سازمان نظام وظیفه اعلام کرد: انتظار این است، همان‌گونه که ورزشکاران و تیم‌های ورزشی از تسهیلات قانونی استفاده می‌کنند، در موعد تعیین شده به خدمت سربازی اعزام شوند و ضمن تمکین به قوانین، همانند سایر جوانان نسبت به ادای تکلیف قانونی اقدام کنند.

با وجود اینکه هفته گذشته اعلام شد «سیاوش یزدانی» و «محمدحسین مرادمند» دو بازیکن تیم فوتبال استقلال تهران سرباز هستند و باید خود را به مرکز آموزشی معرفی کنند اما این دو بازیکن از معرفی خود خودداری کرده‌اند و حتی گفته شد که آنها در تمرین‌های تیم استقلال شرکت کرده‌اند.

بر همین اساس سازمان وظیفه عمومی انتظامی جمهوری اسلامی ایران در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: به استحضار مردم شریف و ورزش‌دوست و همچنین هواداران محترم فوتبال می‌رساند پیرو مباحث مطروحه پیرامون دو تن از بازیکنان ورزش فوتبال کشور، بدین وسیله اعلام می‌گردد این سازمان مجری قوانین و مقررات بوده و در اجرای این مقررات برای تمام تیم‌ها بدون تبعیض و به صورت یکسان رفتار می‌شود و در این راستا تمام عزیزان را به پیروی از قوانین و مقررات و دوری از تشویش اذهان عمومی دعوت می‌کند.

لازم به تأکید است این سازمان تاکنون نسبت به ارائه تسهیلات به مشمولان ورزشکار اقدام کرده و انتظار این است، همان‌گونه که ورزشکاران و تیم‌های ورزشی کشور از تسهیلات قانونی استفاده می‌کنند، در موعد تعیین شده به خدمت سربازی اعزام شوند و ضمن تمکین به قوانین و مقررات کشور همانند سایر جوانان این مرز و بوم نسبت به ادای تکلیف قانونی خود به کشورشان اقدام کنند.

از این رو از تمام تیم‌های ورزشی تقاضا می‌شود در زمان انعقاد قرارداد و یا تمدید قرارداد، وضعیت مشمولیت سربازی بازیکنان مورد نیاز را بررسی و هماهنگی‌های لازم را با مراجع ذی‌صلاح به عمل آوردند.

«حسین زاهدی»، معاون اجتماعی سازمان وظیفه عمومی نیز در یک گفت‌وگوی تلویزیونی درباره حواشی به وجود آمده برای اعزام به سربازی دو بازیکن مذکور اظهار کرد: بر اساس اطلاعات اخذ شده از سامانه وظیفه عمومی، هیچ‌گونه اعلام حضوری برای این دو بازیکن در سامانه ثبت نشده و از نظر ما غایب هستند.

وی در پاسخ به این سؤال که آیا بازیکنان غائب می‌توانند در عرصه باشگاهی و ملی بازی کنند؟ گفت: خیر، به هیچ عنوان؛ به استناد ماده ۵۸ قانون خدمت وظیفه عمومی، افرادی که در مهلت و موعد مقرر در مراکز وظیفه عمومی یا آموزش نیروهای مسلح حضور پیدا و خودشان را معرفی نکنند، غایب محسوب می‌شوند و برای مشمولان غائب نیز محدودیت و مجازات‌هایی از جمله اضافه‌خدمت، ممنوعیت ادامه فعالیت ورزشی و تحصیلی در نظر گرفته شده است.

زاهدی در پاسخ به این سؤال که باشگاه استقلال می‌گوید که سازمان وظیفه عمومی دیر به آن‌ها (درباره وضعیت سربازی یزدانی و مرادمند) اطلاع‌رسانی کرده است، گفت: ما آبان ماه به این عزیزان اطلاع‌رسانی کردیم، دوستان تماسی با آقای آجرلو، مدیرعامل باشگاه استقلال داشتند و به ایشان تأکید شد اگر قرار است پیگیری انجام دهند، تعیین و تکلیف یا از پنجره نقل و انتقال استفاده کنند، صورت گیرد تا با چنین مشکلی مواجه نشوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *