یکی از فرماندهان حشد شعبی در جبهه عملیاتی آزادسازی شهر «بلد» در استان صلاح‌الدین با اشاره به تاثیرات شگرف حضور شهید حاج قاسم در این عملیات تاکید کرد شهیدان سلیمانی و المهندس نقش بسیار مهمی در آزادسازی عراق از چنگال گروه تروریستی داعش ایفا کردند.

بلد نامی که بارها در جریان نبردهای تمام عیار رزمندگان حشد شعبی و نیروهای نظامی عراق با تروریست‌های تکفیری داعشی بر سر زبان‌ها بود، آزادی و بازگشت به آغوش عراق را مدیون خون‌های پاک ریخته شده رزمندگان بسیج مردمی و نیروهای امنیتی و مجاهدت‌ها و حضور تاثیرگذار شهید حاج قاسم سلیمانی و شهید حاج ابومهدی المهندس می‌داند.

شهرستان قهرمان‌پرور و مقاوم «بلد» که بارها شاهد حضور میدانی فرماندهان پیروزی شهید قاسم سلیمانی و شهید ابومهدی المهندس بود. این سرزمین، خاری در چشمان گروه‌های تروریستی است؛ خط مقدم مقابله و تحرک در برابر گروه‌های تروریستی به شمار می‌رود.

 در این زمینه با «محمد عباس» از فرماندهان میدانی عملیات آزادسازی این شهر واقع در استان صلاح الدین به گفتگو

آقای «محمد عباس» فرمانده هنگ ششم لشکر دوم سپاه بدر، شما از فرماندهان میدانی در محوری هستید که در خط مقدم نبرد علیه تروریسم و گروه‌های تروریستی قرار دارید و به همین جهت ارتباط گسترده و مکرری با فرماندهان پیروزی داشتید. به عبارت دیگر، شما از کسانی بودید که دوشادوش فرماندهان پیروزی علیه تروریسم جنگیده‌اید. برای ما بفرمایید اگر بخواهید مهم‌ترین نکات شخصیتی یا اثری که فرماندهان پیروزی ، شهیدان حاج قاسم سلیمانی و حاج ابومهدی المهندس را بر شمارید، بر روی چه مواردی دست می‌گذارید؟

محمد عباس: ما در خط مقدم میدان نبرد به همراه حاج قاسم سلیمانی رحمه الله علیه و نیز شهید قهرمان، حاج ابومهدی المهندس بودیم در نبردهای متعددی از جمله نبرد «سید غریب» و نبرد «الکَسّارات» در کنار هم بودیم . شهید قهرمان حاج قاسم و حاج  ابومهدی در کنار ما حضور یافتند. حمایت معنوی آنها در صحنه نبردها بسیار قوی بود. همچنین به این‌ها باید نبردهایی مانند «صَقلاویه»، «مَکحول» و «حَمرین» را اضافه کرد.

خاطرم هست که در محکول هنگامی که در صحنه نبرد بودیم در معرض یک حمله بسیار  شدید(تروریستی)قرار گرفتیم. حاج قاسم مجاهد و ابومهدی المهندس رحمه الله به کمک ما آمدند. این دو شهید قهرمان بازگشتند با فرماندهان ما صحبت کردند و حضورشان سبب افزایش قابل توجه روحیه ما شد.

آنها با همه دیدار می‌کردند و حضورشان سبب افزایش قابل توجه روحیه ما می‌شد. آنها در تمام نبردها دوشادوش ما قرار داشتند از جمله در نبردهای آزادسازی الصقلاویه، مکحول و حمرین  حتی در جریان آزادسازی خانواده‌ها که این دو شهید با آنها رفتار پدرانه داشتند، فقط روحیه نبرد نداشتند. هنگامی که هر منطقه‌ای مانند مکحول آزاد می‌شد و زمان نماز فرا می‌رسید، دو شهید نماز را بر پای داشتند.لبخند بر چهره آنها نقش بسته بود این دو شهید،نه تنها با هم دوست یا فرمانده بلکه گویا پرندگان بهشتی بودند سبحان الله چهره آنها غرق در نور بود چند روز پیش یک نفر داشت حاج قاسم و ابومهدی را برای ما توصیف می‌کرد و می‌گفت واقعا این دو انسان، مردان آخرت و بهشت بودند.

این شهدا زمانی که در کنارشان می‌نشستیم ، از روحیه ما سئوال می‌کردند و می‌گفتند آیا چیزی لازم ندارید؟ وقتی به آنها می‌گفتیم تک‌تیراندازهای دشمن آنجایند، و باید پناه بگیرید، اعتنایی به این توصیه نمی‌کردند و نمی‌ترسیدند به طور کامل حمایت می‌‎کردند،حتی نیروهای امنیتی همچون ارتش و پلیس فدرال  هنگامی که در برخی نبردها در کنار ما مشارکت داشتند. وقتی این نیروها از آمدن حاج قاسم و حاج ابومهدی المهندس باخبر می‌شدند . چهره آنها لبریز از شادی می‌شد، گویا پیروزی به سراغشان آمده است و البته عملا پیروزی نزد ما می‌آمد، از خداوند مسئلت داریم آنها را در ردیف یاران حضرت امام حسین(ع) قرار دهد.

داعش حقیقتا یک خطر واقعی و جدی برای کشور و ملت عراق بود. شما خوب می‌دانید، هنگامی که داعش حمله کرد. همه مناطق را از موصل تا طارمیه اشغال کرد و می‌توانم به شما بگویم که تنها ۲۰ تا ۳۰ کیلومتر با بغداد فاصله داشتند، اما به لطف و فضل الهی همه این مناطق به دست این دو شهید قهرمان و حشد شعبی و نیروهای امنیتی آزاد شد.

همانطور که می‌دانید در سال اول و دوم (حمله داعش)، دولت و نیروهای امنیتی دچار فروپاشی شده بودند و من به عنوان فرمانده هنگ، شماری از نیروهای ارتش و پلیس کنارم بودند، چند سرهنگ و سرگرد و چند فرمانده دیگر بودند. وقتی که نیروهای امنیتی تحت نظر ما سازمان دهی شده و به کار خود بازگشتند و  همچنین در عملیات آزادسازی شرکت کردند. در ادامه مناطق و محورهای خود را تقسیم ‌کردیم.

حاج قاسم و حاج مهدی رحمت خداوند بر آنها باد بر نقشه آزادسازی مناطق به همراه فرماندهان حشد شعبی و نیروهای امنیتی نظارت می‌کردند. حضور آنها نقش بسیار مهم در عملیات آزادسازی عراق از اشغال داعش ایفا کرد و شهادت این دو قهرمان، ضایعه بسیار بزرگ و تاسف باری بود. ما این دو قهرمان، حاج قاسم و حاج ابومهدی المهندس را از دست دادیم. از خداوند بزرگ مسئلت داریم آنها را در زمره انصار امام حسین(ع) قرار دهد.

جناب فرمانده، برای ما از نقش حاج قاسم سلیمانی و حاج ابومهدی المهندس در شهر بَلَد بگویید، از نقش آنان مشخصا در مقاومت «بلد» در برابر تروریسم داعشی سخن بگویید.

محمد عباس:حقیقتا حاج قاسم و حاج ابومهدی نقش بسیار موثر و پررنگی داشتند. حتی یادم می‌آید زمانی که مرقد امامزاده سید محمد مورد هجوم قرار گرفت، حاج ابومهدی المهندس به دیدار ما در این مکان آمد و حتی غیر نظامیانی را که در این مکان کشته شدند در لیست شهدا قرار داد و در واقع آنها نقش برجسته‌ای در آزادسازی منطقه سید غریب منطقه الرواشد و همه مناطق اطراف بلد داشتند.

شهر بلد تقریبا از همه طرف و ۱۸۰ درجه محاصره بود. شما خوب می‌دانید از منطقه المحطه، الرفیعات، از طرف عزیز بلد و الرواشد و از طرف الاسحاقی و العذیه و از طرف همه این مناطق بلد، محاصره بود .آنها(شهیدان سلیمانی و المهندس) در میدان نبرد حضور داشتند و در سطح بالایی به نیروهای امنیتی و حشد شعبی در آزادسازی بلد کمک می کردند و نقش موثری داشتند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *