وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه “کشاورزی قراردادی” نیز در وزارت جهاد کشاورزی با جدیت در حال پیگیری است، گفت: فاز نخست قرارگاه رصدخانه کشاورزی در سال آینده در دولت سیزدهم راه‌اندازی می‌شود.

سیدجواد ساداتی‌نژاد صبح امروز در جریان سفر به آذربایجان غربی و در جلسه بررسی مشکلات بخش کشاورزی استان، اظهار داشت: این استان قطب کشاورزی و بهشت باغداری کشور است و آذربایجان غربی برای وزارتخانه در بحث امنیت غذایی، بسیار حائز اهمیت است.

وی تصریح کرد: مشکلات بخش کشاورزی بسیار زیاد است و نمی‌توان در این چهار ساله همه مسائل را حل کرد اما پنج اولویت اصلی در وزارت کشاورزی وجود دارد که با برنامه پیش می‌رود.

وزیر جهاد کشاورزی گفت: متأسفانه در کشاورزی اطلاعات و داده درستی وجود ندارد و بی‌تردید نیز بدون آن نیز نمی‌توان برنامه‌ریزی کرد.

وی در ادامه بیان کرد: روزی گفته می‌شود که یک میلیون دام مازاد در کشور وجود دارد و روزی نیز عنوان می‌شود که کمبود دام وجود دارد و بنابراین اگر داده وجود نداشته باشد سبب عدم برنامه‌ریزی درست در محصولات کشاورزی و دامی می‌شود.

ساداتی‌نژاد افزود: پس باید قرارگاه رصدخانه کشاورزی در دولت سیزدهم راه‌اندازی شود و در این راستا فاز اول آن در ۱۴۰۱ راه‌اندازی می‌شود چون باید مشخص شود چه اندازه محصول و در کجا تولید می‌شود.

وی با اشاره به اینکه باید اراضی کشاورزی سنددار شوند افزود: مسئول آن، امور اراضی جهاد کشاورزی است پس باید جشن سنددار شدن اراضی کشاورزی را در دولت سیزدهم بگیریم.

وزیر جهاد کشاورزی با تأکید بر سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی تصریح کرد: بیشترین سرمایه‌گذاری‌ای که در ۴۰ سال گذشته در بخش کشاورزی شده، چهار درصد بوده است؛ پس در حق آنها اجحاف شده که بانک‌ها نیز در این بخش مقصر هستند و در این رابطه افزایش سرمایه بانک کشاورزی نیز از اولویت‌های وزارتخانه است.

وی بیان کرد: دیپلماسی غذایی نیز در دستور کار وزارت جهاد کشاورزی است و باید صادرات محصولات کشاورزی در خاورمیانه افزایش یابد.

ساداتی‌نژاد گفت: کشاورزی، نوعی کار اقتصادی است در حالی که جزو اقتصاد حساب نمی‌شود و حتی خون اقتصاد، صادرات و واردات است و به کشاورز، بهره‌بردار گفته می‌شود، پس به کشاورزی نگاه اقتصادی نشده و کشاورزان روز به روز فقیرتر می‌شوند.

وی افزود: صادرات کشاورزی به ویژه با همسایگان و پایداری صادرات نیز برای کشاورزی مهم است و باید برای محصولات خود گواهی سلامت صادر شود تا هم ایرانیان بدون دغدغه مصرف کنند و هم به راحتی صادر شود.

ساداتی‌نژاد گفت: باید کاری شود که محصول ایرانی مانند طلا در دنیا مطرح شود چون زحمات بسیاری برای کشاورزی انجام می‌شود.

وی تأکید کرد: بحث “‌کشاورزی قراردادی” نیز در وزارت جهاد کشاورزی با جدیت در حال پیگیری است.

توسط admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.