مناقشات بر سر اوکراین بعد از اقدام روسیه در به رسمیت شناختن مناطق جدایی‌طلب دونتسک و لوهانسک به‌شدت تشدید شده است و غربی‌ها تلاش می‌کنند از هر ابزاری استفاده کنند تا بتوانند مسکو را متوقف کنند.

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه روز دوشنبه در پایان نشست فوق‌العاده شورای امنیت این کشور با صدور احکامی با به‌رسمیت شناختن استقلال دو جمهوری خودخوانده و مردمی دونتسک و لوهانسک موافقت کرد، علاوه بر این، رئیس‌جمهوری روسیه روز گذشته (سه‌شنبه) قوانین فدرال مربوط به تصویب پیمان دوستی، همکاری و کمک متقابل با دونتسک و لوهانسک را امضا کرد. این اسناد در سایت رسمی کاخ کرملین منتشر شده است. قوانین فدرال از روز انتشار رسمی آنها لازم‌الاجرا می‌شوند. این توافقنامه‌ها حاوی مقرراتی است که همکاری در طیف وسیعی از زمینه‌ها در حوزه‌های سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، نظامی و بشردوستانه را فراهم می‌کند.

در ادامه می‌توانید آخرین تحولات مربوط به اوکراین را دنبال بفرمایید:

 ***

بایدن فرمان تحریم شرکت سازنده خط لوله نورد استریم ۲ را صادر کرد

رئیس‌جمهور آمریکا طی بیانیه‌ای اعلام کرد دستور وضع تحریم‌هایی علیه شرکت سازنده خط لوله گازی نورد استریم ۲ را صادر کرده است.

موافقت پارلمان اوکراین با اعلام وضعیت اضطراری

پارلمان اوکراین موافقت خود را با اعلام وضعیت اضطراری در این کشور اعلام کرد. وضعیت اضطراری در اوکراین از نیمه شب پنج‌شنبه ۲۴ فوریه [۵ اسفند] به مدت یک ماه برقرار خواهد بود.

مقام آمریکایی: برخی نیروهای روسی در ۵ کیلومتری مرز اوکراین مستقر شده‌اند

 یک مقام ارشد آمریکایی در گفتگو با سی‌ان‌ان مدعی شد برخی نظامیان روسی در ۵ کیلومتری مرز اوکراین مستقر شده‌اند و برای حمله به اوکراین تنها منتظر یک دستور هستند.

پیش بینی ایالات متحده درباره ایجاد بحران پناهندگان جدید

ایالات متحده در این باره ابراز نگرانی کرد که در صورت وقوع جنگ در اوکراین، تا پنج میلیون نفر مجبور به فرار یا آواره شوند. “لیندا توماس گرینفیلد”، سفیر ایالات متحده در سازمان ملل متحد روز چهارشنبه گفت: ما تخمین می زنیم که اگر روسیه به این مسیر ادامه دهد بحران جدید پناهندگانی ایجاد می شود که یکی از بزرگترین بحران هایی خواهد بود که جهان امروز با آن مواجه است – با بیش از پنج میلیون نفر پناهنده دیگر.

تحویل تجهیزات حفاظتی بیشتر به اوکراین در دستور کار برلین

با توجه به تشدید بحران اوکراین، دولت فدرال آلمان در حال بررسی تحویل تجهیزات حفاظتی بیشتر به کی یف است. “مایکل رات”  رئیس کمیسیون سیاست خارجی در پارلمان آلمان امروز ( چهارشنبه)  پس از نشست ویژه با وزیر امور خارجه گفت که مذاکرات فشرده با دولت اوکراین در مورد تحویل دستگاه های دید در شب در حال انجام است. وی تاکید کرد: همچنین می توان تصور کرد که پس از پایان ماموریت ارتش آلمان در افغانستان، تجهیزات حفاظتی که دیگر مورد نیاز نیست، بتواند به سرعت و به طور غیر بوروکراتیک در دسترس اوکراین قرار گیرد.

کمک های نظامی به اوکراین در دستور کار لیتوانی

لیتوانی هم در زمینه دفاع از غیر نظامیان به اوکراین کمک خواهد کرد و همچنین تسلیحات بیشتری به کی یف خواهد داد. دولت لیتوانی روز چهارشنبه تحویل برخی کالاهای حفاظتی به اوکراین را به پیشنهاد وزیر کشور تصویب کرد. طبق تصمیم دیگری که علنی نشده است، کابینه نخست وزیر نیز خواهان ارائه کمک تسلیحاتی به اوکراین است. این را رادیو لیتوانی گزارش داد. ارزش کل این دو کمک ۱.۸ میلیون یورو برآورد شده است.

مخالفت آلمانی ها با ارسال تسلیحات به اوکراین

 بر اساس یک نظرسنجی، اکثر قریب به اتفاق شهروندان آلمانی مخالف تحویل تسلیحات به اوکراین هستند که تحت فشار روسیه است.

این نظر سنجی که توسط موسسه اینسا و به سفارش نشریه بیلد انجام شده است نشان می دهد که ۲۲ درصد موافق این اقدام و ۶۸ درصد هم مخالف آن هستند.

بر این اساس ۴۳ درصد شهروندان آلمانی خواستار تحریم های اقتصادی در واکنش به اقدام روسیه در به رسمیت شناختن مناطق جدایی طلب شرق اوکراین هستند. ۲۵ درصد خواستار تحریم های دیپلماتیک و ۷ درصد هم خواستار تحریم های نظامی هستند.

حدود ۵۱ درصد شهروندان هم خواستار میانجی گری مرکل برای حل بحران اوکراین هستند.

تصویب رسمی تحریم های اتحادیه اروپا علیه روسیه توسط اعضاء

تحریم های جدید اتحادیه اروپا علیه روسیه به طور رسمی توسط ۲۷ کشور عضو تصویب شده است. این  خبر را شورای کشورهای اتحادیه اروپا بعد از ظهر چهارشنبه اعلام کرد. انتشار در مجله رسمی اتحادیه اروپا برای ساعات بعدی برنامه ریزی شده است. پس از آن تحریم ها اعمال خواهند شد. وزرای خارجه کشورهای اتحادیه اروپا پیش از این عصر سه شنبه در مورد بسته تحریمی به توافق سیاسی دست یافته بودند.

هشدار اوکراین درباره تهاجم روسیه در مجمع عمومی سازمان ملل

دیمیترو کولبا، وزیر امور خارجه اوکراین هم به مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک نسبت به تهاجم روسیه به کشورش با عبارات تاکیدی هشدار داد. کولبا روز چهارشنبه در بزرگترین نهاد سازمان ملل گفت: “شروع یک جنگ در مقیاس بزرگ در اوکراین پایان نظم جهانی است که ما می شناسیم.”

نشست ویژه سران اروپایی برگزار می شود

با توجه به تشدید درگیری ها در اوکراین، چارلز میشل، رئیس شورای اروپایی، نشست ویژه سران این اتحادیه را تشکیل می دهد. بر اساس دعوت نامه ای که از طرف شورای اروپایی امروز چهارشنبه منتشر شد، این نشست در بروکسل ساعت ۲۰ روز پنجشنبه آغاز خواهد شد.

آلمان سفیر روسیه را احضار کرد

دولت آلمان هم در پی تشدید تنش ها در شرق اوکراین امروز سرگئی نچایف سفیر روسیه را به وزارت خارجه فدرال فراخوانده است.این خبر توسط یک سخنگوی این وزارتخانه بدون ارائه جزئیات تایید شده است. به گزارش خبرگزاری آلمان، گفتگوهایی با تیورون بلمان، مدیر سیاسی وزارت خارجه فدرال انجام شده است.

بایدن تحریم هایی را علیه نورد استریم ۲ اعمال می کند

به گزارش سی‌ان‌ان، جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا می‌خواهد در ساعات آینده تحریم‌هایی را علیه شرکت عامل خط لوله انتقال گاز نورد استریم ۲ اعمال کند. این خبر به نقل از چندین نماینده آمریکا گزارش شده است. این اقدام احتمالا بخشی از اقدامات تنبیهی دولت آمریکا علیه روسیه است.

شرکت عامل این پروژه (AG ) مستقر در سوئیس و متعلق به شرکت دولتی گازپروم روسیه است.

سوئیس تحریمی علیه روسیه اعمال نمی کند

سوئیس “اقدام مغایر با قوانین بین المللی” روسیه را محکوم کرده و در عین حال اعلام کرد که فعلا اقدامی علیه این کشور انجام نمی دهد. با این حال، دولت سوئیس توضیح داد که باید از استفاده سوئیس برای دور زدن تحریم های اتحادیه اروپا اجتناب شود.

درخواست لهستان برای اعمال تحریم های سخت تر علیه مسکو

دولت لهستان هم در واکنش به اقدامات اخیر روسیه خواستار اعمال تحریم های شدیدتر علیه این کشور شده است. ماتئوش موراویسکی، نخست وزیر لهستان، روز چهارشنبه تاکید کرد که اقدامات تنبیهی اعمال شده علیه روسیه پس از الحاق کریمه در سال ۲۰۱۴ بسیار سست است. رئیس جمهور این کشور هم در جریان سفر به کی یف گفت که تحریم ها باید بسیار سخت باشد.

هشدار آلمان درباره وقوع تحولات اوکراین در سایر کشورها

توبیاس لیندنر، وزیر مشاور دولت فدرال آلمان هم از کشورهای عضو سازمان ملل خواست تشدید بحران اوکراین توسط روسیه را محکوم کنند. وی در این باره گفت: «آنچه امروز برای اوکراین رخ داده ممکن است فردا برای سایر کشورهای عضو سازمان ملل نیز اتفاق بیفتد. وی در مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک گفت: همه در این مجمع باید از این موضوع آگاه باشند.

وزیر دفاع روسیه در لیست تحریم های اروپا

گفته می شود، سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه از جمله افرادی است که اتحادیه اروپا روز چهارشنبه در لیست تحریم های خود قرار می گیرد.. این خبر را چندین دیپلمات اتحادیه اروپا روز چهارشنبه در خبرگزاری آلمان در بروکسل تأیید کردند.

درخواست اسپانیا از شهروندان برای خروج سریع از اوکراین

دولت اسپانیا به شهروندان خود توصیه کرده که به دلیل وخامت اوضاع امنیتی، اوکراین را در اسرع وقت به طور موقت ترک کنند. خوزه مانوئل آلبارس، وزیر امور خارجه اسپانیا، در یک کمیته پارلمانی گفت که توصیه کرده تحت هیچ شرایطی به این کشور اروپای شرقی سفر نکنید.

هشدار دبیر کل سازمان ملل درباره ایجاد شرایط سخت و اضطراری بی سابقه

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد هم در مجمع عمومی سازمان ملل هشدار داد که در صورت تشدید مناقشه اوکراین، «جهان ممکن است اندازه و مقیاسی از اضطرار و سختی را تجربه کند که سال‌های متمادی وجود نداشته است.».

فرانسه هم روسیه را به اعمال تحریم تهدید کرد

فرانسه هم روسیه را به اقدامات تنبیهی بیشتر در درگیری بر سر اوکراین تهدید کرده است. گابریل آتال، سخنگوی دولت فرانسه روز چهارشنبه در پاریس گفت: «ما از هیچ تلاش یا تحریمی دریغ نخواهیم کرد». وی افزود: پیشروی یک ناسیونالیسم روسی که تمایل خود به امپراتوری را دوباره کشف می کند، اصول اساسی موجودیت «اروپای ما» را تهدید می کند. چالش امنیت اروپا و بین المللی در پیش است.

 هشدار واشنگتن به رئیس‌جمهور اوکراین؛ روسیه ظرف ۴۸ ساعت آینده به اوکراین حمله می‌کند 

نشریه آمریکایی نیوزویک به نقل از منابع آگاه مدعی شد دولت بایدن با استناد به ارزیابی سرویس‌های اطلاعاتی آمریکا به ولادیمر زلنسکی رئیس‌جمهور اوکراین هشدار داده است که روسیه به احتمال زیاد ظرف ۴۸ ساعت آینده به اوکراین حمله می‌کند.

حمایت لهستان و لیتوانی از عضویت اوکراین در اتحادیه اروپا

لهستان و لیتوانی درخواست کردند که اوکراین باید نامزد عضویت در اتحادیه اروپا شود. آندری دودا، رئیس جمهور لهستان و همتای لیتوانیایی او در بیانیه مشترکی که به امضای رئیس جمهور اوکراین هم رسید اعلام کردند که حداقل به دلیل وضعیت امنیتی فعلی، اوکراین شایسته این امر است و لیتوانی و لهستان هم از آن حمایت می کنند.

اعلام آمادگی آلمان برای تداوم مذاکرات با روسیه

 سخنگوی وزارت خارجه فدرال آلمان گفت : آلمان کانال های ارتباطی کافی با طرف روسی دارد؛ آنچه در حال حاضر وجود ندارد، تمایل جدی طرف روسی برای گفتگو در مورد این موضوع است. اگر این تمایل وجود داشته باشد، می توان «مذاکرات جدی» انجام داد.

آلمان برای هجوم احتمالی پناهندگان از اوکراین آماده می‌شود

با توجه به احتمال حمله روسیه به اوکراین، آلمان نیز خود را برای هجوم احتمالی پناهندگان از این کشور آماده می کند. “ماکسیمیلیان کال”، سخنگوی وزارت کشور آلمان، روز چهارشنبه در برلین، در پاسخ به این سوال که آیا آلمان نیز می‌تواند در صورت تهاجم گسترده به مقصد مهم پناهندگان تبدیل شود، گفت: «امروز، حداقل از نقطه نظر وزارت کشور هنوز نمی توان آن را به صورت مطمئن ارزیابی کرد، اما البته ما برای سناریوهای قابل تصور آماده هستیم و البته از نظر ظرفیت پذیرش با کشورها نیز در تماس هستیم.»

استقبال لیتوانی از تصمیم آمریکا برای تقویت جناح شرقی اروپا

“اینگریدا سیمونیته”، نخست وزیر لیتوانی هم از تصمیم ایالات متحده برای انتقال نیروها و تجهیزات اضافی به کشورهای بالتیک با توجه به شدت گرفتن درگیری ها در اوکراین استقبال کرده است. وی روز چهارشنبه در ویلنیوس گفت: «این بسیار مهم است و اساساً به عنوان پاسخی به موضوعی است که ما برای مدتی مطرح کرده‌ایم.»

به گفته سیمونیته، اقامت نامحدود سربازان روسی در کشور همسایه بلاروس، وضعیت امنیتی منطقه را تغییر می دهد. بنابراین دفاع و بازدارندگی باید به سرعت مورد توجه بیشتر قرار گیرد.

انتقاد شدید روسیه از مواضع دبیر کل سازمان ملل

 سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه روز چهارشنبه گفت: دبیرکل سازمان ملل متحد در برابر فشارهای غرب تسلیم شده و اخیراً اظهارات متعددی در مورد رویدادهای شرق اوکراین بیان کرده است که با جایگاه و اختیارات وی مطابق منشور سازمان ملل متحد مطابقت ندارد. لاوروف گفت، دبیرکل سازمان ملل متحد باید بی طرفی خود را حفظ کند و همیشه موظف است از گفتگوی مستقیم بین کشورهای درگیر دفاع کند.

گوترش روز سه شنبه روسیه را به دلیل تشدید درگیری در اوکراین محکوم کرد و خواستار رعایت قوانین بین المللی شد.

اوکراین قوانین در مناطق مرزی را تشدید می‌کند

به دلیل خطر حمله روسیه به اوکراین، گارد مرزی اوکراین قوانین را در مناطق مرزی تشدید کرده است. این نهاد اوکراین روز چهارشنبه اعلام کرد که اقامت در نزدیکی مرزهای روسیه، بلاروس و مناطق جدایی طلب شرق اوکراین در شب ممنوع است. ضبط فیلم و عکس از سیستم های حفاظت مرزی نیز ممنوع است. اتباع خارجی اجازه اقامت در نوار مرزی را ندارند.

طرح خروج پرسنل دیپلماتیک روسیه از اوکراین اجرا شد

روسیه  طرح خروج اعلام شده پرسنل دیپلماتیک خود از اوکراین را اجرا کرد.  یک سخنگوی سفارت روسیه در کی یف روز چهارشنبه در گفتگو با خبرگزاری فرانسه خبر تخلیه را تایید کرده و اعلام کرد که پرچم روسیه دیگر بر فراز ساختمان سفارت در پایتخت اوکراین در اهتزاز نیست؛ چندین نفر با چمدان از سفارت خارج شدند.

وزارت امور خارجه در مسکو روز سه شنبه از طرح این عقب نشینی خبر داده بود. در توجیه این اقدام گفته شد که نمایندگی های روسیه در اوکراین برای محافظت از “جان و امنیت” دیپلمات ها تخلیه خواهند شد. دیپلمات‌های روسیه در اوکراین تهدید شده‌اند و «حمله‌های مکرر» به سفارت روسیه در کی یف و کنسولگری‌ها در شهرهای دیگر این کشور صورت گرفته است.

اوکراین تضمین‌های امنیتی را از روسیه درخواست کرد

اوکراین خواستار تضمین های امنیتی از روسیه شد تا بتوند اوضاع را در بن بست پیش ببرد. رئیس جمهور اوکراین در این باره گفت: من فکر می کنم روسیه باید در زمره کشورهایی باشد که تضمین های امنیتی واضحی را ارائه می دهد.

گفتگوی تلفنی اردوغان و پوتین

اردوغان در تماس تلفنی با “ولادیمیر پوتین”، رئیس جمهور روسیه گفت که تشدید درگیری و رویارویی نظامی هیچ سودی برای کسی ندارد.

رئیس جمهور ترکیه با اشاره به به رسمیت شناختن جمهوری های خودخوانده دونتسک و لوهانسک توسط روسیه گفت: ترکیه هیچ اقدامی را که علیه تمامیت ارضی و حاکمیت اوکراین باشد به رسمیت نمی شناسد. اردوغان بار دیگر پوتین را برای مذاکره به ترکیه دعوت کرد.

اقدام سمبولیک پایتخت‌های اروپایی در همبستگی با اوکراین

سنای برلین می‌خواهد عصر امروز بین ساعت ۱۸:۴۵ تا نیمه‌شب، نشانه‌ای از همبستگی با اوکراین را نشان دهد و دروازه براندنبورگ را با رنگ‌های پرچم ملی اوکراین روشن کند. شهردار برلین در این باره گفت: «برلین در کنار اوکراین است.»

پاریس هتل دو ویل را به رنگ پرچم این کشور روشن کرده و لندن نیز اقدام مشابهی را انجام می‌دهد.

کمک مالی به اوکراین در دستور کار دولت ایتالیا

ایتالیا در حال بررسی کمک مالی حدود ۱۱۰ میلیون یورویی برای اوکراین است. “لوئیجی دی مایو”، وزیر امور خارجه ایتالیا  در سخنانی در پارلمان این کشور گفت: مسئله حمایت از جمعیت و اقتصاد اوکراین در مناطقی مطرح است که با مقامات کی یف درباره آن توافق شده است.

چندین وب‌سایت دولتی اوکراین از دسترس خارج شد

 منابع غربی گزارش دادند وب‌سایت‌های وزارت امور خارجه، کابینه و پارلمان اوکراین از دسترس خارج شده است و گمان می‌رود که یک حمله سایبری عامل این اتفاقات  است.

   زلنسکی: اوکراین از تحریم‌های ضدروسی استقبال می‌کند   

ولادیمیر زلنسکی رئیس‌جمهور اوکراین در نشست خبری مشترک با رؤسای جمهور لیتوانی و لهستان اعلام کرد دولت اوکراین از تحریم‌هایی که اتحادیه اروپا، آمریکا و کانادا علیه روسیه وضع کرده‌اند، استقبال می‌کند.

جمهوری چک سفیر روسیه را فراخواند

با توجه به تشدید بحران اوکراین، جمهوری چک سفیر روسیه را به وزارت خارجه احضار کرد. معاون وزیر امور خارجه جمهوری چک روز چهارشنبه اعلام کرد: ما قاطعانه به رسمیت شناختن استقلال “جمهوری های مردمی” خودخوانده در شرق اوکراین توسط مسکو را محکوم می کنیم. این نقض اصول اساسی حقوق بین الملل است. دولت چک همچنان این مناطق را بخشی از خاک اوکراین می داند.

 چین تحریم‌های یکجانبه علیه روسیه را محکوم کرد   

هوا چون ینگ سخنگوی وزارت امور خارجه چین روز چهارشنبه اعمال تحریم‌های یکجانبه غرب علیه روسیه را رد و بار دیگر تاکید کرد که تنش‌های این کشور با اوکراین باید از طریق گفت‌وگو و مشورت حل و فصل شود.

   حمایت رئیس جمهور استونی از پیوستن اوکراین به اتحادیه اروپا        

رئیس جمهور استونی امروز چهارشنبه اعلام کرد کشورش از پیوستن اوکراین به اتحادیه اروپا حمایت می‌کند.

آلمان روسیه را به دروغگویی متهم کرد

“آنالنا بائربوک”، وزیر امور خارجه آلمان هم ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه را به دلیل تشدید تنش ها در بحران اوکراین به دروغگویی متهم کرد. هم زمان وی آمادگی خود برای مذاکرات بیشتر درباره کاهش تنش ها را اعلام کرد.  وی گفت: اگر یک هفته پیش گفتید A و اکنون برعکس عمل می کنید، پس حقیقت را نگفته اید. بائربوک، امروز (چهارشنبه) پس از دیدار با همتای فرانسوی خود ژان ایو لودریان در برلین گفت: پس دروغ گفته شده است.

تنش‌های اوکراین قیمت نفت را افزایش داد

تنش‌های اوکراین باعث افزایش قیمت نفت و نزدیک شدن به ثبت یک رکورد جدید شده است.

انگلیس: کمک نظامی بیشتری در اختیار اوکراین قرار می‌دهیم

بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا اعلام کرد که این کشور کمک نظامی بیشتری از جمله تسلیحات مرگبار در اختیار اوکراین قرار خواهد داد.

فرانسه: پوتین دیگر استقلال اوکراین را نمی‌پزیرد

ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه امروز (چهارشنبه) با اشاره به اظهارات دو روز قبل ولادیمیر پوتین گفت که رئیس جمهور روسیه دیگر استقلال اوکراین تحت قوانین بین‌الملل را نمی‌پذیرد.

خنثی شدن یک اقدام تروریستی در شبه جزیره کریمه

سرویس مخفی داخلی روسیه FSB می گوید که یک اقدام تروریستی در شبه جزیره کریمه را خنثی کرده است. خبرگزاری روسیه به نقل از این سرویس مخفی گزارش داد که شش شهروند روسیه که گفته می شود از یک گروه افراطی اوکراینی حمایت می کردند، دستگیر شدند.

پارلمان اوکراین تحریم‌هایی را علیه روسیه تصویب کرد

جدیدترین تحولات درباره اوکراین حاکی از آن است که پارلمان اوکراین تحریم‌هایی را علیه ۳۵۱ نفر از مردم روسیه از جمله نمایندگان دوما که به مسئله به رسمیت شناختن استان‌های لوهانسک و دونتسک رای دادند، تصویب کرد. بر این اساس، این افراد دیگر اجازه ورود به اوکراین و به دست آوردن دارایی در این کشور را ندارند.

غیرنظامیان در اوکراین حق حمل سلاح دارند

پارلمان اوکراین همچنین لایحه‌ای را تصویب کرد که در اولین قرائت به افراد غیرنظامی اجازه حمل سلاح گرم و دفاع از خود را می دهد. تدوین کنندگان این قانون اعلام کردند: «تصویب این قانون کاملاً به نفع دولت و جامعه است. این قانون به دلیل “تهدیدها و خطرات موجود برای شهروندان اوکراین” ضروری بود.

درخواست اوکراین برای تشدید تحریم‌ها علیه روسیه

وزیر خارجه اوکراین هم در توئیتی خطاب به غرب خواستار تشدید تحریم‌ها شد و این طور نوشت: «بیشتر ضربه بزنید، ضربه محکم بزنید، حالا ضربه بزنید».

گابریل: پوتین از مدت‌ها قبل حساب تحریم‌های غرب را کرده است

زیگمار گابریل، وزیر امور خارجه سابق آلمان در مصاحبه با سایت رادیو آلمان گفت: پوتین مدت‌هاست که تحریم‌ها را در نظر گرفته و روی آن حساب کرده است. این یک نوع مالیات بر قدرت بزرگ برای روسیه محسوب می شود.

وی افزود: پوتین می خواهد نقش یک قدرت بزرگ را برای روسیه تضمین کند. در سال‌های اخیر، امپراتوری جهانی سابق جایگاه تامین‌کننده انرژی را به خود گرفته است. استدلال آن این است  که اگر می خواهید با بازیکنان بزرگ درگیر شوید، باید هزینه آن را بپردازید. برای او مسئله به دست آوردن زمین پهناورتر مطرح نیست.

گابریل همچنین انسجام غرب در اعلام تحریم ها تمجید کرده و تاکید کرد: غرب “سطح بسیار بالایی از عزم راسخ خود را نشان می دهد. وی درباره پروژه نورد استریم ۲ هم گفت: نمی توانم تصور کنم این پروژه به واقعیت تبدیل شود.

هشدار اوکراین درباره خطر وقوع جنگ جهانی جدید

“آندری ملنیک”، سفیر اوکراین در آلمان نسبت به گسترش و تشدید درگیری ها در اوکراین هشدار داد. ملنیک به روزنامه های گروه رسانه‌ای Funke آلمان گفت: به رسمیت شناختن “جمهوری های مردمی” دونتسک و لوهانسک توسط مسکو “یک اعلام علنی جنگ نه تنها علیه اوکراین، بلکه به آلمان و کل جهان آزاد بود. خطر یک جنگ جهانی جدید در اروپا بسیار واقعی و نزدیک است.

اتهامات انگلیس علیه راشاتودی روسیه

راشاتودی روسیه در انگلیس تحت بازرسی قرار می گیرد. لیز تراس، وزیر امور خارجه انگلیس گفت که این شبکه روسی عملا توسط دولت این کشور کنترل می شود.

وزیر امور خارجه انگلیس همچنین گفت: من فکر می کنم راشاتودی مرتبا اخبار جعلی و دروغ را منتشر می کند. وی این شبکه روسی را متهم کرد که در کار ادارات و نهادها دخالت می کند. پخش برنامه های این شبکه روسی اخیرا در آلمان ممنوع اعلام شده و روسیه به این مسئله شکایت کرده است.

لغو پرواز تیم فوتبال منچستریونایتد انگلیس با شرکت روسی

تیم فوتبال منچستریونایتد انگلیس امشب در مادرید برای مرحله یک هشتم نهایی لیگ قهرمانان اروپا میهمان است. این باشگاه برای پرواز در رقابت‌های اروپایی تقریباً همیشه از شرکت هواپیمایی روسی Aeroflot استفاده می کند. با این حال، بر اساس گزارش‌های The Athletic و Daily Mail، این باشگاه پرواز امروز با این شرکت هواپیمایی را لغو کرده و به جای آن یک پرواز چارتر گرفته است.

با توجه به تشدید درگیری روسیه و اوکراین، این باشگاه می خواهد فعلا از پرواز با این شرکت هواپیمایی روسی صرف نظر کند.

گزارش سازمان امنیت و همکاری اروپا درباره نقض گسترده آتش بس در شرق اوکراین

سازمان امنیت و همکاری اروپا (OSZE) تقریبا ۱۵۰۰ انفجار را در مناطق درگیری در شرق اوکراین ثبت کرده است. ۱۲۲۴ نقض آتش بس روز سه شنبه در منطقه لوهانسک ثبت شد که ۱۱۴۹ انفجار را شامل می شود. سازمان امنیت و همکاری اروپا در اوکراین در گزارش روزانه خود اعلام کرد، در منطقه دونتسک، این تعداد به ۷۰۳ مورد نقض، از جمله ۳۳۲ انفجار رسیده است.

جدایی طلبان طرفدار روسیه از یک کشته و پنج زخمی در بین مبارزان خود در شرق اوکراین خبر دادند. پنج غیرنظامی نیز کشته شدند.

ابراز نگرانی پاپ درباره تحولات اوکراین

پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک های جهان هم اعلام کرده که تحولات اوکراین را با «درد بزرگ» رصد می کند. وی در سخنانی گفت: «علی‌رغم همه تلاش‌های دیپلماتیک، سناریوهایی در حال وقوع هستند که بیش از پیش نگران‌کننده‌تر می‌شوند. این موضوع برای او و بسیاری دیگر نگران کننده است. وی تاکید کرد: «از همه طرف‌های درگیر می‌خواهم از هر اقدامی که باعث درد بیشتر مردم می‌شود، خودداری کنند».

وی از رهبران سیاسی خواست وجدان خود را صادقانه بررسی کند.

انگلیس: احتمال حمله روسیه به کی یف بالا است

 دولت بریتانیا احتمال حمله روسیه به کی یف را بالا ارزیابی می کند. لیز تراس وزیر خارجه انگلیس به اسکای نیوز گفت: به احتمال زیاد ولادیمیر پوتین طرح خود را برای تهاجم گسترده به اوکراین اجرا خواهد کرد.

به گفته تراس، مشخص نیست که سربازان روسی در حال حاضر در مناطق جدایی طلب در شرق اوکراین حضور دارند یا خیر. او گفت: «ما هنوز شواهد کاملی مبنی بر وقوع این اتفاق در دست نداریم. وضعیت فعلی “نامشخص” است.

وی همچنین تاکید کرد:  ما به صراحت اعلام کرده‌ایم که دسترسی روسیه به بازارهای بریتانیا را محدود خواهیم کرد.

درخواست کمیسیون اروپا برای تحریم شخص پوتین

ویرا جورووا، معاون رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا هم تاکید کرد که  ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه نیز باید مشمول تحریم های این اتحادیه شود. وی در مقاله‌ای در روزنامه  Hospodářské Noviny جمهوری چک می نویسد: ولادیمیر پوتین باید در لیست تحریم ها نفر اول باشد. حذف وی از این لیست خطا است.

وی با اشاره به اینکه وزرای خارجه اتحادیه اروپا هیچ گونه اقدام تنبیهی علیه شخص پوتین اعلام نکرده اند، گفت: “همیشه این سوال مطرح است که آیا این هنر حرفه‌ای دیپلماسی است یا علامت ضعف. من دومی را درست می بینم.

لاوروف: غرب در تلاش است تا رویارویی با روسیه را تشدید کند

مناقشات بر سر اوکراین بعد از اقدام روسیه در به رسمیت شناختن مناطق جدایی‌طلب دونتسک و لوهانسک به‌شدت تشدید شده است و غربی‌ها تلاش می‌کنند از هر ابزاری استفاده کنند تا بتوانند مسکو را متوقف کنند. (+لینک)

موضع نخست وزیر استرالیا در قبال تحولات اوکراین

اسکات موریسون، نخست وزیر استرالیا که یکی از متحدان اصلی آمریکا و طبیعتا از مخالفان سیاست‌های روسیه در تنش اخیر با اوکراین است پیرامون اتفاقات اخیر و تنش موجود میان روسیه و اوکراین گفت که دولت روسیه رفتاری مشابه با “اراذل و اوباش” در قبال اوکراین دارد.

انگلیس: باید با اعمال تحریم‌ توان دولت روسیه برای حمایت از ارتش را کاهش داد

جرمی هانت، وزیر خارجه سابق بریتانیا درخصوص تنش اخیر میان روسیه و اوکراین گفت: پوتین تحریم‌های فعلی و بیشتر را پیش بینی کرده است.

وی درخصوص راهبرد غرب درقبال روسیه گفت که بریتانیا باید تحریم‌هایی را اعمال کند که قابلیت “کاهش توان دولت روسیه برای حمایت مالی از ارتش را داشته باشند.”

وضعیت فوق العاده در سراسر اوکراین اعلام می‌شود

به دلیل تشدید درگیری با روسیه، شورای امنیت اوکراین می خواهد وضعیت فوق العاده در سراسر این کشور اعلام کند. همانطور که الکسی دانیلوف، دبیر شورای امنیت اوکراین گفت، این وضعیت در ابتدا باید برای ۳۰ روز آینده اعمال شود.

تحت این شرایط اضطراری مواردی ماند منع آمد و شد اجرا خواهد شد. علاوه بر افزایش حضور پلیس، امکان بررسی تصادفی افراد و خودروها نیز وجود دارد. ابتدا مجلس باید با این طرح موافقت کند. وضعیت فوق العاده ویژه از سال ۲۰۱۴ در مناطق جدایی طلب دونتسک و لوهانسک برقرار است.

اوکراین از شهروندانش خواست سریعا روسیه را ترک کنند

وزارت خارجه اوکراین درحالی از شهروندانش خواسته تا سریعا خاک روسیه را ترک کنند که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه از تمایل این کشور برای مذاکره درخصوص اتفاقات اخیر اوکراین خبر داده است.

همچنین ارتش اوکراین اعلام کرد که سربازان ذخیره در بازه سنی ۱۸ تا ۶۰ ساله را فراخوانده است. (+لینک)

واکنش کرملین به تحریم‌های جدید غرب علیه روسیه

سخنگوی کرملین با انتقاد از برخورد سیاسی کشورهای غربی به طرح‌های اقتصادی و متقابلاً سودمند، گفت: زمانی که محتوای تحریم‌های جدید اتحادیه اروپا و آمریکا مشخص شود، روسیه درباره واکنش به این اقدامات تصمیم مناسب خواهد گرفت. (+لینک)

تأکید پوتین بر تضمین توان دفاعی روسیه

رئیس جمهوری روسیه در پیامی به مناسبت “روز مدافع میهن” تأکید کرد که تضمین توان دفاعی کشور، تأمین امنیت ملی و صلح و آرامش شهروندان، مهم‌ترین وظایف دولت است و مسکو آماده گفت‌وگوی صادقانه برای حل مشکلات بین‌المللی است. (+لینک)

ترامپ: حرکت پوتین در اعزام نیروهای حافظ صلح به اوکراین بسیار هوشمندانه بود

دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریکا اقدام ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه در به رسمیت شناختن استقلال دو منطقه خودمختار در شرق اوکراین را یک “حرکت هوشمندانه” از سوی پوتین پیش از حمله نظامی ارزیابی کرد.

رئیس جمهور سابق آمریکا در مصاحبه‌ای گفت که به رسمیت شناختن دونتسک و لوهانسک در شرق اوکراین از سوی پوتین اقدامی هوشمندانه و بسیار زیرکانه بوده است. (+لینک)

تشدید وخامت اوضاع در منطقه دونباس و کشته شدن چند غیرنظامی

در حالی‌که معاون وزیر دفاع روسیه نسبت به وخامت اوضاع در منطقه دونباس هشدار داد، مقامات محلی از کشته شدن چند غیرنظامی در نتیجه حملات ارتش اوکراین به منطقه خبر دادند و تاکنون حدود ۱۰۰ هزار نفر از ساکنین منطقه نیز به خاک روسیه پناه آورده‌اند. (+لینک)

موافقت سنای روسیه با استفاده از نیروهای مسلح در منطقه دونباس

شورای فدراسیون (سنای) روسیه در نشست فوق العاده خود با تصویب قطعنامه‌ای به ولادیمیر پوتین اجازه داد که از نیروهای مسلح روسیه در خارج از خاک این کشور (که در حال حاضر منظور کمک نظامی به دونتسک و لوهانسک است) استفاده کند. (+لینک)

اوکراین همچنان به‌دنبال راه‌های دیپلماتیک برای حل بحران است

جدیدترین اخبار درباره تحولات اوکراین حاکی از آن است که “ولادیمیر زلنسکی”، رئیس جمهور اوکراین نیروهای ذخیره را برای مدت معینی فرا خوانده اما اعلام کرده است که از بسیج عمومی خودداری می‌کند. وی همچنان به‌دنبال راه‌های دیپلماتیک برای خروج از بحران است. وی در عین حال اعلام کرد که کشور او هیچ منطقه‌ای را به روسیه واگذار نخواهد کرد.

تحریم‌های گسترده کانادا علیه روسیه

“جاستین ترودو”، نخست وزیر کانادا، از اعمال یک سری تحریم‌های اقتصادی علیه روسیه به‌دلیل به‌رسمیت شناختن مناطق جدایی‌طلب در شرق اوکراین خبر داد. وی گفت: این موارد باید تا زمانی که تمامیت ارضی اوکراین احیا شود اعمال شود. این تحریم‌ها از جمله معاملات بین کانادا و مناطق جدایی‌طلب را ممنوع می‌کند. بر اساس این تحریم‌ها کانادایی‌ها همچنین دیگر مجاز به خرید اوراق قرضه دولتی روسیه نیستند.

کانادا همچنین تراکنش‌های مالی با بانک‌های روسی مرتبط با دولت را ممنوع می‌کند، همچنین تحریم‌هایی علیه نمایندگان پارلمان روسیه که روز سه‌شنبه به تصمیم غیرقانونی برای به‌رسمیت شناختن این مناطق رأی مثبت دادند، اعمال خواهد شد.

وزیر دفاع کانادا نیز اعلام کرد که این کشور دومین محموله تسلیحاتی به اوکراین را تکمیل کرده است، علاوه بر این، دولت استقرار ۴۶۰ سرباز اضافی به اروپای شرقی، از جمله لتونی، در چارچوب عملیات ناتو را تصویب کرده است.

نیکلاس مادورو، رئیس جمهور ونزوئلا بار دیگر حمایت خود از تصمیم ولادیمیر پوتین، همتای روس خود برای اعزام سرباز به مناطق جدایی‌طلب در شرق اوکراین را تأیید کرد. وی گفت: ونزوئلا حمایت کامل خود را از ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه در دفاع از صلح در روسیه و در منطقه اعلام می‌کند.

استرالیا هم تحریم‌هایی را علیه روسیه وضع کرد

استرالیا هم با تشدید بحران اوکراین در اعمال تحریم‌های مالی علیه روسیه به سایر کشورهای غربی پیوست. نخست وزیر این کشور گفت که این تحریم‌ها به‌طور خاص در مورد ممنوعیت‌های سفر و مجازات‌های مالی برای اعضای شورای امنیت روسیه و همچنین تحریم‌های جامع برای مناطق دونتسک و لوهانسک است که توسط مسکو به‌رسمیت شناخته شده است.

تصاویر ماهواره‌ای تازه به‌دست‌آمده فعالیت‌های نظامی روسیه را در نزدیکی مرز با اوکراین نشان می‌دهد. شرکت مکسر تکنولوژی مستقر در ایالات متحده از استقرار بیش از ۱۰۰ خودروی نظامی و ده‌ها چادر برای سربازان در جنوب بلاروس در منطقه مرزی با اوکراین خبر می‌دهد، یک بیمارستان صحرایی جدید نیز در یک پادگان نظامی در غرب روسیه ساخته شده است.

لغو دیدار دوجانبه پوتین و بایدن

با توجه به تشدید بحران اوکراین، کاخ سفید اعلام کرد که در زمان حاضر برنامه‌ای برای دیدار دوجانبه بین جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا و ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه ندارد. جن ساکی، سخنگوی بایدن، شامگاه سه‌شنبه (به‌وقت محلی) در واشنگتن گفت: «این دیدار قطعاً در زمان حاضر برنامه‌ریزی نشده است». وی تأکید کرد که بایدن به‌طور کلی برای دیپلماسی و گفتگو در بالاترین سطح حاضر است، اما اکنون که پوتین در حال پیشبرد حمله به یک کشور مستقل است، زمان مناسبی برای آن نیست.

تا قبل از اقدام روسیه در به‌رسمیت شناختن مناطق جدایی‌طلب در شرق اوکراین با میانجی‌گری فرانسه مقرر شده بود پوتین و بایدن با هم دیدار و گفتگو کنند.

استقبال اوکراین از تحریم‌های آمریکا علیه روسیه

دیمیترو کولبا وزیر خارجه اوکراین از تحریم‌های آمریکا علیه روسیه استقبال کرد، وی دراین‌باره گفت: تحریم‌هایی که امروز اعلام شد روسیه را هدف گرفته و بسیار خاص است، آنها دردناک هستند.

وزیر اقتصاد آلمان: بهتر بود نورد استریم۲ ساخته نمی‌شد

رابرت هابک، وزیر اقتصاد آلمان هم در گفتگویی اعلام کرد که عاقلانه‌تر این بود که خط لوله گاز نورد استریم۲ بین روسیه و آلمان ساخته نمی‌شد، وی گفت: اروپا به یک چشم‌انداز انرژی متنوع و نه “یک توده خطر از دریای بالتیک” نیاز دارد.
وی افزود: برای مدت طولانی، ما این توهم را داشتیم که این خط لوله را فقط باید از منظر سیاسی ـ اقتصادی بررسی کرد.
هابک گفت: بااین‌حال، سیاست انرژی همیشه باید از نظر سیاست امنیتی و ژئوپولیتیک هم ارزیابی شود.

با توجه به تشدید درگیری روسیه و اوکراین، دولت فدرال آلمان روند تصویب خط لوله گاز طبیعی روسیه ـ آلمان نورد استریم۲ را روز سه‌شنبه تا اطلاع ثانوی متوقف کرد.

آلمان: پوتین می‌خواهد مرزهای اروپا را جابه‌جا کند، صلح در اروپا در خطر است

اولاف شولتز، صدراعظم آلمان هم در گفتگویی با یک رسانه آلمانی اعلام کرد که “ولادیمیر پوتین” رئیس جمهور روسیه می‌خواهد مرزهای اروپا را تغییر دهد، صدراعظم در ARD گفت: هرکسی که به او گوش داده است، می‌داند که این چیزی است که او را هدایت می‌کند.
شولتز همچنین گفت: اگر به وی اجازه ادامه این روند داده شود “زمان‌هایی بسیار ناراحت‌کننده در پیش داریم.”

وی در گفتگو با زد.دی.اف. هم گفت: صلح در اروپا در خطر است، این مسئله باید همه ما را در اینجا تحت تأثیر قرار دهد، این موضوع بسیاری از چیزهایی را که ما در سال‌های اخیر معتقد بوده‌ایم امن است زیر سؤال می‌برد؛ به‌عنوان مثال این‌که مرزهای اروپا دیگر جابه‌جا نخواهد شد.
شولتز تأکید کرد که آلمان همچنان بر تحریم‌ها و دیپلماسی تکیه می‌کند.

لغو دیدار وزرای خارجه روسیه و آمریکا

با توجه به تشدید بحران، آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه ایالات متحده دیدار برنامه‌ریزی‌شده با همتای روس خود سرگئی لاوروف را لغو کرد. بلینکن روز سه‌شنبه در واشنگتن گفت: با توجه به اقدامات مسکو، ادامه مذاکراتی که در ابتدا برای پنجشنبه در ژنو برنامه‌ریزی شده بود، فایده‌ای نداشت.

آمریکا نیرو و تجهیزات بیشتر به شرق اروپا اعزام می‌کند

با توجه به تشدید بحران اوکراین، دولت آمریکا در حال انتقال سربازان و تجهیزات اضافی به اروپای شرقی است، یک مقام ارشد دولتی روز سه‌شنبه گفت: لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا به‌دستور جو بایدن، رئیس جمهور این کشور این روند را پی‌گیری می‌کند، این نیروها شامل یک گردان پیاده با حدود ۸۰۰ پرسنل نظامی است که از ایتالیا به کشورهای بالتیک منتقل می‌شود. قرار است هشت جت جنگنده F-35 از آلمان “به چندین مکان در امتداد جناح شرقی ناتو” و یک گردان هلیکوپتر جنگی با ۲۰ هلیکوپتر جنگی AH-64 در کشورهای بالتیک ارسال شود، علاوه بر این، یک فرماندهی هلیکوپتر جنگی از یونان به لهستان منتقل خواهد شد.

کشته‌شدن یک سرباز دیگر ارتش اوکراین در درگیری‌های شرق

براساس اطلاعات ارتش اوکراین در ۲۴ ساعت گذشته یک سرباز در شرق اوکراین کشته شده است و شش نفر دیگر زخمی شده‌اند. ارتش در صفحه فیس‌بوک خود نوشت که جدایی‌طلبان طرفدار روسیه در این مدت ۹۶ بار شلیک کردند، بر این اساس جدایی‌طلبان از جمله از توپخانه سنگین و سامانه‌های موشکی گراد استفاده کردند.

وزیر خارجه فرانسه به برلین می‌رود

ژان ایو لودریان وزیر امور خارجه فرانسه امروز به برلین می‌رود. وی در آنجا با “آنالنا بائربوک”، وزیر امور خارجه فدرال آلمان، در مورد مناقشه روسیه گفتگو خواهد کرد، لودریان همچنین مهمان کابینه فدرال خواهد بود.

درخواست اوکراین از آلمان برای ارسال تسلیحات و اعمال تحریم‌های جامع علیه مسکو

آندری ملنیک، سفیر اوکراین در آلمان، از برلین خواست که تحریم‌های جامعی را علیه روسیه اعمال کند و تسلیحات دفاعی اوکراین را تأمین کند. ملنیک به راینیشه پست گفت: وی این مسئله را تمجید می‌کند که دولت فدرال حداقل روند صدور گواهینامه نورد استریم۲ را به حالت تعلیق درآورده است.

به‌طور خاص، ملنیک خواستار تحریم کامل واردات مواد خام از روسیه مانند گاز، نفت، زغال‌سنگ و فلزات گرانبها شد. وی به‌عنوان “اقدامات تنبیهی دردناک” بیشتر از حذف روسیه از سیستم پرداخت بین‌المللی سوئیفت و ممنوعیت سرمایه‌گذاری آلمان در روسیه سخن به میان آورد.
وی همچنین گفت: علاوه بر این، اوکراین از دولت فدرال انتظار دارد که “همه بهانه‌های مصنوعی را کنار بزند و اوکراین را در اسرع وقت به سلاح‌های دفاعی مدرن آلمانی مجهز کند.”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *