جنگنده‌های ائتلاف سعودی ۲۳مرتبه استان‌های مختلف یمن را بمباران کردند.

منابع نظامی در یمن امروز (شنبه) از شهادت یک تن و مجروحیت ۹ نفر دیگر در مناطق مرزی این کشور با عربستان سعودی خبر دادند. به‌گفته این منابع این افراد در پی حملات توپخانه‌ای ارتش سعودی در منطقه الرقو در شهرستان «منبه» و منطقه «شدا» در استان صعده کشته و یا زخمی شده‌اند.

خبرگزاری سبأنت نوشت که جنگنده‌های ائتلاف سعودی ۲۳ مرتبه استان‌های مختلف یمن را بمباران کردند، چهار حمله هوایی در منطقه «التحیتا» در استان الحدیده، دو حمله هوایی در مناطق مرزی «شدا» و «البقع» در استان صعده و دو حمله دیگر در منطقه «حرض» و «بنی‌حسن» در استان حجه، صورت گرفته است. جنگنده‌های ارتش سعودی همچنین در استان مأرب سه بار منطقه «الوادی» و سه بار نیز مناطق «صرواح» و «مدغل» را بمباران کردند. از تلفات احتمالی این حملات هوایی هنوز گزارشی منتشر نشده است.

سبأنت همچنین نوشت که شبه‌نظامیان ائتلاف سعودی در استان الحدیده نیز ۱۴۰ مرتبه اقدام به نقض توافق استکهلم سوئد کرده‌اند، توافقی که در اکتبر ۲۰۱۸ میان دولت صنعاء و دولت مستعفی منصور هادی امضاء شد، اما شبه‌نظامیان ائتلاف سعودی به‌صورت روزانه اقدام به نقض این توافق می‌کنند.

حملات نظامی و محاصره یمن در شرایطی است که جنگ در این کشور کمتر از یک ماه دیگر وارد هشتمین سال خود می‌شود، جنگی که تاکنون دهها هزار کشته و زخمی و میلیون‌ها آواره به جا گذاشته است، در این راستا «انیس الاصبحی» سخنگوی وزارت بهداشت دولت نجات ملی یمن امروز به شبکه المسیره گفت که وزارت بهداشت به‌طور دائمی با سازمان‌های بین‌المللی و سازمان ملل در ارتباط بوده و آن‌ها را از وضعیت فاجعه‌بار پزشکی در یمن مطلع کرده است. او تأکید کرد که با این حال امید چندانی به سازمان ملل و سازمان‌های بین‌المللی نمی‌رود، چرا که در هفت سال گذشته همه فجایع را دیده و کاری نکرده‌اند.

این مقام یمنی همچنین گفت که سازمان ملل با بی‌تحرکی و انفعال خود و در برخی موارد جانبداری از ائتلاف سعودی، در جنایات رخ‌داده در یمن شریک است. به‌گفته وی ۲۰۰۰ کودک یمنی در حال حاضر به دستگاه تنفس مصنوعی نیاز دارند. بسیاری از مراکز درمانی به‌دلیل نبود سوخت از کار افتاده‌اند و وزارت بهداشت نیاز به شش میلیون لیتر گازوئیل برای راه‌اندازی آن‌ها دارد، در حالی که محاصره یمن ورود سوخت به این کشور را با مانع بزرگ مواجه کرده است.

انیس الاصبحی همچنین گفت که بسته بودن فرودگاه صنعاء نیز موجب شده است بسیاری افراد که نیاز به انتقال خارج یمن برای مداوا دارند، قادر به خروج از کشور نباشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *