در نتیجه پیگیری‌های استاندار همدان محقق شد؛ اختصاص ۳۰۰ میلیاردتومان به پروژه انتقال آب از سد تالوار به شهر همدان

آب، حیاتی ترین مایع کره زمین است که کمبود آن مشکلات فراوانی برای انسان‌ها، گیاهان و جانوران ایجاد می‌کند.
در طول سالیان گذشته شاید  خطر کم آبی را در استان همدان احساس و برای آن تلاش هایی صورت گرفته بود ولی تا به حال به نتیجه قابل اتکا نرسیده است و در سال های اخیر  کمبود نزولات آسمانی و بارندگی‌های اخیر زنگ خطر کمبود آب را در همدان پیش از گذشته  به صدا درآورده است.

موضوع کمبود آب در همدان در نقطه‌ای جدی‌تری شد که از نیمه‌های اسفندماه گذشته خبر احتمال کم‌آبی در رسانه‌های استان تیتر شد.

خبر کاهش ذخایر آبی سد اکباتان همدان تلخ‌ترین خبری بود که در صدر اخبار رسانه‌های همدان قرار گرفت. کاهش ۳۰ درصدی بارندگی‌های امسال نسبت به سال زراعی پارسال عاملی برای تشدید بحران کم‌آبی در استان همدان است.

پروژه آبرسانی به شهر همدان از سفر رهبر معظم انقلاب به استان کلید خورداین  پروژه‌های از مصوبات  سفر مقام معظم رهبری به استان همدان در سال ۸۳بود که با هدف کمک به تأمین آب همدان نهایی و پس از برگزاری جلسات متعدد در نهایت عملیات اجرایی آن با سه سال تأخیر در سال ۸۶ با انتخاب پیمانکار آغاز شد، اما تا کنون، اجرای این پروژه به طور کامل محقق نشده است.

بی‌شک، یکی از اصلی‌ترین چالش‌های دست‌یابی به توسعه پایدار در استان همدان، محدودیت منابع آبی استان و تشدید نیاز بخش‌های مختلف به آب مناسب برای مصارف است. با توجه به بررسی‎‌های کارشناسان، توزیع نامتوازن زمانی و مکانی بارش‌ها، خشکسالی و کمبود منابع آب و حتی برداشت بی‌ رویه از چاه‌ها در مناطق استان همدان، تأثیر بسزایی بر آب‌های زیرزمینی همچنین تالاب‌ها و دشت‌های استان داشته و آن‌ها را در وضعیت ممنوعه و بحرانی قرار داده است.

در همین راستا  علیرضا قاسمی‌فرزاد، استاندار همدان در ادامه سفرهای خود به تهران برای پیگیری‌ها مسائل و مشکلات و در راستای تحققِ مطالبۀ چندساله مردم استان، با محمد جوانبخت، معاون آب و آبفا و مدیرعامل و رییس هیات مدیره شرکت مدیریت منابع آب ایران، محمد حاج‌رسولی‌ها قائم مقام شرکت مدیریت منابع آب ایران، حمیدرضا جانباز، معاون وزیر نیرو و مدیرعامل و رئیس هیئت مدیره شرکت آب و فاضلاب (آبفا) کشور، سردار حسین هوشی‌سادات، فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا (ص) و محمد رستمی مدیرعامل هلدینگ تخصصی نیرو در قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا(ص) دیدار و گفت‎وگو کرد.

در این نشست، به منظور پیگیری تقویت حوزه آب و فاضلاب استان همدان به‌ویژه پیگیری طرح انتقال آب از سد تالوار به شهر همدان مقررشد   300 میلیاردتومان از سوی قرارگاه خاتم‌الانبیاء به پروژه آب رسانی همدان اختصاص یابد.

 استاندار همدان گفت: این طرح پس سه سال وقفه از سال ۱۳۸۶ آغاز شد و تاکنون با گذشت ۱۴ سال هنوز به پایان و بهره‌برداری نرسیده است. 

نماینده عالی دولت در استان ابراز داشت: در ابتدا قرار بود که این پروژه در مدت سه سال و در سال ۸۹ به بهره‌برداری برسد که عدم تخصیص اعتبار و تأمین منابع مالی، عدم پیگیری‌های جدی، سبب شد پروژه در مقطعی از سال‌های گذشته با تعطیلی و کند شدن روند اجرایی مواجه شود. تا اواخر سال ۹۱ پروژه آبرسانی از سد تالوار به همدان مشکلات عدیده‌ای از نظر اعتبار و معضلات تملک زمین داشت و همین عوامل سبب شده بود تا پروژه پیشرفت فیزیکی اندکی داشته باشد.

 وی در ادامه با اشاره به میزان مصرف آب آشامیدنی مردم همدان، گفت: با توجه به افت سطح آب‌های زیر زمینی و کسری مخازن، کاهش آب دهی چاه‌ها، خشک شدن قنوات، افت کیفیت منابع آب زیرزمینی، کاهش آب تالاب‌ها، نشست زمین و ایجاد فروچاله‌ها که از پیامدهای منفی کم‌آبی است و همچنین میزان مصرف آب آشامیدنی مورد نیاز، تکمیل این طرح برای تامین آب پایدار اهمیت بسیار زیادی دارد. بنابراین تامین موقت و مقطعی آب از طریق برداشت بی‌رویه از سفره‌های زیرزمینی، پاسخگوی نیاز استان نیست و پیامد نامطلوبی را در آینده خواهد داشت.

 قاسمی‌فرزاد با بیان ویژگی‌های این طرح و نیازهای فنی و اعتبارات مورد لزوم آن، گفت: این خط انتقال با توجه به بررسی همه موارد، از جمله ظرفیت تامین آب توسط این خط، میزان مصرف آب همدان، وضعیت ذخایر آب استان و همچنین پیشرفتی که طرح تا کنون داشته است باید هرچه سریعتر به بهره‌برداری برسد.

 وی افزود: تعلل در اجرای طرح آب‌رسانی به همدان، نه تنها همدان را از بحران نجات نداده، بلکه منجر به هدر رفت زمان شده است. بدون شک، اعتبارات مورد نیاز برای اجرا را نیز تا چندده برابر کرده که با تخصیص قطره چکانی بهره‌برداری از پروژه را تا سال‌ها از ذهن دور خواهد کرد.

مهندس جانباز مدیرعامل آب و فاضلاب کشور نیز  بر وضعیت نچندان خوشایند تأمین آب در همدان، تاکید داشتند.

لازم به ذکر است اگر  برنامه‌ریزی‌های انجام شده و مصوبات ذکر شده محقق شود  تا در سال آینده، آبرسانی از سد تالوار به شهر همدان به بهره‌برداری کامل برسد. بی‌شک در صورت تحقق  این مصوبه ، پروژه‌ انتقال آب از سد تالوار به همدان جان دوباره‌ای می گیرد و می‌تواند با جذب این اعتبار بخشی از کار اجرایی شود و در ادامه هرچه سریع‌تر این انتقال به اتمام و بهره‌برداری برسد؛ زیرا سال‌ها یکی پس از دیگری سپری شد تا اینکه موضوع آب‌رسانی به همدان از پروژه‌های اولویت‌دار کشور و استان همدان عنوان شده  است. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *