عضو هیئت رئیسه اتاق اصناف همدان گفت: بازار شب عید همدان شور و رونق سال‌های قبل از کرونا را ندارد‌.

مردم ایران و به تبع آن مردم همدان در روزهای پایانی اسفند ماه آماده استقبال از فصل بهار و سال نو می‌شوند‌.در ایام عید کودکان و بزرگسالان لباس نو بر تن کرده و با آجیل، شیرینی، میوه و تنقلات از مهمانان خود پذیرایی می‌کنند.

بازار ماه اسفند هم برای خریدهای نوروزی آماده می‌شود و اجناس مورد نیاز مردم در فروشگاه‌ها تزریق می‌شود‌.اما در دو سال گذشته بخاطر شرایط کرونایی و گرانی بیش از حد کالاها، قدرت خرید مردم کاهش یافته و بازار رونق همیشگی را ندارد.

امسال هم با فروکش کردن کرونا، مردم رغبت بیشتری برای خریدهای نوروزی پیدا کردند اما بازار آنگونه که باید رونق نگرفته است‌.در این روزهای پایانی سال با توجه به احتمال تخلف و گرانفروشی از سوی برخی واحدهای صنفی، ضرورت تشدید نظارت بر بازار همدان بیش از پیش احساس می‌شود.

علیرضا قاسمی فرزاد، استاندار همدان با بیان اینکه نظارت‌ گشت‌های مشترک بر بازار شب باید عید تقویت شود، اظهار داشت: جهاد کشاورزی کالاهای اساسی و مورد نیاز مردم را به بازار تزریق کند. 

وی با تاکید بر اینکه مدیران مربوطه تدابیر لازم برای تامین تخم‌مرغ مورد نیاز بازار استان بیاندیشند، تصریح کرد: با توجه به ارسال مازاد تولید تخم‌مرغ به سایر شهرستان‌ها توسط تولید کنندگان، لازم است تذکر داده شود که تامین تخم‌مرغ مورد نیاز استان در اولویت باشد.  

استاندار همدان افزود: با توجه به ذخایر گوشت قرمز و مرغ منجمد، به اندازه لازم به بازار عرضه می‌شود. قاسمی فرزاد با بیان اینکه در زمینه تامین کالاهای اساسی مورد نیاز مردم در روزهای عید مشکلی وجود ندارد، گفت: میوه شب عید در ۱۵۰ نقطه در استان توزیع خواهد شد.

احمد گازرانی در گفت‌و‌گو با خبرنگار در همدان، اظهار داشت: بازار شب عید امسال آنگونه که انتظار داشتیم رونق نگرفته است.وی با تاکید بر اینکه بازار شب عیدی که سال‌های پیش از کرونا بود را نداریم، تصریح کرد: بازار کالاهای اساسی رونق نسبی گرفته است.

رئیس اتحادیه کیف و کفش همدان با بیان اینکه بازار فروش کفش بهتر از بازار کیف است، اظهار داشت: برای برخی از مردم خرید کیف را ضروری نیست.گازرانی با اشاره به اینکه قیمت کفش نسبت به سال گذشته ۸۰ درصد افزایش یافته است، گفت: قیمت مواد اولیه تولید کفش هم صد درصد افزایش یافته است.

وی افزود: پارسال میانگین قیمت هر جفت کفش زنانه ۹۰ تا ۱۵۰ هزار تومان بود اما امسال قیمت متوسط یک جفت کفش ۱۵۰ تا ۳۰۰ هزار تومان است.رئیس اتحادیه کیف و کفش همدان با بیان اینکه درصد بسیار کمی از مردم کیف و کفش چرم طبیعی خریداری می‌کنند‌، گفت: قیمت هر جفت کفش چرم طبیعی بین ۳۵۰ تا یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان است.

گازرانی با بیان اینکه نرخ کیف چرم هم از ۷۰۰ هزار تا ۳ میلیون تومان است، اظهار داشت: اما کیف چرم مصنوعی از ۸۰ هزار تا ۲۵۰ هزار تومان به فروش می‌رسد.وی در بخش دیگری از گفت‌و‌گو به وضعیت بازار آجیل اشاره کرد و گفت: هنوز بازار خرید این کالا رونق نگرفته است.

عضو هیئت رئیسه اتاق اصناف همدان با تاکید بر اینکه معمولا مردم خرید آجیل را به روزهای آخر سال موکول می‌کنند، تصریح کرد: آجیل در بازار فراوان است و کمبودی وجود ندارد.

گازرانی با بیان اینکه متاسفانه به علت شرایط اقتصادی و گرانی کالاها، برخی از مردم قدرت خرید ندارند، ‌گفت: به منظور حمایت از مصرف کننده و افزایش خرید مردم، طرح خرید شفاف و کاهش سود دریافتی اجرا می‌شود.

توسط admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.