با وجود اینکه صید ترال ممنوع شده است اما مشاهده تحرکاتی بر این مبنا صدای صیادان جاسکی را در آورده است.

روز گذشته اخبار ضدونقیضی مبنی بر اینکه گروه‌هایی از صیادان بومی شهرستان جاسک در اعتراض به صورت‌گرفتن صید ترال روبه‌روی دفتر امام جمعه این شهرستان تجمع کرده و خواستار ورود امام جمعه جاسک به موضوع شده‌اند که امام جمعه شهرستان نیز بین تجمع‌کنندگان حاضر شده و آن‌ها را به آرامش دعوت کرده است.

همان‌طور که خیلی‌ها می‌دانند صید ترال یکی از موضوعات چالش‌برانگیز اقتصاد دریا در دولت گذشته بود که زندگی بسیاری از صیادان هرمزگانی را تحت تأثیر منفی قرار داده‌ بود و مشکلات فراوانی در این حوزه به وجود آورده بود که مردم، صیادان و مطالبه‌گران را برای این موضوع متحد کرد تا مقابل صید ترال که عمدتاً توسط کشتی‌های چینی انجام می‌شد بایستند و این امر موجب شد فرمانده وقت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و فرمانده نیروی دریایی سپاه و بعدها دستگاه قضایی نیز به این موضوع ورود کنند و در نهایت بتوانند وزیر جهاد‌ کشاورزی وقت را مجاب کنند که تصمیماتی در این حوزه بگیرد و بر این مبنا تغییراتی در صدر سازمان شیلات کشور صورت گرفت و دولت مجبور به عقب‌نشینی شد.

پازل این تلاش‌ها با ورود مجلس شورای اسلامی به موضوع و اعلام دریابست و ممنوعیت صید ترال تکمیل شد. بعد‌ از ممنوعیت هر از گاهی اخباری مبنی بر شکسته شدن حریم دریا توسط برخی از کشتی‌ها با صید ترال به گوش می‌رسید که مسئولان جلوی آنها را می‌گرفتند، اما ظاهراً دوباره این نوع صید غیرقانونی به‌حدی زیاد شده است که صیادان بومی بندرجاسک را وادار به اجتماع و واکنش کرده است.

حجت‌الاسلام عباس ذاکری امام جمعه شهرستان جاسک در مورد اعتراض صیادان جاسکی د اظهار داشت: علت اصلی اعتراض صیادان مربوط به موضوع صید ترال در منطقه است چرا که در گذشته نه‌چندان دور این نوع صیادی توسط اتباع چینی انجام می‌شد که خوشبختانه با تلاش مسئولان و ورود سازمان‌های مختلف این معضل برطرف شد اما امروز این نوع صید مخرب توسط برخی از افراد که بومیان منطقه نیز بین آن‌ها هستند از سر گرفته شده و در حال انجام است.

وی افزود: روز گذشته تعدادی از صیادان جاسکی مقابل درب فرمانداری شهرستان و دفتر امام جمعه تجمع کردند که با برگزاری یک جلسه با حضور مسئولان شهرستان اوضاع تحت کنترل قرار گرفت و در حال پیگیری هستیم تا مشکل برطرف شود.

امام جمعه جاسک متذکر شد: صید ترال آثار بسیار مخربی برای اکوسیستم دریا دارد و تأثیر بسیار منفی روی اقتصاد، اشتغال و معیشت صیادان بومی منطقه به‌جای می‌گذارد به همین منظور درخواست داریم مسئولان استانی به این موضوع ورود کنند تا تبعات آن بیش از این فراگیر نشود.

ذاکری تأکید‌ کرد: تریبون نماز جمعه محلی است که باید در آن مطالبات و درخواست‌های مردمی بیان شود و بنده به‌عنوان امام‌ جمعه شهرستان جاسک قطعاً از این تریبون مسئله صید ترال و مطالبه صیادان جاسکی را مطرح خواهم کرد چرا که لازم است موضوع صید مخرب ترال یک‌ بار برای همیشه در منطقه حل‌وفصل شود.

وی در پایان خاطرنشان کرد: در تماسی که با مسئولان استانی داشتیم قرار شد این موضوع را تحت پیگرد قرار دهند و پاسخگوی مشکلات مردم استان هرمزگان باشند که تلاش‌های عزیزان مثمرثمر قرار گیرد و دیگر شاهد چنین مشکلاتی در استان نباشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *