سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی آخرین وضعیت مذاکرات برجامی در وین را تشریح کرد.

محمود عباس‌زاده مشکینی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با اشاره به آخرین روند مذاکرات برجامی ایران و طرف‌های غربی، گفت: گزارشاتی که به نمایندگان رسیده است نشان می‌دهد که مذاکرات در مسیر خوبی پیش‌ می‌رود.

وی با بیان اینکه برای رسیدن به توافق هنوز چند مسئله اساسی باقی مانده است و اگر این مسائل حل نشود رسیدن به توافق به‌سادگی امکان‌پذیر نخواهد بود، ادامه داد: جمهوری اسلامی در مذاکرات اصرار دارد مسائلی همچون رفع تحریم‌ها و تضمین‌ لازم برای اجرای تعهدات حل شود.

نماینده مشکین‌شهر در مجلس تصریح کرد: اگرچه بخش قابل‌‌توجهی از مسیر برای انجام توافقات طی شده است اما غربی‌ها به‌ویژه آمریکایی‌ها باید گام  سیاسی مهمی در جهت برداشتن تحریم‌های ظالمانه‌ای که علیه ملت ایران وضع کرده‌اند، بردارند.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس راجع به متن منتشره توافق‌شده در مذاکرات وین از سوی خبرگزاری رویترز، اظهار کرد: این متن از سوی مسئولان جمهوری اسلامی تکذیب شد و غیرواقعی است.

عباس‌زاده مشکینی با بیان اینکه اقدام اخیر رویترز بخشی از عملیات‌ روانی غربی‌ها در خلال مذاکرات است، افزود: انتشار این‌گونه متون  برای فشار وارد کردن به ایران  و تیم مذاکره‌کننده کشورمان است، قطعاً متنی که منافع ملی کشورمان را تأمین نکند از سوی تیم مذاکره‌کننده پذیرفته نخواهد شد و زیربار آن نمی‌‌رویم.

وی ادامه داد: غربی‌ها تلاش دارند در مذاکرات پیوست جنگ روانی از طریق رسانه‌های وابسته به خود ایجاد کنند که این موضوع مسبوق به سابقه است، البته جمهوری اسلامی نیز اثبات کرده است که تحت تأثیر این جوسازی رسانه‌‌ای قرار نمی‌گیرد و هرچه این فشارها بیشتر شود بر احقاق حقوق ملت خود پافشاری بیشتری می‌کند.

نماینده مشکین‌شهر در مجلس درباره اظهارات اخیر مقامات آمریکایی‌ درخصوص اینکه ایران باید در زمان حاضر تصمیم‌ سیاسی مهم در توافق برجامی بگیرد، گفت: این غربی‌ها به‌ویژه آمریکایی‌ها بودند که یک‌طرفه برجام را نقض کردند و از آن خارج شدند آنها باید امروز تصمیم مهم سیاسی بگیرند که تحریم‌های ظالمانه‌ای را که علیه ملت ایران وضع کرده‌اند لغو کنند.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تصریح کرد: این  آمریکایی‌ها بودند که با خروج از برجام و اعمال تحریم‌ علیه بیماران کشورمان مانع از ورود دارو به ایران شدند و آنها را دچار سختی کردند حال امروز طلبکار شده‌اند و می‌گویند “ایران باید تصمیم سیاسی مهم بگیرد”.

عباس‌زاده مشکینی با تأکید بر اینکه ایران ۴۳ سال پیش تصمیم سیاسی خود را گرفته است و تاکنون نیز مقابل استکبار ایستاده است، ابراز کرد: ۴۳ سال پیش با انقلابی که در ایران شکل گرفت از کشوری وابسته به کشوری مستقل تبدیل شده‌ایم و به یکی از دموکراتیک‌ترین کشورهای خاورمیانه تبدیل شده‌ایم.

وی با تصریح به اینکه آمریکایی‌ها به‌دور از هرگونه فرافکنی به‌دنبال توافق در مذاکرات وین باشند، عنوان کرد: اولین گام برای بازگشت آمریکا به برجام لغو تحریم‌ها و تضمین لازم برای اجرای تعهدات خود است و این را فرموش نکنند که ایران زیر بار توافقی که منافع ملت خودش را تأمین نکند نخواهد رفت.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اعلام اینکه “قطعاً از مسئولان وزارت امور خارجه و تیم مذاکره‌کننده درخواست خواهیم کرد با حضور در کمیسیون توضیحاتی درباره روند مذاکرات ارائه کنند”، اضافه کرد: با توجه به اینکه از فردا نمایندگان از حوزه‌های انتخابیه خود بازمی‌گردند و جلسات علنی مجلس برگزار خواهد شد از مسئولان ذی‌ربط در روند مذاکرات دعوت می‌کنیم با حضور در کمیسیون آخرین وضعیت مذاکرات را برای نمایندگان تشریح کنند.

توسط admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.