رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی استان همدان از آغاز اجرای طرح برخورد با موتورسیکلت سواران متخلف در همدان خبر داد

علی فکری  با بیان اینکه حجم ترددها در معابر درون شهری و برون شهری افزایش یافته است، اظهار داشت: با توجه به تدابیر اندیشیده شده در فرماندهی انتظامی استان آمادگی لازم ایجاد و اقدامات خوبی انجام شده است.

وی به اجرای طرح‌های زمستانی در استان اشاره کرد و گفت: با اجرای این طرح‌ها، همکاران به صورت شبانه روزی در گردنه‌ها، نقاط پر تصادف و صعب‌العبور استان مستقر بوده و وضعیت ترافیک را مدیریت می‌کنند.

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی استان همدان بیان کرد: طرح ویژه‌ای به منظور برخورد با موتورسیکلت سواران متخلف آغاز شده است؛ البته ابتدا طرح به صورت آموزشی و تذکری اجرا شد که نیاز به برخورد جدی با تعدادی از متخلفان بود.

فکری با بیان اینکه اجرای این طرح به منظور افزایش نظم و امنیت و ایمنی بوده است، افزود: موتورسیکلت سواران متخلف با حرکت در پیاده‌روها، سرعت بالا، صدای ناهنجار و… برای خود و مردم ایجاد مشکل می‌کردند.

وی با اشاره به اجرای طرح از شنبه هفته جاری تصریح کرد: تعدادی از موتورسیکلت سواران به دنبال اجرای طرح توقیف شدند؛ عمده برخورد با متخلفان در چند حوزه از جمله نداشتن پلاک است.

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی استان همدان ادامه داد: خط قرمز پلیس راهنمایی و رانندگی، پلاک‌دار بودن موتورسیکلت‌ها است؛ در صورت تردد در پیاده‌رو، صداهای ناهنجار، تک چرخ زدن، موارد کاهش دهنده ضریب ایمنی و ایجاد مشکل موجب توقیف موتورسیکلت‌ها خواهد شد.

فکری با اشاره به ارایه مشوق‌های در کلاس‌های آموزشی خاطرنشان کرد: سال گذشته ۱۴ موتورسیکلت سوار در

استان جان خود را از دست دادند و بیش از یک هزار و ۲۰ موتورسیکلت سوار نیز به دلیل بروز سانحه راهی بیمارستان و متاسفانه تعدادی دچار قطع عضو شدند.

وی آمار تصادفات منجر به جرح و فوت موتورسیکلت‌سواران در سال گذشته را تکان دهنده دانست و یادآور شد: طی ۱۱ ماهه امسال نیز ۹ موتورسیکلت‌سوار در استان جان خود را از دست داده‌اند و ۹۲۶ مصدوم ترافیکی نیز فقط در این حوزه بوده است.

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی استان همدان اظهار داشت: با توجه به اینکه اکثر موتورسیکلت سواران از قشر جوان هستند آسیب در این حوزه به دلیل آسیب به نیروی جوان و سرمایه‌ای متاسفانه بسیار سخت است.

فکری خواستار تذکر و آموزش خانواده‌ها به جوانان و خرید کلاه ایمنی قبل از خرید موتورسیکلت شد و گفت: ده‌ها میلیون تومان هزینه خرید موتورسیکلت می‌کنند اما از خرید کلاه ایمنی استاندارد با هزینه میانگین ۳۰۰ هزار تومانی خودداری می‌کنند.

وی بیش از ۷۰ درصد علت فوت در تصادف موتورسیکلت سواران را ضربه به مغز دانست و بیان کرد: در صورت استفاده از کلاه ایمنی بیش از ۷۰ درصد فوت موتورسیکلت‌سواران کاهش می‌یابد.

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی استان همدان افزود: عدم توجه به جلو رانندگان از جمله موارد ایجاد خطر برای عابران پیاده بوده که می‌تواند ناشی از خواب آلودگی ، استفاده از تلفن همراه، خوردن و آشامیدن و یا حواس پرتی راننده به هر دلیل باشد.

فکری با بیان اینکه عابران پیاده نیز در مواردی قصور داشته و موجب ایجاد سوانح می‌شوند، تصریح کرد: عدم استفاده از گذرگاه‌های عابر پیاده و نقاط خط کشی برای عبور از عرض معابر منجر به بروز حوادث در این حوزه می‌شود؛ متاسفانه سن عابران دچار سانحه بالا بوده و دلیل عدم استفاده از پل‌های عابر پیاده را عدم توانایی استفاده از این امکانات عنوان می‌‌کنند.

وی ادامه داد: مطالبه ما از شهرداری ایجاد امکانات، تجهیز امکاناتی موجود و تسهیل در استفاده از پل‌های عابر پیاده برای عابران بوده است؛ مردم انتظار دارند برای عبور ایمن از یک معبر، زیرساخت‌ها آماده باشد.

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی استان همدان خاطرنشان کرد: با توجه به افزایش تعداد وسایط نقلیه، تصادفات نیز در حال افزایش است و با توجه به کاهش محدودیت‌های کرونایی در این حوزه، فضا برای تردد با وسایل نقلیه بیشتر شده و باید مدیریت شود.

فکری با تاکید بر اینکه تعداد فوتی‌های تصادفات بیشتر و شایع‌تر از سایر فوتی‌هاست، یادآور شد: تالمات روحی و صدمات در این حوزه بر خانواده‌ها نیز بیشتر است.

وی با بیان اینکه با توجه به نزدیک شدن به روزهای پایانی سال و آغاز سال نو به اندازه خودروها جای پارک نداریم، اظهار داشت: طی ساعات بعد از ظهر در میدان آرامگاه بوعلی حجم ترافیک بسیار سنگین می‌شود و تاکید بر استفاده مردم و شهروندان از وسایل نقلیه عمومی است. 

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی استان همدان گفت: برای پنج‌شنبه پایان سال و مراجعه به آرامستان وسایط نقلیه عمومی به میزان کافی پیش‌بینی شده است؛ چهارشنبه پایان سال نیز خانواده‌ها مراقب فرزندان خود باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *