را داشته باشند و مساجد و حسینیه‌ها جهت اسکان زائران نوروزی در مواقع ضروری ساماندهی شوند.

‌مروی همچنین بر تشکیل ستادی در استانداری خراسان رضوی با حضور نمایندگان دستگاه‌های مختلف استان برای میزبانی هرچه شایسته تر از زائران نوروزی تاکید کرد.

اهمیت حفظ سلامت زائران توأم با تسهیل امر زیارت

آیت‌الله سید احمد علم‌الهدی نماینده ولی‌فقیه در استان خراسان رضوی طی سخنانی به تبیین اهمیت نحوه اجرای مناسب برنامه‌ها و طرح‌های دستگاه‌های اجرایی در ایام نوروز پرداخت و با اشاره به لزوم توجه جدی مسئولان امر به ناهنجاری‌ها و آسیب‌های اجتماعی، ابراز کرد: حضور جمعیت بالای زائران در ایام نوروز در مشهد مقدس، بعضاً موجب شده افراد بزهکاری از نقاط دیگر برای انجام برخی جرایم به مشهد بیایند، که در برخورد با چنین افرادی دستگاه‌های متولی امور امنیتی و انتظامی باید با جدیت ایفای وظیفه کنند.

وی در ادامه به ظرفیت بسیار خوب طلایه‌داران امربه‌معروف و نهی از منکر اشاره و ابراز کرد: استفاده از ظرفیت‌های مردمی در حوزه امربه‌معروف و نهی از منکر بسیار می‌تواند در تعمیم و گسترش معروفات و کاهش ناهنجاری‌ها در جامعه اثربخش باشد.

امام جمعه مشهد مقدس همچنین به موفقیت جلسات گفتگوی شهری با عنوان «کافه گفتگو» در ایام انتخابات اشاره و تصریح کرد: این برنامه در ایام انتخابات با حضور جمعی از اساتید و دانشجویان جوان به منظور زدودن شبهات، پاسخ به سؤالات و تبیین حقایق در نقاط مختلف مشهد برگزار شد، که مورد استقبال مردم نیز قرار گرفت و بسیار اثر بخش بود.

وی اضافه کرد: خوب است برنامه کافه گفتگو با توجه به حضور زائران در ایام نوروز مجدد در سطح شهر مشهد برگزار شود، این جلسات اقدامی مؤثر و بسیار خوب در حوزه فرهنگی بوده و تأثیرگذار در حوزه ترویج اخلاق اسلامی است.

آیت‌الله علم‌الهدی در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص ثبات رویه در نحوه اجرای پروتکل‌های بهداشتی در اعتاب مقدسه ایران اسلامی تأکید و اظهار کرد: ستاد کرونا استان خراسان رضوی با اخذ نظر آستان قدس رضوی باید دستورالعملی ویژه حرم مطهر در راستای حفظ سلامت زائران در کنار تسهیل امر زیارت تدوین کند.

۸۹ درصد زائران نوروزی با خودرو شخصی به مشهد سفر می‌کنند

یعقوب علی نظری استاندار خراسان رضوی نیز در این جلسه به ایراد سخن پرداخت و با بیان اینکه خدمات سفرهای نوروزی در مشهد مقدس در سطح استانداری به‌عنوان ستاد و فرمانداری به‌عنوان قرارگاه عملیاتی برنامه‌ریزی ‌شده است، ابراز کرد: در ستاد خدمات سفرهای نوروزی به‌صورت مسئله محور موضوعاتی که زائران از مبدأ تا مبدأ با آن‌ها مواجه هستند موردبررسی قرارگرفته است که درنهایت ۲۵۴ مسئله احصاء و جمع‌بندی شده که ۳۳۸ خدمت برای کاهش یا برطرف کردن این مسائل در دستور کار ۱۴ کمیته قرار گرفته است.

وی گفت: بر اساس تجربه پیش بینی می‌شود از ۲۵ اسفند ۱۴۰۰ تا ۱۴ فروردین ۱۴۰۱ حدود ۸ میلیون ۳۷۶ هزار زائر به مشهد مقدس مشرف ‌شوند که از این تعداد برآورد می‌شود ۸۹ درصد با وسایل نقلیه شخصی به مشهد سفر کنند؛ در بالاترین عدد احتمال حضور حدود ۱۰ میلیون زائر در مشهد مقدس می‌رود. 
استاندار خراسان رضوی با تأکید بر اینکه نظارت بر قیمت کالاها و تأمین آنها به صورت جدی در دستور کار است، عنوان کرد: استانداری خراسان رضوی و ستاد خدمات سفرهای نوروزی آمادگی کامل برای میزبانی از حضور حداکثری زائران در مشهد مقدس را دارد.

گفتنی است، در این جلسه مالک رحمتی قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی، غلامعلی صادقی رئیس‌کل دادگستری خراسان رضوی، سید عبدالله ارجائی شهردار مشهد، سردار محمدکاظم تقوی فرمانده انتظامی خراسان رضوی، محسن داوری فرماندار مشهد، محسن نصرپور مدیرکل صدا وسیمای خراسان رضوی، دکتر محمدعلی کیانی رییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد و جمعی از مدیران استانی به ایراد سخن و ارائه گزارش برنامه‌ها و تدابیر مجموعه‌ متبوع خود در ایام نوروز پرداختند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *