مجلس شورای اسلامی در هفته‌ای که گذشت مصوباتی داشت که به آنها اشاره می‌شود.

مجلس شورای اسلامی در هفته‌ای که گذشت مصوباتی در حوزه اقتصادی داشت که به مهمترین آنها اشاره می‌شود:

– یارانه نقدی پردرآمدها حذف می‌شود.
– مجوز مجلس به وزارت راه برای تأمین اعتبار ۲۳ هزار میلیاردی جهت اجرای طرح‌های مسکن.
– افزایش ۳۵درصدی نرخ آب‌بها برای افراد پرمصرف در سال ۱۴۰۱
– معافیت بیمه‌ای کارگاه‌های دارای ۵ کارگر تمدید شد.
– عدم افزایش هزینه تراکنش بانکی در سال ۱۴۰۱
– معافیت مالیاتی مجلس برای احداث پایگاه بسیج و کلانتری

حقوق‌بگیران زیر ۵میلیون و ۶۰۰هزار تومان مالیات ندهند

– ۵ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان معاف از مالیات
– مازاد حداقل حقوق تا ۱۵ میلیون، میزان مالیات = ۱۰ درصد
– مازاد ۱۵ میلیون تا ۲۵ میلیون تومان، میزان مالیات = ۱۵ درصد
– مازاد ۲۵ میلیون تا ۳۵ میلیون تومان، میزان مالیات = ۲۰ درصد
– مازاد ۳۵ میلیون تومان، میزان مالیات = ۳۰ درصد
– نمایندگان مجلس شورای اسلامی حقوق‌بگیران زیر ۵ میلیون و ۶۰۰ هزار تومانی را در حالی معاف از مالیات کرد‌ه‌اند که این رقم در سال گذشته ۴ میلیون تومان بود.

شرکت‌های حمل‌ونقل مکلف به پرداخت سود سالیانه شدند

شرکت‌ها و سازمان‌های دولتی تابعه وزارت راه و شهرسازی در حوزه حمل‌ونقل پس از پرداخت حقوق دولتی (شامل ۵۰ درصد سود ویژه و مالیات) مکلفند سود قابل تقسیم سالیانه ناشی از فعالیت‌های خود را تا سقف ده‌هزار میلیارد (۱۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰) ریال به حساب صندوق توسعه حمل‌ونقل نزد خزانه‌داری کل کشور واریز کنند.

موافقت مجلس با انتشار ۱۷هزار میلیارد تومان اوراق مشترک

مجلس شورای اسلامی در بودجه ۱۴۰۱ به دولت مجوز داده است که تا سقف ۱۰۰هزار میلیارد ریال انواع اوراق مالی اسلامی از جمله اسناد خزانه اسلامی را که منطبق بر قوانین و مقررات و در چارچوب عقود اسلامی باشد منتشر کند.

مخالفت با افزایش چندبرابری عوارض سیگار

کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۱ عوارض سیگار را نسبت به سال ۱۴۰۰ افزایش داده که این افزایش چشم‌گیر است. عوارض سیگار با نشان داخلی از ۲۵ تومان به ۲۳۰ تومان افزایش یافته است که نسبت به سال قبل حدود ۸۰۰ درصد رشد پیدا کرده است که توسط مجلس رد شد.

وام دانشگاهیان، بدهی دولت تلقی نشد

دولت در لایحه بودجه سال ۱۴۰۱، اصل و سود تسهیلات بانکی را که بخش آموزش و پژوهش و فرهنگ و در راستای اعطای تسهیلات بانکی به دانشگاه‌ها، مؤسسات آموزشی و پژوهشی و پارک‌های علم و فناوری اعم از دولتی و غیردولتی به‌عنوان بدهی خود تلقی نکرده است در حالی که در بودجه سال ۱۴۰۰ این ردیف اعتباری، بدهی دولت به سیستم بانکی تلقی می‌شد.

البته، کمیسیون تلفیق مجلس با اصلاح تبصره ۹ لایحه بودجه پیشنهادی دولت درباره هزینه تحصیلی دانشجویان تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی(ره) و سازمان بهزیستی، مبلغ ۲۰۰ میلیارد تومان را از محل درآمد حاصل از قانون هدفمندی یارانه‌ها به این موضوع اختصاص داده است.

حقوق سربازان ۱۰برابر شد

در بودجه ۱۴۰۱ دولت قصد داشت به حقوق سربازان ۱۰ درصد اضافه کند اما با توجه به اینکه این ۱۰ درصد در مقایسه با میزان تورم بسیار ناچیز بود این تصمیم ابطال شد، بنابراین مقرر شد که حقوق سربازان در مناطق غیرعملیاتی ۶۰ و در مناطق عملیاتی ۷۰ درصد حداقل حقوق کارکنان نیروهای مسلح باشد و سربازان متأهل نیز ۹۰ درصد حقوق کارکنان نیروهای مسلح حقوق دریافت کنند. با توجه به اینکه حداقل حقوق نیروهای مسلح ۵ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان خواهد شد، سربازان سال آینده کمتر از سه میلیون و ۴۰۰ هزار تومان دریافت نخواهند کرد و میانگین حقوق سربازان از ۴۰۰ هزار تومان به ۴ میلیون تومان می‌رسد، یعنی ۱۰برابر افزایش.

ـ سال ۹۹ حقوق سربازان کمتر از ۴۰۰ هزار تومان
ـ سال ۱۴۰۰ حقوق سربازان بالای یک‌میلیون تومان
ـ سال ۱۴۰۱ حقوق سربازان بالای ۳ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان.

دولت برای پرداخت یارانه از بانک مرکزی تنخواه می‌گیرد

بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران موظف است برای پرداخت به‌موقع مصارف هدفمندی و بر اساس درخواست سازمان برنامه و بودجه کشور معادل یک درصد جمع مصارف جدول تبصره ۱۴ را به‌صورت تنخواه در اختیار سازمان هدفمندی یارانه‌ها قرار دهد. تنخواه مذکور باید حداکثر تا دو ماه پس از دریافت از محل منابع جدول مذکور تسویه شود. شرط استفاده مجدد از این تنخواه، تسویه تنخواه قبلی است.

ـ کارکنان ساکن در خانه‌های سازمانی نباید کمک‌هزینه مسکن بگیرند.
ـ تعرفه جریمه‌های رانندگی ۵ درصد افزایش یافت. واریز مبلغ ۵ هزار میلیارد ریال از اصل حق بیمه شخص ثالث دریافتی شرکت‌های بیمه‌ای به‌صورت ماهانه به خزانه‌داری کل کشور
ـ درآمد تبلیغاتی صداوسیما از محل پخش مسابقات ورزشی به حساب خزانه واریز شود.
ـ وزارت آموزش و پرورش مجاز شد از طریق مدارس سراسر کشور، کتب درسی مستعمل را جمع‌آوری و نسبت به فروش آن اقدام کند.
ـ تهاتر بدهی ایدرو و ایمیدرو تا سقف یک‌هزار میلیارد تومان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *