امام جمعه همدان خواستار راه‌اندازی پاتوق کتاب برای کودکان و نوجوانان در همدان شد و گفت: لازم است اردوگاه تربیتی و پاتوق کتاب برای نوجوانان راه اندازی شود که می‌توان برای این کار از ظرفیت تالار قرآن نیزاستفاده کرد.

آیت‌الله حبیب‌الله شعبانی ظهر امروز در شورای فرهنگ عمومی استان همدان اظهار داشت: در کارگروه‌ها، برنامه‌هایی که تدوین می‌شوند باید اجرایی و عملیاتی باشند و این در حالی است که در برخی سندها برنامه های تدوین شده کلی بوده و عملیاتی نیستند.

وی با این توضیح که باید وظایف دستگاه‌ها و نهادها به گونه‌ای نوشته شود که برای آنها قابلیت اجرایی داشته باشد گفت: از جمله نکاتی که در تدوین سندها باید مد نظر قرار داد مسئله سرعت عمل است، ماه‌هاست سندها در حال نوشتن هستند در حالی که برخی استان‌ها سندهای خود را تدوین کرده و در سفر رئیس جمهور رونمایی کردند که اگر ما هم بتوانیم این کار را انجام دهیم خوب است.

نماینده ولی فقیه در استان همدان با بیان اینکه تاکید بر این است که در تدوین سندها از ظرفیت نخبگان، فعالان فرهنگی و صاحب نظران استفاده شود مطرح کرد: لازم است این ماه و ابتدای سال آینده وضعیت بودجه مورد نیاز برای اسناد تدوین شده مشخص شود چرا که برای تدوین آنها زحمات بسیاری کشیده و امیدواریم اجرایی شود.

وی همچنین توجه به مسئله تربیت کودکان و نوجوانان را ضروری دانست و ادامه داد: مربیانی که امروز در مهدها، آموزش و پرورش، بهزیستی و دیگر نهادهای فعالند لازم است دوره هایی را در این عرصه بگذارنند.

امام جمعه همدان افزود: رهبر معظم انقلاب در حکم امام جمعه لرستان مسئله تربیت کودک و نوجوان را مطرح کردند و این یعنی مسئله تربیت کودک و نوجوان را از نمایندگان ولی فقیه خواستند پس لازم است در این حوزه اقدامات لازم انجام شود.

وی همچنین خواستار راه‌اندازی پاتوق کتاب برای کودکان و نوجوانان در همدان شد و عنوان کرد: لازم است اردوگاه تربیتی و پاتوق کتاب برای نوجوانان راه اندازی شود که می‌توان برای این کار از ظرفیت تالار قرآن استفاده کرده و آنجا را هم فعال تر کرد.

 از ظرفیت‌های مردمی و گروه‌های جهادی در راستای عملیاتی کردن سند فرهنگی استفاده شود 

‍ استاندار همدان نیز در این جلسه با بیان اینکه باید از ظرفیت‌های مردمی و گروه‌های جهادی در راستای عملیاتی کردن سند فرهنگی استفاده شود، اظهار داشت: سند فرهنگی باید گروه‌ها و اقشار مختلف جامعه را پوشش دهد.

وی با اشاره به اینکه لازم است بر چگونگیِ عملیاتی کردن سند فرهنگی در جامعه تمرکز شود مطرح کرد: در تهیه و تدوین سند فرهنگی استان، باید به صورت عملیاتی و اجرایی اقدام شود. 

قاسمی فرزاد با این توضیح که کمیته‌های اجرایی شورای فرهنگ عمومی مسیر اجرایی شدن سند فرهنگی را بررسی و اجرایی کنند عنوان کرد: اهداف فرهنگی دستگاه‌های اجرایی به صورت کارشناسی بررسی و تذکر داده شود. 

وی با بیان اینکه تعلیم و به ویژه تربیت حلقه مفقوده در جامعه است که ضرورت دارد در سند فرهنگی به نحو مطلوبی لحاظ و سپس اجرایی شود گفت: باید در سند فرهنگی، صرفا در راستای مسائل و مشکلات واقعی جامعه اقدام شود.‌

استاندار همدان اشاره به اینکه  در مجموعه آموزش و پرورش می‌باید آنچه در فرهنگ دینی و قرآنی ما تذکر داده شده در دستور کار قرار دهد ادامه داد: با انجام و اجرای سند فرهنگی، بسیاری از روابط اجتماعی در سطوح مهد کودک و مقاطع ابتدایی که تربیت‌پذیری بالا است، حل خواهد شد. 

وی با این توضیح که بیشترین تمرکز بر چگونگی عملیاتی و یا اجرایی کردن سند فرهنگی انجام شود گفت: میزان مشارکت مردم و گروه‌های جهادی در عملیاتی کردن سند فرهنگی، موفقیت اقدامات شورای فرهنگ عمومی را نشان می‌دهد کما اینکه با ارتباط‌ گیری از لایه‌های مختلف جامعه، اهداف سند فرهنگی بهتر و موثر تحقق می‌یابد.

توسط admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.