گروه استان‌ها_استاندار همدان گفت: ۳۹ معدن در همدان بخاطر رکود بازار تعطیل شده است.

علیرضا قاسمی فرزاد، در دهمین جلسه شورای معادن استان، اظهار داشت:  ۱۰ معدن غیرفعال در استان تعیین تکلیف شدند و ۳۹ معدن در استان با دلیل رکود بازار تعطیل هستند.۱۰ معدن که سال‌های متمادی به دلیل عدم فعالیت بلاتکلیف مانده بودند، بررسی و تعیین تکلیف شدند. 

استاندار همدان تصریح کرد: از این ۱۰ معدن، ۸ معدن به دلیل اتمام مهلت پروانه فعالیت انتزاع شده و دو معدن نیز به دلیل عدم فعالیت، اجازه بهره برداری از آن‌ها سلب شد. 

قاسمی فرزاد افزود: با ادامه فعالیت یکی از معادن استان که در محدوده شهری قرار داشت و تا چند سال‌ آینده نیز مهلت بهره‌برداری داشت، ضمن رعایت شرایط و ضوابط ایمن‌سازی محیط موافقت شد.

وی گفت: سازمان صمت با امکان‌سنجی برای جایگزینی یکی از معادن مورد بررسی در شورای معادن استان، اقدام خواهد کرد.

استاندار همدان با بیان اینکه ۳۹ معدن استان همدان به دلیل رکود بازار تعطیل هستند، اظهار داشت: امیدواریم با ساخت‌و‌سازهایی که در حوزه مسکن انجام می‌شود این معادن نیز به چرخه فعالیت برگردند. 

قاسمی فرزاد با اشاره به اینکه ۲۰ معدن در استان دارای مشکلات اداری و قضایی‌ هستند، افزود: ۱۸ معدن نیز پروانه بهره‌برداری آن‌ها خاتمه یافته است که باید هرچه سریع‌تر در راستای تمدید پروانه خود اقدام کنند.

وی از سلی صلاحیت ۶ معدن در استان خبر داد و گفت: معادنی در محدوده سد اکباتان وجود دارند که به شکل غیرمجاز فعالیت می‌کنند، پس از بررسی‌های کارشناسی اعضای شورای معادن، قرار شد جلوی فعالیت آن‌ها گرفته شود. 

استاندار همدان تصریح کرد: مقرر شد جلسه‌ای با هدایت و نظارت استانداری و عضویت سازمان صمت، اداره کل محیط زیست، منابع طبیعی و منابع طبیعی برگزار شود تا ضوابط و شرایط برداشت از معادن بالای سد اکباتان را تعیین کنند.

قاسمی فرزاد افزود: معادن محدوده سد اکباتان مکلف می‌شوند تا در ازای برداشت از معادن و جلوگیری از تخریب محیط زیست توسط ناشی از بهره‌برداری معدن، طرح جنگل‌کاری و درخت‌کاری را انجام دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *