وزیر امور خارجه روسیه تأکید کرد که ایجاد تأسیسات نظامی در خاک جمهوری‌های اتحاد جماهیر شوروی سابق و همچنین استقرار و نگهداری سلاح‌های هسته‌ای آمریکایی در برخی کشورهای اروپایی برای مسکو غیرقابل قبول است.

سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه  تاکید کرد که کشورهای غربی باید از ایجاد تأسیسات نظامی در خاک جمهوری‌های اتحاد جماهیر شوروی سابق دست بردارند.

لاوروف که امروز، سه شنبه در کنفرانسی درباره خلع سلاح صحبت می‌کند، گفت: روسیه از ایالات متحده می خواهد که به شدت به تعهداتش در خصوص عدم تقویت امنیت خویش در ازای آسیب رساندن به امنیت دیگران عمل کند.

وی همچنین تاکید کرد که روسیه روی موفقیت مذاکرات مربوط به احیای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) حساب می‌کند، برای اینکه هیچ جایگزینی برای توافق هسته‌ای با ایران وجود ندارد.

وزیر امور خارجه روسیه یادآور شد که این کشور موشک‌های دارای برد متوسط و کوتاه برد استقرار زمینی نداشته و ندارد. سرگئی لاوروف افزود، برای روسیه غیرقابل قبول است که تسلیحات هسته‌ای آمریکا در خاک اروپا وجود داشته باشد، وقت آن رسیده است که آنها به ایالات متحده بازگردانده شوند.

وی توضیح داد: «برای ما غیرقابل قبول است که برخلاف مفاد اساسی توافقنامه منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای، سلاح‌های هسته‌ای ایالات متحده همچنان در قلمرو تعدادی از کشورهای اروپایی مستقر باشند. و با مشارکت کشورهای غیرهسته‌ای عضو ناتو عملیات حفاظت از این تسلیحات انجام شود. و در چارچوب این مشارکت، سناریوهایی برای استفاده از این تسلیحات در حال کار است. زمان آن فرا رسیده که سلاح‌های هسته‌ای آمریکا به خانه بازگردانده شود و زیرساختارهای مرتبط در قاره اروپا به طور کامل برچیده شوند.»

توسط admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.