مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان همدان گفت: همدان به واسطه بارندگی بیابان ندارد بلکه بهره‌برداری بی رویه در سنوات گذشته باعث شوری شدن خاک شده است و ۶۵ هزار هکتار اراضی بیابانی در استان داریم.

اسفندیار خزایی درپیش ظهر امروز در جمع خبرنگاران با بیان اینکه استان همدان به واسطه واقع شدن در فلات بلند در چهار حوزه آبخیز است، اظهار داشت: حوزه آبخیز قره‌چای، گاماسیاب، سفیدرود و گاورود جزو این حوزه‌هاست؛ هیچ آبی از سایر استان‌ها وارد استان همدان نمی‌شود ‌و از استان منشعب می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه در حفظ مراتع بالادست به‌دلیل تنوع زیستی مراتع در استان همدان موفق عمل کرده‌ایم، گفت: مراتع و جنگل‌ها در همدان دارای یک هزار و ۶۵۸ گونه گیاهی با تنوع زیستی بسیار بالا هستند.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان همدان بیان کرد: ذخیرهگاه‌های جنگلی در استان شناسایی و سال جاری ۶۲ هکتار به آن اضافه شد؛ سال ۹۶ حدود ۵۱۸ هکتار ذخیره‌گاه جنگلی در استان شناسایی شده بود که به مرور طی چند سال به  2 هزار و ۷۵۰ هکتار رسانده شد که از این میزان ۲۸۳ هکتار گونه مرتعی گون است.

خزایی به ارتقا ذخیره‌گاه‌ها و تهیه طرح آن اشاره کرد و افزود: گونه‌های دارای ارزش ژنتیکی و یا در حال انقراض را باید به عنوان گونه‌های ذخیرگاه‌ها شناسایی، معرفی و تخت حراست قرار داد.

وی با بیان اینکه طی سه سال گذشته هر سال حدود یک‌هزار هکتار جنگل‌کاری به صورت زراعت چوب، گونه‌های فضای سبز و جنگلی با وجود عدم بارش‌های خوب به استان اضافه شد، تصریح کرد: حدود ۸۰ درصد زنده مانی با درختکاری و گونه‌های گیاهی در استان محقق شد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان همدان ادامه داد: هر سال در عرصه مرتع دو هزار هکتار عملیات و مدیریت کوچ انجام شده است.

خزایی با بیان اینکه در حوزه آبخیز با وجود صندوق توسعه ملی از سال ۹۷ تا ۹۹ حدود ۸۵ میلیارد تومان به صورت نقدی و ۱۰۰ درصد تخصیص هزینه شد، خاطرنشان کرد: ۱۵۰ هزار هکتار عرصه‌های منابع آبخیز و کشاورزی انجام شد اما در ۱۴۰۰ از اعتبارات متفرقه، تملک دارایی و مناطق محروم، حدود ۶۲ میلیارد تومان برای استان اضافه و با حدود ۲۴ حوزه قرارداد منعقد و حوزه کبودرآهنگ به اتمام رسید.

وی به انجام عملیات آبخیز سالانه در ۳۰ هزار هکتار و امسال در ۳۵ هزار هکتار اشاره کرد و یادآور شد: هر هکتار عملیات حدود ۲۷۰ مترمکعب جلوگیری از سیل، ۸۲۱ مترمکعب استحصال آب، دو تن در هکتار در سال جلوگیری از فرسایش خاک و ۱۰۰ کیلوگرم در صورت عملیات احیایی به تولیدات گیاهی مرتعی اضافه می‌کند.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان همدان اظهار داشت: در بحث آبخیزداری به دنبال مدیریت آبخیزداری، ایجاد رطوبت برای بهسازی محیط طبیعی و ارتقا پوشش گیاهی هستیم؛ تمام کارها در حوزه مرتع، جنگل و آبخیزداری، حفاظت سرزمینی بوده و باید انجام شود.

