امام جمعه همدان با اشاره به اینکه ساختارهای بین‌المللی عدالت محور و مبتنی بر حقوق بشر واقعی نیست گفت: انسانیت آنها کم رنگ شده و وجدان آنها فقط برای مردم اروپا بیدار می‌شود.

آیت الله حبیب الله شعبانی ظهر امروز در خطبه‌های نمازجمعه همدان درباره اتفاقات رخ داه در منطقه اروپا اظهار داشت: در پیمان ناتو، هدف اصلی آن دفاع جمعی از کشورهایی بود که این قرارداد را امضا کردند.

وی با بیان اینکه در بند پنجم این قرارداد آمده که اگر به یکی از این کشورها حمله شد، همه کشورهای عضو به دفاع کشور عضو بپردازند افزود: قبل از حمله ناتو به افغانستان، ۱۰ کشور کمونیستی عضو ناتو بودند اما امروز ۳۰ کشور کمونسیتی عضو آن شدند.

نماینده ولی فقیه در استان همدان با این توضیح که در سال ۲۰۰۸ ناتو برنامه ریزی‌هایی برای تضعیف روسیه انجام و سعی کرد وسعت خود را به مرزهای روسیه برساند گفت: این اقدامات به منظور تضعیف قدرت نظامی روسیه صورت گرفت تا مانع از این شود که روسیه به قدرت و اقتدار سابق خود برسد چرا که پیش از این شوروی ابرقدرتی در بلوک شرق بود و امریکا ابر قدرتی در بلوک غرب بود.

وی پیشگیری از بازگشت روسیه به قدرت گذشته خود را از برنامه‌های امریکا و ناتو دانست و عنوان کرد: ناتو احساس کرد که چین، روسیه و خاورمیانه شروع به قدرت گرفتن کرده اند البته آنها همینطور نگاهی هم به ایران داشتند به همین منظور وارد خاورمیانه و نزدیک مرزهای ایران شدند. 

امام جمعه همدان با بیان اینکه امریکا در هرجایی که احساس کند قدرتی شکل بگیرد و مقابل امریکا بایستد، ورود می‌کند او نمی‌خواهد کشوری توان مقابله با امریکا از نظر اقتصادی و نظامی داشته باشد مطرح کرد: روسیه در شرق پیمان ورشو را طراحی کرد که متلاشی شد و وقتی که ناتو به مرزهایش نزدیک شود، مذاکرات با اوکراین را شروع کرد.

شعبانی همچنین با اشاره به اینکه هدف از عضو شدن اوکراین در ناتو این است که ناتو به مرز روسیه برسد افزود: جمهوری اسلامی با جنگ مخالف است اما مافیایی که ریشه در هفتاد سال گذشته برای فورپاشی شوروی و هر قدرت دیگر داشته، باعث و بانی این جنگ هستند.

وی اظهار داشت: امریکا یک امپراتوری دیکتاتوری است که اجازه به هیچ قدرتی را نمی‌دهد از این رو سوالاتی که امروز مطرح می‌شود، این است که مافیای بحران ساز کجاست، ریشه‎های این مشکلات کجاست.

نماینده ولی فقیه در استان همدان با بیان اینکه مردم اکراین قربانی ساده لوحی حاکمان خود و وعده‌های پوچ امریکا شدند که پس از مسائل امروز می‌گویند ما در جریان هستیم و دعا می‌کنیم ادامه داد:غرب پس از مذاکرات برجام مذاکرات موشکی را مطرح کرد، همان اتفاقی بود که گریبان اوکراین را گرفته است بنابراین اگر مسئله موشکی در ایران مطرح می‌شد، همین اتفاق که در اوکراین می‌افتاد در ایران نیز رخ میداد.

وی گفت: اوکراین سیاست‌های هم جهت با امریکا دارد چرا که حکام آنجا را خودش سر کار آورده با این وجود از آنها حمایت نکرد و این درسی برای کشورهای همسایه است که به امریکا امید بستند پس باید اقدامات امریکا را ببینند که در این جریان تنها به تحریم‌ها اکتفا کرده، تحریم‌هایی که به روسیه اثر ندارد چرا که خود روسیه هم می‌توانند تحریم‌هایی را اعمال کند. 

شعبانی با این توضیح که امروز اگر در دام نیفتادیم، به دلیل هوشیاری مقام معظم رهبری بود عنوان کرد: جنگ اوکراین تبعیض‌ها را نشان داد این ماجرا نشان داد وجدان آنها وقتی بیدار می‌شود که چشم آبی‌های اروپایی به خطر افتادند در حالی که در افغانستان، یمن، و خاورمیانه کودکان بسیاری کشته شدند، اما هیچ صدایی بلند نشد.

وی با اشاره به اینکه ساختارهای بین‌المللی عدالت محور و مبتنی بر حقوق بشر واقعی نیست تصریح کرد: انسانیت آنها کم رنگ شده و وجدان آنها فقط برای مردم اروپا بیدار می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *