رئیس اتحادیه پوشاک همدان گفت: به منظور خروج بازار از رکود و افزایش قدرت خرید مردم در آستانه روز پدر و ایام پایانی سال، طرح خرید شفاف با کمک اصناف آغاز شده است.

روز پدر نزدیک است و مردم در تکاپوی خرید بهترین کادو برای پدر یا همسر خود هستند.اما برای اقشار ضعیف و متوسط جامعه، شرایط کمی سخت‌تر است چرا که باید از نظر مالی و اقتصادی حساب جیب خود را داشته باشند و در انتخاب کادوی دلخواه خود با محدودیت مالی مواجه‌اند.

اگرچه تولیدی‌های پوشاک و واحدهای صنفی این رشته هم از اوضاع راکد بازار و قیمت تمام شده کالاها رضایت ندارند اما افزایش بیش از ۵۰ درصدی نرخ پوشاک نسبت به سال گذشته سبب کاهش قدرت خرید مردم کم درآمد شده است.

اما اصناف همدان هم در اقدامی منسجم به منظور حمایت از مصرف کننده و ایجاد رونق در بازار ، طرح فروش فوق‌العاده بهاره و خرید شفاف را در بازار کلید زده‌اند.
در این طرح اجناس با کمترین سود به مشتریان عرضه می‌شود.

 سود خرید شفاف حداکثر ۱۵ درصد است

حجت‌الله ناصری، رئیس اتحادیه پوشاک همدان اظهار داشت: طرح خرید شفاف با هدف رونق بازار و افزایش قدرت خرید مردم در همدان آغاز شده است.

وی با تاکید بر اینکه میزان سود واحدهای صنفی در طرح خرید شفاف بین ۵ تا ۱۵ درصد است، تصریح کرد: در حالت عادی مقدار سود ۲۰ درصد است.

رئیس اتحادیه پوشاک همدان با بیان اینکه افزایش قیمت پوشاک نسبت به سایر کالاهای بازار کمتر بوده است، گفت: گرانی پارچه و مواد اولیه، افزایش حقوق و دستمزد کارگران، حمل‌و‌نقل و هزینه ماشین‌آلات صنعتی عامل گرانی پوشاک نسبت به سال گذشته است‌.

ناصری با اشاره به اینکه در زمینه پوشاک نسبت به پارسال به طور متوسط ۵۰ تا ۶۰ درصد افزایش قیمت داشته‌ایم، اظهار داشت: این درحالی است که قیمت اجاره‌بها، مواد اولیه و هزینه‌های تولید و شرکت‌های خدماتی چند برابر شده است.

وی با تاکید بر اینکه ۸۰ درصد پارچه‌های مورد استفاده ما خارجی است، گفت: میزان تولید نساجی‌های داخلی جوابگوی نیاز تولیدکنندگان نیست‌.

رئیس اتحادیه پوشاک همدان با تاکید بر اینکه فروش همکاران ما به صورت فصلی است، تصریح کرد: امسال چون سرمای چندانی نداشتیم همکاران ما نتوانستند اجناس زمستانی خود را به فروش برسانند.

 قیمت پیراهن مردانه از ۸۰ هزار تومان شروع می‌شود

ناصری با بیان اینکه قیمت پوشاک با توجه به نوع جنس و دوخت آن متفاوت است، اظهار داشت: مثلا قیمت پیراهن مردانه از ۸۰ هزار شروع و تا ۴۰۰ هزار تومان پیش می‌رود.

وی درباره قیمت شلوار مردانه هم گفت: قیمت شلوار هم با توجه به نوع کیفیت از ۱۰۰ هزار تا ۷۰۰ هزار تومان متغیر است. 

رئیس اتحادیه پوشاک همدان افزود: قیمت یک دست کت‌و‌شلوار مردانه با توجه به نوع دوخت و پارچه از ۵۰۰ هزار تا ۳ میلیون تومان در بازار موجود است.
ناصری افزود: قیمت یک جفت جوراب مردانه هم به طور متوسط ۱۵ تا ۳۵ هزار تومان است.

وی با بیان اینکه هنوز خرید مردم برای روز پدر آغاز نشده است، تصریح کرد: امیدواریم در روزهای آینده شاهد رونق بازار باشیم.
بازار رونق نسبی گرفته است

احمد گازرانی، دبیر اجرایی اتاق اصناف همدان نیز در گفت‌: با توجه به قرار در ماه رجب و مناسبت‌هایی مانند روز پدر و نزدیکی عید نوروز شاهد ایجاد رونقی نسبی در بازار هستیم‌.

وی با تاکید بر اینکه فروشندگان در حال تزریق اجناس به بازار هستند، تصریح کرد: بخاطر رکودی که داشتیم بیشتر اجناس در انبارها  دپو شده که در این ایام با کمترین سود به مردم عرضه می‌شود.

دبیر اجرایی اتاق اصناف همدان با بیان اینکه امسال بخاطر جلوگیری از ضرر و زیان کسبه، نمایشگاه بهاره برگزار نمی‌شود، گفت: جشنواره خرید شفاف جایگزین نمایشگاه بهاره شده است‌.

گازرانی با اشاره به اینکه همکارانی که در طرح خرید شفاف شرکت می‌کنند باید اجناس را با کمترین سود در اختیار مصرف‌کننده قرار دهند، تصریح کرد: بازرسان ما بر اجرای صحیح این جشنواره نظارت می کنند.

وی با تاکید بر اینکه سود دریافتی فروشنده باید ۵ تا ۱۵ درصد قیمت خرید خود باشد، گفت: فاکتورهای خرید واحدهای صنفی بررسی می‌شود.

دبیر اجرایی اتاق اصناف همدان با بیان اینکه پوشاک و کالاهای مورد نیاز مردم برای شب عید وارد بازار شده است، اظهار داشت: از ابتدای بهمن ماه اجناس جدید وارد شده است.

 ۹۰ درصد اجناس بازار ایرانی است

گازرانی با اشاره به اینکه ۹۰ درصد اجناس موجود در بازار همدان مربوط به تولیدات داخلی است، تصریح کرد: ۱۰ درصد اجناس خارجی هم که در بازار وجود دارد مربوط به کالاهای قاچاق است.

وی با بیان‌اینکه امیدواریم ماه پایانی سال برای کسبه پر فروش و پر رونق باشد، عنوان کرد: در سال های گذشته بخاطر شرایط کرونایی و تعطیلی بازار خسارات مالی زیادی به بازاریان وارد شده است.

دبیر اجرایی اتاق اصناف همدان با اشاره به اینکه امسال بخاطر کرونا تعطیلی در بازار نداریم، گفت: اما تزریق واکسن و رعایت پروتکل‌های بهداشتی در همه صنوف ضروری است.

گازرانی افزود: بازرسان ما بر نحوه رعایت پروتکل‌های بهداشتی کسبه در مراکز خرید و تزریق واکسن آن‌ها نظارت می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *