روابط عمومی پایگاه دوم شکاری شهید فکوری تبریز از سقوط هواپیمای جنگنده در تبریز خبر داد و اعلام کرد: علت این سانحه در حال بررسی است.

روابط عمومی پایگاه دوم شکاری شهید فکوری تبریز از سقوط هواپیمای جنگنده در تبریز خبر داد و اعلام کرد: این هواپیمای جنگی در داخل سالن ورزشی شهید علیپور واقع در بلوار منجم سقوط کرده است.

این هواپیما که در فراز آسمان  تبریز پرواز می کرد، در یکی از محلات شمال غرب این شهر، حوالی خیابان انقلاب (۴۲ متری) سقوط کرد. گزارش های اولیه حاکی است محل سقوط این هواپیما در حوالی کشتارگاه قدیمی تبریز و در جوار یکی از مدارس بوده است. استاندار آذربایجان شرقی هم در محل حادثه حضور یافت و ضمن بررسی عملیات امداد و نجات، دستورهای لازم به مسئولان ذی‌ربط را صادر کرد.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری آذربایجان شرقی هم که در محل حادثه حضور داشت، با بیان اینکه این هواپیما از نوع آموزشی F5 حوالی ساعت ۹ صبح در منطقه یکه‌دکان سقوط کرده است، گفت: علت حادثه در دست بررسی است.

عملیات اطفای حریق همچنان ادامه دارد

نوروزی، مدیر امور ارتباطات سازمان آتش نشانی تبریز نیز اعلام کرد: تا این لحظه اطلاع دقیقی از چرایی این حادثه و سلامت خلبان و همچنین تلفات احتمالی حادثه در دست نیست و عملیات همچنان ادامه دارد.

وی با بیان اینکه همشهریان عزیز به‌هیچ عنوان به اخبار منابع غیر رسمی توجه نکنند، گفت: به محض اتمام عملیات، اطلاعیه تکمیلی به سمع و نظر همشهریان عزیز خواهد رسید.

حضور گروه تخصصی آوار برداری آتش نشانی تبریز در صحنه سقوط هواپیمای جنگی

مدیرعامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تبریز نیز گفت: گروه تخصصی آوار برداری این سازمان در محل حادثه سقوط هواپیمای آموزشی اف ۵ حضور دارند.

علیرضا زبردست در گفت‌وگو با خبرنگاران اظهار کرد: با اعلام این حادثه بلافاصله نیروهای آتش نشانی از سه ایستگاه عملیاتی به محل حادثه اعزام شدند.

وی ادامه داد: نیروهای آتش نشانی تا پایان عملیات اطفای حریق در محل سقوط هواپیمای آموزشی اف ۵ حضور دارند.

زیردست اضافه کرد: گروه تخصصی آواربرداری سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تبریز از دقایق اولیه حادثه در محل حاضر هستند.

۵ آمبولانس اورژانس به محل سقوط هواپیمای جنگی تبریز اعزام شدند

رئیس اورژانس آذربایجان شرقی نیز گفت: پنج آمبولانس به همراه خودروی فرماندهی در محل حادثه سقوط هواپیمای آموزشی اف ۵ جهت امداد رسانی حضور دارند.

فرزاد رحمانی در گفت‌وگو با خبرنگاران اظهار کرد: با اعلام این حادثه بلافاصله کارشناسان اورژانس از پنج پایگاه برای امدادرسانی به مصدومان احتمالی حادثه به محل حادثه اعزام شدند.

وی ادامه داد: نیروهای اورژانس تا پایان عملیات در محل حادثه حضور دارند.

هواپیما از نوع آموزشی F5 بود

محمد باقر هنربر، مدیرکل مدیریت بحران استانداری آذربایجان‌شرقی در بازدید از محل حادثه گفت:‌ این هواپیما از نوع آموزشی F5 حوالی ساعت ۹ صبح در منطقه یکه‌دکان سقوط کرده است.

وی با بیان اینکه علت حادثه در دست بررسی است، افزود: با توجه به اینکه این حادثه در یک منطقه مسکونی روی داده است، شجاعت و رشادت مثال زدنی خلبان، مانع از برخورد هواپیما به ساختمان‌های مسکونی شد و هواپیما به یک مدرسه که خالی از سکنه بود برخورد کرد.

هنربر با بیان اینکه متاسفانه در این حادثه یک نفر از همشهریان جان خود را از دست داد و وضعیت خلبانان هواپیما نیز در دست بررسی است، تصریح کرد: عملیات امداد و نجات با حضور همه دستگاه‌های امدادی و نیروهای نظامی در حال انجام است و اطفای حریق به طور کامل انجام شده است.

۳ فوتی در سانحه سقوط هواپیمای جنگی در تبریز

حمید منجم مدیرعامل جمعیت هلال احمر تبریز  گفت: تیم های امدادی دقایقی بعد از سقوط جنگنده در محل حضور داشتند. ۴۰ نفر تیم هلال احمر پنج دقیقه بعد از حادثه سر صحنه بودند. آتش نشانی و اورژانس در محل حضور داشتند.

وی عنوان کرد: فداکاری و از خودگذشتگی خلبان قابل تقدیر است چرا که با وجود آنکه می توانست ایجکت کند، این کار را نکرد چون این منطقه، منطقه پرجمعیتی است با این فداکاری خلبان، ما تلفات جانی زیادی نداشتیم. اطلاعات تکمیلی را طی ساعات آینده به اطلاع هموطنان خواهد رسید.

منجم با بیان اینکه ‌دو نیروی هوانیروز در این سانحه شهید شدند، افزود: ‌خلبان احتمالا به دلیل اینکه هواپیما در منطقه مسکونی درحال سقوط بوده ایجکت نکرده است و جان خود را فدا کرده است. ‌ در این سانحه خلبانان صادق فلاحی و حنیفه‌زاد شهید شدند.

آخرین خبرها از سقوط هواپیمای جنگنده آموزشی در تبریز

استاندار آذربایجان شرقی صبح امروز (دوشنبه) در پی سقوط یک فروند هواپیمای آموزشی در منطقه یکه‌دکان تبریز، در محل حادثه حضور یافت و ضمن بررسی عملیات امداد و نجات، دستورهای لازم به مسئولان ذی‌ربط را صادر کرد.

 فداکاری خلبان جنگنده نظامی سقوط کرده در تبریز

امیر سرتیپ دوم خلبان رضا یوسفی؛ فرمانده پایگاه دوم شکاری  شهید فکوری تبریز گفت: با توجه به اشکال فنی  که ایجاد شده بود  این هواپیمای آموزشی نتوانست به باند پرواز برسد و خلبانان ما برای اینکه آسیبی به مناطق مسکونی نرسد هواپیما را هدایت کردند به سمت منطقه خلوتی که زمین ورزشی است

وی در ادامه درباره علت برخورد هواپیمای آموزشی به دیوار مدرسه افزود : با توجه به عرض  کم ورزشگاه ‏هواپیما از محدوده ورزشگاه خارج شده و در داخل خیابان دچار آتش سوزی و سوختگی کامل شد و به دیوار مدرسه که در نزدیکی ورزشگاه است برخورد کرده است.

فرمانده پایگاه دوم شکاری  شهید فکوری تبریز در ادامه به از خود گذشتگی این  دو شهید خلبان اشاره کرد و گفت: جانفشانی و فداکاری خلبانان قابل ستایش است؛ این دو خلبان با جانفشانی و هدایت هواپیما به منطقه خالی از سکنه، از وقوع فاجعه بزرگ جلوگیری کردند.

نقص فنی علت سقوط جنگنده بود

امیر سرتیپ دوم تقی‌خانی در تشریح سقوط یک فروند هواپیمای جنگی در تبریز، با تسلیت شهادت دو تن از خلبانان آموزشی نیروی هوایی ارتش و یکی از هم‌وطنان عزیز در جریان این حادثه، گفت: حدود ساعت ۸:۵۰ دقیقه صبح امروز، یک فروند هواپیمای آموزشی نیروی هوایی جمهوری اسلامی ایران در بازگشت از مأموریت آموزشی دچار نقص فنی شده و برای اینکه این هواپیما در نقطه کم تراکم سقوط کند، خلبانان عزیز ما این جنگنده را به سمت چنین منطقه‌ای هدایت می‌کنند.

سخنگوی ارتش تأکید کرد: اگر ایثار خلبان عزیز ما نبود، باید سانحه بزرگی روبرو می‌شدیم، این خلبان امکان استفاده از صندلی‌پران را به‌راحتی داشتند، اما از این فرصت استفاده نکردند و آن را به سمت نقطه کم‌جمعیت هدایت کردند و درنهایت جان خود را از دست دادند.

تقی‌خانی تصریح کرد: سرهنگ دوم صادق فلاحی از استادخلبانان پایگاه هوایی شهید فکوری تبریز و یکی از خلبانان جوان این پایگاه به شهادت رسیدند.

سخنگوی ارتش گفت: علت این سانحه توسط تیم بازرسی و ایمنی پایگاه هوایی شهید فکوری تبریز در محل حادثه در حال بررسی است.

پایان عملیات امدادرسانی و آواربرداری در محل سقوط جنگنده آموزشی در تبریز

محمدباقر هنربر مدیرکل مدیریت بحران استانداری آذربایجان شرقی اظهار کرد: در این حادثه که به دلیل نقص فنی روی داد، دو خلبان هواپیما و یک شهروند که در حال عبور از محل با خودروی خود بود، جان خود را از دست دادند. خلبانان جان باخته در این حادثه سرهنگ دوم صادق فلاحی و سروان علیرضا حنیفه زاد بودند.

وی تاکید کرد: خلبان این جنگنده آموزشی به رغم نقص فنی هواپیما با تبحر و شجاعت خاصی آن را به نقطه ای خالی از واحدهای مسکونی و مردم هدایت کرد و موجب کاهش خسارت شد.

وی با بیان اینکه با تلاش نیروهای آتش نشانی، هلال احمر و اورژانس، عملیات امداد و نجات و آواربرداری در محل حادثه به پایان رسید و لاشه هواپیمای ساقط شده از داخل سالن ورزشی مدرسه بیرون کشیده شد، گفت: بلافاصله پس از گزارش وقوع سانحه، پنج دستگاه آمبولانس به همراه خودروی فرماندهی در محل حادثه سقوط هواپیمای آموزشی اف ۵ جهت امداد رسانی حضور یافتند. همچنین گروه تخصصی آوار برداری سازمان آتش نشانی در محل حادثه سقوط هواپیمای آموزشی اف ۵ حاضر شد.

وی گفت: نیروهای حاضر در محل هم اکنون در حال پاکسازی محل وقوع حادثه هستند.

پیام تسلیت نماینده ولی فقیه در آذربایجان‌شرقی

نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی در پیامی شهادت دو خلبان حادثه‌ی سقوط هواپیمای جنگی تبریز را تسلیت گفت.در متن پیام حجت الاسلام و المسلمین سید محمدعلی آل هاشم آمده است: خبر تلخ و ناگوار سانحه نقص فنی هواپیمای آموزشی اف_پنج پایگاه دوم شکاری شهید فکوری تبریز و شهادت حافظان آسمان شمال غرب، خلبان های والامقام «سرهنگ دوم صادق فلاحی» و «سروان حنیفه زاد» و همچنین عروج یکی از همشهریان عزیز مرحوم آقای همت دوست در این حادثه موجب تاثر و تالم گردید.

با ادای احترام به ساحت مقدس دلاورمردان و شهدای گلگون کفن این مرز پرگهر، شجاعت و رشادت مثال زدنی خلبان های عزیزمان که مانع از برخورد هواپیما به ساختمان‌های مسکونی شدند را می ستاییم و به روان پاک آنها درود و سلام میفرستیم.

پایگاه دوم شکاری شهید فکوری تبریز از جمله پایگاه های نیروی هوایی است که نقش مهم و تاثیر گذاری در طول هشت سال دفاع مقدس داشته و بعد از آن در حفاظت از آسمان کشور عزیزمان جانفشانی میکند.

اینجانب این ضایعه غم بار و هجرت ملکوتی این دو خلبان شهید را به پیشگاه حضرت ولی عصر( عج)، فرماندهی معظم کل قوا حضرت آیت الله العظمی امام خامنه ای عزیز ، فرماندهان و نیروهای جان برکف ارتش قهرمان به ویژه امیر فرماندهی نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران و همکاران و حافظان امنیت آسمان در پایگاه دوم شهید فکوری ، مردم شریف و عزیز استان و مردم تبریز و خانواده معظم ایشان تسلیت عرض نموده از درگاه خداوند متعال برای این دو شهید گرانقدر و آن شهروندعزیز مغفرت الهی، علو درجات و همنشینی با ائمه اطهار (ع) و برای خانواده های مکرم ایشان صبر و بردباری مسألت می‌نمایم.

خبر در حال تکمیل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *