سخنگوی دولت درباره تمهیدات دولت برای عرضه اقلام شب عید و کالاهای اساسی گفت: درخصوص کنترل برخی کالاها از جمله برنج مصوب شد برنج هندی به ۲۰ هزار و ۵۰۰ تومان و گوشت منجمد گوساله هم به ۱۰۰ هزار تومان کاهش یابد.

علی بهادری‌جهرمی سخنگوی دولت در نشست خبری امروز خود با خبرنگاران طی سخنانی درباره برنامه دولت برای کنترل تورم در آستانه شب عید گفت: در جلسه ستاد تنظیم بازار  تصمیمات مهمی در زمینه کاهش و کنترل قیمت‌ها به ویژه در کالاهای اساسی اتخاذ شده است.

وی افزود: درخصوص کنترل برخی کالاها از جمله برنج مصوب شد برنج هندی به ۲۰ هزار و ۵۰۰ تومان و گوشت منجمد گوساله هم به ۱۰۰ هزار تومان کاهش یابد.

سخنگوی دولت ادامه داد: همچنین ۴ هزار و ۵۰۰ قلم کالا در فروشگاه‌ها عرضه مستقیم با تخفیف ۲۰ تا ۵۰ درصد از جمله در حوزه پوشاک عرضه خواهد شد. در حوزه لوازم خانگی شاهد کاهش ۵ تا ۱۳درصدی بوده ایم.

بهادری جهرمی اضافه کرد: تا پایان سال شاهد افزایش دوبرابر شدن سود سهام عدالت و پرداخت آن به سهامداران خواهیم بود این مبلغ از ۵۰۰ هزار تومان تا یک میلیون تومان خواهد بود.

وی درباره اظهارات اخیر رئیس‌جمهور مبنی بر رفع فقر مطلق گفت: در جلسه اخیر شورای‌عالی رفاه گزارشی در این زمینه ارائه شد و رئیس‌جمهور دستورات لازم را در سطوح مختلف و در زمان‌بندی مشخص جهت رفع فقر دادند که این برنامه و زمان‌بندی در سه سطح است.

سخنگوی دولت افزود: در خصوص سطح فقر مطلق رئیس‌جمهور گفت؛ قابل پذیرش نیست که کسی شب سر گرسنه بر بالین بگذارد، برای آن‌ها باید برنامه فوری‌تری انجام شود.

بهادری جهرمی با بیان اینکه برای افرادی هم که وضعیت مناسب ندارند هم‌زمان برنامه کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت در دستورکار قرار گرفته است، تصریح کرد: برای کارمندان و کارگران شریفی که کف دریافتی را دارند نیز اقداماتی انجام خواهند گرفت.

وی در ادامه اقدامات دولت  در خصوص رفع فقر مطلق، از رایگان شدن هزینه آب، برق، گاز برای سطوح و دهک‌های پایین که الگوی مصرف را رعایت کرده‌اند، خبر داد.

سخنگوی دولت افزود: در زمینه مسکن مهر هم زمین‌های رایگان به افراد تحت پوشش نهادهای حمایتی تحویل خواهد شد همچنین توزیع بسته‌های نقدی و غیرنقدی ادامه خواهد داشت.

بهادری‌جهرمی در خصوص سفرهای نوروزی نیز اظهار داشت: تصمیم‌گیری در زمینه محدودیت‌های کرونا  با توجه به شرایط اتخاذ خواهد شد تدبیر دولت این بوده که با همیاری مردم بحران کرونا را مدیریت کند.

وی تاکید کرد: آنچه مهم است و در اولویت قرار دارد تزریق واکسن کرونا از جمله دوز سوم است. در طرح مدیریت هوشمند برای سفرهای نوروزی تدابیری اندیشیده شده که هم تزریق واکسن یا تست پی‌سی‌آر منفی مورد توجه است.

سخنگوی دولت در خصوص هشت فرمان رئیس‌جمهور به خودروسازان تصریح کرد: دولت چک سفید امضا به خودروسازان نداده است.

بهادری‌جهرمی اضافه کرد: دستورات رئیس‌جمهور مبتنی بر تصمیمات کارشناسی است هشت دستور رئیس‌جمهور زمان‌بندی‌های مختلف دارد دولت مصمم به انجام این تصمیمات از سوی خودروسازان است و در این زمینه مماشات نخواهد کرد.

سخنگوی دولت در خصوص مذاکرات وین گفت: این دولت هرگز کشور را تک‌گزینه‌ای اداره نخواهد کرد دولت مردمی حتما از عبرت‌ها و تجربه‌های گذشته استفاده خواهد کرد و هرگز کشور را تک‌گزینه‌ای اداره نخواهد کرد که سرمایه‌گذاری‌ها در حوزه نفت، افزایش تولید نفت و افزایش میزان تجارت خارجی، ثبات بازار ارز نشان از این موضوع دارد.

بهادری‌جهرمی خاطرنشان کرد: تاکنون حدود ۹۰ میلیارد دلار صادرات به خارج کشور داشتیم که بیش از ۴۰ درصد ارزش صادرات ما سقف ۴۵ میلیارد دلار را رد کرده است. مطابق اقدامات و برنامه‌ریزی‌های سازمان تجارت خارجی ۷۳ درصد از ارز حاصل از  صادرات به کشور بازگشته است.

وی درباره ارز ترجیحی تصریح کرد: باید مصوبه مجلس نهایی و راهکارهای جایگزین بررسی شود. آنچه مسلم است اینکه اصلاح یارانه‌ها باید به نفع مردم و راهکارهای جایگزین نیز باید در راستای حمایت از مردم باشد.

سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی در خصوص دستمزد کارگران در سال آینده گفت: دغدغه معیشت همه اقشار، خصوصا کارگران مورد توجه دولت است. سازوکار تعیین دستمزد کارگران مطابق قانون در هیئت متشکل از نماینده کارگران، کارفرمایان و دولت تعیین می‌شود. جلسات در این زمینه مستمرا در حال انجام است و امیداوریم طی همین چند روز تعیین تکلیف شود.

بهادری‌جهرمی هم‌چنین در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا صندوق ذخیره فرهنگیان قرار است دولتی می شود؟، خاطر نشان کرد: دولت مخالف دولتی شدن صندوق ذخیره فرهنگیان است. این اقدام متناقض با اصل ۴۴ است. اموال این صندوق متعلق به فرهنگیان است و باید توسط خود فرهنگیان اداره شود و آنها نسبت به دولت در این زمینه اولی هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *