منابع رسانه‌ای روسیه از ورود دو کاوران نظامی روسیه به دو منطقه خودمختار «دونتسک» و «لوهانسک» در شرق اوکراین خبر دادند.

روسیه ساعتی پس از به رسمیت شناختن استقلال دو منطقه خودمختار لوهانسک و دونتسک از اوکراین، دو کاروان نظامی خود را راهی این دو منطقه که در شرق اوکراین واقع هستند، کرده است.

از سوی  دیگر، خبرگزاری رویترز گزارش داد که طبق قرارداد روسیه و جمهوری‌های لوهانسک و دونتسک، روسیه می‎تواند در شرق اوکراین پایگاه‌های نظامی احداث کند.

ترکیه تصمیم روسیه را مردود خواند

از سوی دیگر، دولت ترکیه به تصمیم روسیه در به‌رسمیت شناختن استقلال دونتسک و لوهانسک واکنش نشان و این اقدام مسکو را «غیر قابل قبول» خواند.

خبرگزاری آناتولی به نقل از وزارت امور خارجه ترکیه اعلام کرد که تصمیم روسیه در به‌رسمیت شناختن استقلال دونتسک و لوهانسک غیر قابل قبول و مردود است.

درخواست‌ غرب برای برگزاری نشست شورای امنیت

همزمان آمریکا و برخی از کشورهای اروپایی مانند فرانسه خواستار برگزاری نشست اضطراری شورای امنیت سازمان ملل برای بررسی این تصمیم رئیس جمهور روسیه شدند.

نماینده دائم آمریکا در سازمان ملل گفت که واشنگتن از برگزاری نشست اضطراری شورای امنیت برای بحث در مورد بحران اوکراین و تصمیمات مسکو حمایت می‌کند.

وزیر امور خارجه اوکراین هم اعلام کرد که کی‌یف خواستار تشکیل جلسه شورای امنیت سازمان ملل درباره «اقدامات غیرقانونی» روسیه است.

رئیس‌جمهور روسیه دوشنبه شب دو فرمان را امضا کرد که بر اساس آن روسیه باید استقلال جمهوری‌های خلق دونتسک و لوهانسک از اوکراین را به رسمیت بشناسد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *