وزارت امور خارجه روسیه در پاسخ به پیشنهادات آمریکا در زمینه تضمین‌های امنیتی بر ضرورت خروج تمامی نظامیان و تجهیزات نظامی آمریکا از اروپای شرقی و مرکزی و کشورهای حوزه بالتیک تأکید کرد.

وزارت امور خارجه روسیه روز پنج‌شنبه پاسخ پیشنهادات آمریکا در زمینه تضمین‌های امنیتی را به «جان سالیوان» سفیر آمریکا در مسکو تحویل داد.

خبرگزاری روسی ریانووستی گزارش داد که در متن پاسخ وزارت خارجه روسیه به طرف آمریکایی آمده است: «ما بر ضرورت خروج نیروهای مسلح ایالات متحده و تسلیحات مستقر شده در شرق و مرکز اروپا، جنوب شرقی اروپا و کشورهای بالتیک تأکید داریم. ما معتقدیم که ظرفیت‌های ملی در این مناطق کاملاً [برای تأمین امنیت آنها] کافی هستند. ما آماده تبادل نظر در این زمینه بر اساس بندهای ۴ و ۵ پیش‌نویس معاهده پیشنهادی روسیه هستیم.»

وزارت امور خارجه روسیه در بخش دیگری از پاسخ خود به طرف آمریکایی تصریح کرده است: «طرف آمریکایی پاسخ سازنده‌ای به مؤلفه‌های اساسی پیش‌نویس معاهده‌ای که طرف روسی در خصوص تضمین‌های امنیتی ارائه کرده، نداده است. آنها از بسته پیشنهادی روسیه به‌ صورت عامدانه مواردی را برگزیده‌اند و در جهتی که به نفع ایالات متحده و متحدانش باشد، تفسیر کرده‌اند. این رویکرد و همچنین لفاظی‌های مقامات ایالات متحده، این تردید مشروع را ایجاد می‌کند که واشنگتن تعهد واقعی به حل‌وفصل مسائل امنیتی اروپا ندارد.»

این وزارتخانه در عین حال خاطرنشان کرده است: «در صورت عدم آمادگی طرف آمریکایی برای موافقت با ارائه تضمین‌های محکم و الزام‌آور از لحاظ حقوقی به‌منظور تضمین رفع نگرانی‌های امنیتی ما از جانب ایالات متحده و متحدانش، روسیه مجبور به واکنش خواهد شد که این واکنش شامل اجرای اقدامات نظامی-فنی نیز خواهد بود.»

در بخش دیگری از پاسخ روسیه به طرف آمریکایی تأکید شده است: «حمله روسیه به اوکراین که ایالات متحده و متحدانش به‌صورت رسمی از پاییز درباره‌اش صحبت می‌کنند، واقعیت ندارد و هیچ‌گونه برنامه‌ریزی در این زمینه انجام نشده است. بنابراین، بیانیه‌های آنها مبنی بر اینکه روسیه مسئول افزایش تنش‌ها است را نمی‌توان چیزی جز تلاش برای زیر سؤال بردن ارزش پیشنهادات روسیه درباره تضمین‌های امنیتی دانست.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *