معاون عمرانی استاندار همدان گفت: هگمتانه تنها تپه تاریخی است که علی‌رغم بارها تخریب، شهریت در آن ادامه یافته و شهر دقیقا در کنار آن فعالیت دارد و این مهم به عنوان فرصتی برای ثبت تاریخی هگمتانه است.

فرزاد تیموری  با بیان اینکه ثبت جهانی هگمتانه را یکی از موارد بسیار مهم برای استان همدان، غرب کشور و به ویژه شهر همدان برشمرد و اظهار داشت: استاندار از زمان آغاز خدمت خود در این جایگاه، این مهم را به طور جدی پیگیری کردند.

وی به دیدار با مشاور وزیر میراث فرهنگی اشاره کرد و افزود: در این دیدار به وجود مشکلات در ثبت جهانی هگمتانه اشاره و به رفع این موارد تاکید شد.یکی از موارد اصلی راه دسترسی بازار آهن فروش‌هاست و به مشاور وزیر وعده انجام مسیر جایگزین در این خصوص را دادیم.

تیموری به طراحی راه جایگزین و ارایه آن در کمیسیون ماده ۵ اشاره کرد و ادامه داد: در شورای ترافیک شهر همدان و استان نیز این طرح ارایه و سرانجام مصوب شد.

وی با اشاره به آغاز کار اجرایی مسیر جایگزین با حضور استاندار، شهردار و مدیرکل میراث فرهنگی تصریح کرد: این مسیر از کنار موزه هگمتانه به خیابان اکباتان و مسیر روبه‌روی راه آهن‌فروش‌ها متصل می‌شود؛ این مسیر عرض خیابان اکباتان را طی کرده و در بالادست خیابان قرار می‌گیرد و پایین دست نیز جزو تپه هگمتانه قرار می‌گیرد.

معاون عمرانی استاندار همدان ادامه داد: این اقدام مهم بوده و بعد از احداث مسیر جایگزین باید مسیر قبل آسفالت‌برداری شده و در خصوص توقف عرصه سواره به هگمتانه اطمینان خاطر به میراث فرهنگی داده شود.

وی با تأکید بر اینکه در صورت تحقق این امر امکان حضور نمایندگان یونسکو در همدان و بازدید از محل و فرآیند اجرایی ثبت جهانی هگمتانه محقق خواهد شد، خاطرنشان کرد: ساماندهی سیما و منظر جداره‌های اکباتان، بوعلی و میدان امام و بخش‌هایی از بازار از دیگر موارد مطرح در ثبت جهانی هگمتانه بوده و طبق هماهنگی‌ها جلسات مشترک بین میراث فرهنگی و شهرداری برگزار خواهد شد.

وی با بیان اینکه برای هر پلاک مشخصات لازم تعیین می‌شود، یادآور شد: با انجام این اقدامات دغدغه دیگری نخواهد بود و با حضور نمایندگان یونسکو پرونده ثبت جهانی هگمتانه را با قوت و قدرت پیگیر خواهیم بود.

وی کاشت درخت به منظور پوشش برخی اماکن دارای ظاهر نامتجانس را از دیگر موارد در ثبت جهانی هگمتانه دانست و اظهار داشت: تهیه طرح جامع هگمتانه نیز از دیگر موارد بوده و مشاور خوبی در این خصوص فعالیت دارد.

معاون عمرانی استاندار همدان با بیان اینکه ثبت جهانی، ثبت منظر تاریخی هگمتانه در همدان است، گفت: تنها تپه تاریخی است که علی‌رغم بارها تخریب، شهریت در آن ادامه یافته و شهر دقیقا در کنار آن فعالیت دارد و این مهم به عنوان فرصتی برای ثبت تاریخی هگمتانه است.

وی ثبت جهانی هگمتانه را یکی از اولویت‌ها برشمرد و بیان کرد: کمیته فنی و تخصصی در این خصوص تشکیل و اتفاقات رصد می‌شود؛ بیش از ۱.۵ ماه کارهای اجرایی آغاز شده است.

معاون عمرانی استاندار همدان با بیان اینکه حضور ناظران یونسکو از مردادماه برای ثبت هگمتانه محتمل است، افزود: باید این پرونده تکمیل و ارسال شود؛ در ثبت جهانی به دنبال ثبت یک اثر از همدان هستیم.

وی با بیان اینکه ثبت جهانی یک پتانسیل در پذیرش و توسعه گردشگری جهانی است، تصریح کرد: ثبت جهانی هگمتانه در کنار سایر آثار واجد ارزش همدان همچون غار علیصدر در سطح بین‌المللی بسیار موثری است.

توسط admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.