خزایی یکی از کارهای ویژه در سال جاری را اتمام کاداستر اراضی ملی دانست و گفت: این مهم از سال ۹۷ تا ۹۹ سرعت یافت و به ۲۰۰ هزار هکتار رسید اما در سال ۱۴۰۰ حدود ۶۵۵ هزار هکتار کار جهادی انقلابی و با سرعت و دقت بسیار بالا انجام شد.

وی تهیه نقشه‌های قدیمی توسط جنگلبانی با مقیاس یک ۱۰ هزارم را برای برنامه‌ریزی جنگل و مرتع دانست و بیان کرد: در کاداستر خطا به کمتر از ۱۰ سانتیمتر رسید و نقشه تطبیق شده همگام با عرصه‌های به روز شده است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان همدان افزود: یکی از بحث‌های جدید فعال کردن سامانه‌هاست که در سامانه زمین همه چیز به صورت الکترونیک انجام می‌شود که باید سازمان صمت نیز با ما همکاری کند؛ سه بحث تمرکز، درک و سرعت‌بخشی بسیار مهم است و براین اساس کاداستر استان در اولیت قرارگرفت. خزایی لازمه حفاظت را تثبیت مالکیت دانست و تصریح کرد: در استان همدان اراضی ملی در اراضی کشاورزی تنیده شده است و برنامه محوری کار را درست پیش می‌برد و حتی حفاظت را برنامه محور و دقیق کردیم.

وی به تقسیم استان به ۲۵ بلوک حفاظتی تقسیم و تحویل این بلوک‌ها به نیروهای حفاظتی اشاره کرد و ادامه داد: مانیتورینگ سازمان جنگل‌ها، روزانه خودروی حفاظتی جنگل‌بانان را رصد می‌کند؛ در بحث آبخیزداری تلاش این بوده که مردم محوری را در نظر بگیریم.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان همدان خاطرنشان کرد: احیا و بازسازی از دیگر اقدامات مهم بوده و در حوزه معادن کارگروهی تشکیل و معدن دارانی که در راستای احیا و بازسازی توان کمک دارند با آنها همکاری داریم.

خزایی کار ویژه اصلی را کاهش حریق در استان برشمرد و یادآور شد: همیشه جزو پنج استان اول زاگرس در حریق بودیم و با تلاش‌ها متوسط حریق عرصه‌های مرتعی و جنگلی از ۵۰۰ هکتار  تا سال ۹۵ به ۲۰۰ هکتار در سال ۹۸، ۸۴ هکتار در سال ۹۹ و ۵.۵ هکتار در سال ۱۴۰۰ رسید.

وی با تاکید بر اینکه حفاظت اراضی ملی به عهده این سازمان است، اظهار داشت: با کاداستر اراضی ملی و تفکیک ملی از مستثنیات انجام و ۳۶۰ هزار هکتار نیز رفع تداخل انجام شد؛ در استان ۱۰۰ درصد پوشش عکس‌های هوایی را داریم.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان همدان گفت: جنگل‌کاری اقتصادی با ارایه طرح توسط بومیان را می‌پذیریم که با استفاده از آب سرزمینی و رویکرد قرارداد ماده ۳ محقق شود.

خزایی در خصوص ارائه اراضی در برخی مناطق به کارکنان نیز بیان کرد: ۴۰ سال پیش تعاونی‌های منابع طبیعی فعال بوده و در دو قسمت اراضی به کارکنان منابع طبیعی داده‌اند که اکثر این افراد فوت شده و یا اراضی را فروخته‌اند و این ارتباطی با رویکرد کنونی اداره کل ندارد اما بازرسی و حفظ حقوق بیت‌المال در حال پیگیری موارد بوده که دو قطعه ۱۰ هکتاری در دره گل و دره مرادبیگ نیز وجود داشته و طبق تصمیم محاکم برخورد خواهد شد.

وی با بیان اینکه صیانت در ۳۵ هزار هکتار اراضی استان انجام می‌شود، افزود: سازمان پیگیری تبدیل پست‌ها در آتی به پست‌های سرجنگلبان و جنگلبان مسئول به منظور حفاظت کامل را دارد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان همدان تصریح کرد: زمین بیش از ۱/۵ درجه در حال گرم شدن بوده و این موضوع باعث برهم خوردن تعادل آب و هوایی می‌شود؛ مصرف انرژی در دنیا بالا و در کشور ما وحشتناک است و کاهش آن نیاز به کار فرهنگی دارد.

خزایی با بیان اینکه در هفته منابع یک میلیون و ۲۵۰ اصله نهال آماده کشت شده و امکان افزایش دارد، ادامه داد: گونه‌های اصلی کشت نهال سازگار با استان و گونه‌های جنگلی بلوط بنه، ارژن، بادامک و گونه‌های فضای سبز سنجد، بادان شیرین و سرو نقره ای و خمره است.

وی در ادامه با بیان اینکه در بحث کوچ عشایر مربوط به امور عشایری و تابع آب و هواست، خاطرنشان کرد: کوچ پیاده تبدیل به کوچ خودرویی و موجب ایجاد مشکلاتی شده است؛ راه‌های مخصوص تردد عشایر تبدیل به اتوبان شده و تردد خودرویی زمان کوچ را تحت تاثیر قرارداده است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان همدان یادآور شد: امسال نیز همچون سنوات گذشته کنترل کوچ انجام خواهد شد و در چهار گلوگاه استان در ملایر، نهاوند، اسدآباد و تویسرکان کنترل کوچ را انجام می‌دهیم.

خزایی با بیان اینکه سال گذشته نقشه مناطق بحرانی و نیمه بحرانی توسط سازمان ترسیم شد، اظهار داشت: در استان و با کاهش بارش‌ها در بحث حذف گونه‌ها آسیب داشته و باید فشار دام را در مراتع کم کنیم.

وی در خصوص اقدامات به منظور بیابان‌زدایی نیز گفت: همدان به واسطه بارندگی بیابان ندارد بلکه بهره‌برداری بی رویه در سنوات گذشته باعث شوری شدن خاک و این مسائل شده است و ۶۵ هزار هکتار اراضی بیابانی در استان داریم که ۲۵ هزار هکتار آن در اراضی ملی قرار دارد و سالانه ۵۰۰ هکتار انجام عملیات در بحث بیابان‌زدایی داشته‌ایم.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان همدان اسناد تگ برگی این حوزه را حدود ۸ هزار برگ دانست و بیان کرد: برای ۶۹۰ هزار هکتار سند صادر شده است.

خزایی در خصوص پیشنهاد احداث بیمارستان هزار تختخوابی در اراضی ملی یادآور شد: هیچ بیمارستانی در اراضی منابع طبیعی احداث نشده است بلکه در اراضی تحویل داده شده به راه و شهرسازی بوده و در این خصوص کارگروه‌های مربوطه تصمیم‌گیری می‌کنند و هنوز قطعی نشده است.

وی با بیان اینکه علاوه بر پژوهشکده خاک ایستگاه معرف زوجی را داریم، اظهار داشت: مطالعات وابسته به این موارد بوده و با توجه به این مطالعات، حوزه آبخیز طراحی و اجرا می‌شود؛ مادامی که تحقیقات اجرا و دانشگاه با هم همراه نشوند، ساختار قوی نخواهد بود.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان همدان گفت: امسال ۷۴۵ فقره مشتمل بر یک هزار و ۲۱۷ هکتار تخریب تصرف، ۵۲۹ فقره خلعیت رفع تخلف در ۸۴۸ هکتار، چرای دام ۸۷ فقره در ۹ هزار و ۸۹۰ واحد دامی، حریق ۵ فقره در ۵.۵ هکتار از تخلفات بوده است.

خزایی با اشاره به کشفیات در این  حوزه بیان کرد: ۱۷ فقره محموله چوب با ۲۷۹ مترمکعب، محصولات فرعی چهار فقره با ۷ هزار و ۴۲۰ کیلوگرم با دستگیری ۱۴ نفر در حوزه کشفیات بوده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *