سخنگوی وزارت خارجه ایران با انتقاد از قطعنامه اخیر شورای امنیت سازمان ملل درباره بحران یمن ان را دارای تبعات منفی در مسیر صلح توصیف کرد.

سعید خطیب زاده در این باره اظهار داشت: متاسفانه این قطعنامه و ادبیات به کار رفته در آن تحت تاثیر ملاحظات سیاسی و لابی کشورهای ائتلاف متجاوز و در جهت خلاف تلاش های موجود برای از سرگیری فرایند سیاسی اتخاذ شده است که تبعات منفی در مسیر صلح خواهد داشت و مواضع طرفین درگیری را بیش از پیش از هم دور می کند.  

سخنگوی وزارت امور خارجه در ادامه تاکید کرد: از ابتدای جنگ یمن نگاه جانبدارانه و خلاف واقعیت های یمن با هدایت حامیان اصلی تجاوز به سرزمین یمن در شورای امنیت سازمان ملل، نه تنها تاثیری در کاهش بحران نداشته است بلکه عاملی برای تداوم و طولانی شدن بدترین فاجعه انسانی قرن بوده است.

خطیب زاده در پایان اظهار داشت:  در نتیجه نادیده گرفتن جنایت های ائتلاف و دور شدن شورای امنیت از وظیفه ذاتی خود، در  طول هفت سال جنگ ظالمانه یمن، شاهد نقض سیستماتیک و جدی حقوق بین الملل بشردوستانه، کشتار غیرنظامیان، تخریب گسترده زیرساخت های غیرنظامی و محاصره غیرقانونی بنادر و فرودگاه ها در سایه سکوت جامعه جهانی بوده ایم که تداوم این رویکرد، دورنمای دستیابی به صلح پایدار و عادلانه را بیش از پیش دشوار و پیچیده می کند.

 شورای امنیت سازمان ملل در اقدام جانبدارانه از متجاوزان به یمن، طی قطعنامه‌ای تحریم تسلیحاتی انصارالله را به تصویب رسانید.

قطعنامه تمدید تحریم تسلیحاتی انصارالله یمن با ۱۱ رای موافق و ۴ رای ممتنع (نروژ، مکزیک، برزیل و ایرلند) به تصویب رسید.

بر اساس قطعنامه‌ای که امروز در شورای امنیت به تصویب رسید، تمام گروه انصارالله شامل تحریم‌های تسلیحاتی می‌شوند. در قطعنامه سال ۲۰۱۵ تعدادی از رهبران این گروه شامل این تحریم ها بودند.

توسط admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.