سخنگوی شرکت نفت یمن اعلام کرد که یک کشتی حامل بنزین اضطراری برای یمن توسط متجاوزان توقیف شد.

عصام المتوکل سخنگوی شرکت نفت یمن اعلام کرد که نیروی دریایی ائتلاف متجاوز سعودی مانع ورود یک کشتی حامل بنزین با نام «قیصر» به بندر الحدیده شد.

عصام المتوکل سخنگوی شرکت نفت تاکید کرد که یمن امروز شاهد شدیدترین بحران مشتقات نفتی از زمان آغاز تجاوز و محاصره در هفت سال پیش است.

المتوکل در گفت‌وگو با المسیره اعلام کرد: این روزها صف خودروهای شهروندان در مقابل جایگاه‌های سوخت در استان‌های مختلف یمن به بیش از ۳ کیلومترمی‌رسد.

وی افزود: ابتکار شرکت نفت برای رفع بحران سوخت به شرط اجازه عبور نفتکش‌ها از بندر الحدیده همچنان روی میز است.

المتوکل تصریح کرد: یکی از اقدامات خودسرانه برای ورود کشتی‌های نفتی عازم یمن، خرید اجباری نفت آنها از امارات است و در ادامه یک شرکت فرانسوی مخازن هر کشتی را پلمپ و بازرسی می‌کند و پس از آن کشتی‌ها به منظور بازرسی و صدور مجوز ورود به بندر جیبوتی منتقل می‌شوند؛ اما دزدی دریایی همچنان ادامه دارد و کشتی‌های حامل نفت به بندر جیزان منتقل می‌شوند.

سخنگوی شرکت نفت یمن گفت: ما همیشه متعجبیم که وقتی کشتی‌های نفتی مجوز سازمان ملل را برای ورود به یمن می گیرند دیگر توجیهی برای دزدی دریایی ائتلاف متجاوز علیه این کشتی‌ها در آب‌های بین المللی وجود ندارد.

شرکت نفت یمن اعلام کرد که نیروی دریایی ائتلاف متجاوز سعودی مانع رسیدن یک کشتی حاوی بنزین با نام قیصر به بندر الحدیده شدند، درحالی که این کشتی مورد بازرسی سازمان ملل قرار گرفته و مجوز ورود به یمن گرفته بود.

عربستان سعودی از ششم فروردین ۹۴ در قالب ائتلافی از چند کشور عربی و با کمک و چراغ سبز آمریکا، حملات گسترده‌ای را علیه یمن – فقیرترین کشور عربی – آغاز کرد تا به بهانه بازگرداندن عبدربه منصور هادی رئیس جمهور مستعفی و فراری این کشور به قدرت، به اهداف و زیاده خواهی‌های سیاسی خود جامه عمل بپوشاند.

تداوم محاصره یمن و توقیف کشتی‌های حامل سوخت توسط ائتلاف متجاوز، پیامدهای فاجعه باری برای بخش‌های مختلف به ویژه بخش بهداشتی و درمانی یمن دارد و دلیل اصلی افزایش مرگ و میر کودکان و مادران و بیماران بخش‌های مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌ها است.

کمبود سوخت به دلیل توقیف کشتی‌های حامل سوخت در بندر الحدیده باعث شده تا بیمارستان‌ها و مراکز درمانی بسیاری در آستانه تعطیلی قرار گیرند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *