معاون اشتغال و کارآفرینی وزارت کار با بیان اینکه مجوز ۵۰۰ طرح خانگی در سه روز صادر شد، گفت: این کار قبل‌تر ۸ ماه طول می‌کشید‌.

محمود کریمی‌بیرانوند ظهر امروز شورای برنامه‌ریزی و اشتغال استان همدان خطاب به مدیران استان با بیان اینکه برخی نکاتی هست که باید تابلوی حرکت خود قرار دهید اظهارداشت: با ظرفیت هایی که وجود دارد انتظار داریم استان همدان در حوزه در ایجاد اشتغال بیشتر از قبل حرکت کند. 

وی با این توضیح که در حوزه اشتغال  نقاط ضعف اساسی داریم که باید رفع شود گفت:‌ همدل نبودن دستگاه‌های مختلف در زمینه اشتغال از جمله موضوعات مهمی است که باید رفع شود، یعنی اگرچه تمامی نهادها خوب بوده و زحمت می کشند اما هر کسی برای خودش کار میکند.

معاون اشتغال و کارآفرینی وزارت کار ادامه داد: برای رفع این مشکل باید در بین دستگاه‌های فعال در این عرصه تقسیم کار انجام شود و هر دستگاهی کار خود را بداند و متوجه شود وظیفه‌اش چیست.

وی با اشاره به اینکه دستگاه‌های فعال در عرصه تولید شغل باید ارتباطشان با دیگر دستگاه متولی این حوزه مشخص شود و ببیند آیا ورودی و خروجی یک نهاد با نهاد دیگر هماهنگ است یا خیر مطرح کرد: اگر می‌خواهید تعهد اشتغال سال آینده تبدیل به تزریق مالی نشود این تقسیم کار باید انجام شود.

این مقام مسئول افزود: در عرصه ایجاد شغل ابتدا شناسایی مهارت تامین مالی نظارت و مشاوره باید انجام شود تا شغل پایدار داشته باشیم عنوان کرد:‌ مبنای کار در این عرصه نباید تنها عدد اشتغال ملاک باشد چون در این صورت دیگر موارد دیده نشده و مورد توجه قرار نمی‌گیرند.

وی با بیان اینکه برای رفع خلا های موجود طرح زیست بوم ملی اشتغال تصویب شده که به زودی آیین نامه آن تصویب و ابلاغ می‌شود اظهار داشت:‌ در حال حاضر ما مجمع‌الجزایری دستگاه‌ها داریم که در حال فعالیت در حوزه اشتغال هستند اما هماهنگ با هم عمل نمی‌کنند.

کریمی بیرانوند با این توضیح که استان همدان جزو استان‌های خوب است و می‌تواند بهتر از این باشد ادامه داد: باید بدانیم اشتغال بعد دوم تولید است یعنی اگر مسئله تولید حل نشود اشتغال هم حل نخواهد شد.

وی با اشاره به اینکه تولید ۵ مولفه اصلی دارد که در کارگروه اشتغال باید از دستگاه‌های متولی امر اشتغال طلب شود گفت: تامین مالی و اعطای تسهیلات اگرچه اهمیت دارد اما دولت سیزدهم به دنبال تحول و نوآفرینی است تا انجام صرفا کارهای خوب.

این مقام مسئول توجه به بازاریابی را از دیگر نکات مهم در عرصه اشتغالزایی برشمرد و مطرح کرد: بزرگ‌ترین مسئله امروز اقتصاد ایران مسئله بازار است؛ مگر می‌شود درباره تولید حرف زد اما درباره بازاریابی سخنی نگفت؛ پس دستگاه‌ها موظف به این فعالیت در این عرصه بوده و باید در بخش بازاریابی و بازار سازی ورود کنند.

معاون اشتغال و کارآفرینی وزارت کار با بیان اینکه فناوری یعنی روش تولید که شامل مسائلی مانند موارد فنی ایده و خلاقیت نیز می‌شود افزود: خوشبختانه برای تحقق اهداف مورد نظر در بیشتر استان‌ها زیرساخت‌های مورد نیاز فراهم است از این رو استان‌ها در این حوزه عموما پیش‌رونده هستند.

وی بیان کرد: مسائل حقوقی و مجوزها از دیگر مسائلی است که اعصاب مراجعه کننده را خرد کرده است بنابراین بدانید نگه داشتن کار آفرین پشت در اتاق و عقب انداختن کار عقوبت اخروی برای شما مدیران دارد چرا که اگر یک روز کار عقب بیفتد یعنی یک فرد بیکار یک روز دیرتر سر کار میرود.

این مقام مسئول با اعلام اینکه با اقدامات انجام شده توانستیم مجوز ۵۰۰ طرح خانگی را سه روزه صادر کنیم در حالیکه این کار قبل تر ۸ ماه طول میکشید عنوان کرد: نباید تنها به دنبال جذب سرمایه گذار رفت چرا که نقش کارآفرین در عرصه تولید و اشتغال به مراتب اهمیت بیشتری دارد.

وی خطاب به مدیران متولی امر اشتغال در استان با این توضیح که اگرچه برخی آیین نامه ها وجود دارند اما شما میتوانید به کارآفرینان آسان گرفته و کارها را سریعتر پیش ببرید اظهار داشت: این افراد افسران جنگ اقتصادی هستند پس نباید پشت درمدیر منتظر بمانند.

 کریمی بیرانوند با اشاره به اینکه مسئله آموزش از دیگر نکاتی است که در دستگاههای مربوطه مانند وزارت علوم فنی و حرفه ای و غیره باید مورد توجه قرار بگیرد چرا که لازم است این نهادها با هم همگرایی داشته و تقسیم کار کنند گفت‌:‌ ترویج و اطلاع رسانی دیگر نکته مهم در این عرصه است که گمان کنم در استان آنچنان مورد توجه نیست.

وی با بیان اینکه کار گروه اشتغال باید طرح زیست بوم ملی اشتغال را اجرایی کند مطرح کرد: نرخ اشتغال ایجاد شده کارفرمایی در استان پایین است علاوه براین مدیران باید توجه داشته باشند که ملاک ارزیابی آنها سامانه رصد است که به تازگی تغییراتی داشته و کاربردی تر شده است.

این مقام مسئول ادامه داد:‌ شما مدیران زمانی که دارید هدایت نقدینگی می‌کنید باید اولویت شما طرح با اشتغالزایی بیشتر طرح مبتنی بر ظرفیت در دسترس استان و طرح نیمه کاره بالای ۵۰ درصد پیشرفت فیزیکی باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *