نماینده ولی فقیه در استان همدان جمهوری اسلامی در روابط خارجه مبتنی بر عقلانیت رفتار می‌کند، گفت: در نبرد بین حق و باطل جریان باطل مبتنی بر عقلانیت رفتار نمی‌کند.

آیت‌الله حبیب‌الله شعبانی صبح امروز در مراسم فارغ‌التحصیلی خلبانان پایگاه شکاری شهید نوژه، اظهار داشت: جامعه‌ای که مبتنی بر عقلانیت اداره می‌شود طبیعتا نوع اداره جامعه با جوامعی که ارتباطات و مناسبات مبتنی بر قدرت شکل گرفته متفاوت است چرا که در جامعه قدرت محور باید مولفه های قدرت را تقویت کنید.

وی با بیان اینکه در نبرد بین حق و باطل جریان باطل مبتنی بر عقلانیت رفتار نمی‌کند افزود: عقلانیتی که در اول سوره توبه به آن اشاره شده ‌جریانی است که نشان می‌دهد چگونه با جریان مخالف خود برخورد کنیم.

 نماینده ولی فقیه در استان همدان بیان کرد:‌ رویکرد قرآن کریم و رویکرد امام علی(ع) در روابط خارجه مبتنی بر عقلانیت بوده است اما اینگونه نیست که اگر ما با طرف مقابل مبتنی بر عقلانیت رفتار کنیم طرف مقابل نیز در تعامل با ما براین اساس عمل کند.

وی با اشاره به مذاکرات اخیر کشور ادامه داد: جمهوری اسلامی می‌خواهد مبتنی بر عقلانیت وارد مذاکره شود و مبتنی بر آرمان‌ها و تعهدات اجتماعی خود عمل کند اما باید دید این طرف مقایل نیز اینگونه است یا خیر.

امام جمعه همدان با بیان اینکه تجربه نشان داده طرف مقابل ما مبتنی بر عقلانیت رفتار نمی‌کند گفت: در جریان جنگ اوکراین آن منطقی که در مناسبات بین‌المللی حاکم است منطق قدرت و زور است. 

وی ادامه داد: امروز مناسبات بین‌المللی و فعالیت دیگر سازمان‌ها مبتنی بر منطق قدرت برنامه‌ریزی می‌شود بر همین اساس چون قدرت دارد تحریم کرده و چنین رویکردهای تبعیض گونه‌ای را اعمال کی کند مانند آنچه که ما در آسیا و اروپا می بینیم.

 شعبانی با این توضیح که در روابط و مناسباتی که این قاعده حاکم است چه باید کرد اظهار داشت:‌ در این گونه شرایط باید تسلیحات نظامی تقویت شوند یعنی خلبان‌هایی که در این برنامه فارغ‌التحصیل می‌شوند٬ مرزبانان و متولیان امنیت باید به مسئله دفاع از کشور و آرمان‌های آن توجه کنند و بدانند این مسیر باید فکر قوی اختراعات و غیره تقویت شود.

 وی بالاترین مولفه قدرت یک ملت را اراده های قوی و منابع انسانی یک کشور دانست و گفت: بسیاری از کشورها از نظر تسلیحاتی فراتر از ما هستند و شاید امکانات ما قابل مقایسه با برخی کشورها نباشد اما با این وجود آنها جرات مقابله با ما را ندارند چون مولفه اصلی قدرت و دفاع از کشور ما اراده ها و عزم قوی منابع انسانی است.

نماینده ولی فقیه در استان همدان با قدردانی از زحمات نیروهای مسلح برای تربیت نیروهای متعهد مومن و معتقد به آرمان‌ها عنوان کرد: انقلاب اسلامی یعنی آرمان‌های الهی بوده و خدمت به انقلاب خدمت به آرمان‌ها الهی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *