رئیس کل دادگستری استان همدان گفت: کمیته مصلحین در راستای مردمی کردن رسیدگی به اختلافات مردم راه اندازی شده است.

محمدرضا عدالتخواه  امروز در نشست افتتاحیه کمیته مصلحین تخصصی رسانه و مطبوعات گفت: در مراسم معرفی اعضای هیأت منصفه دادگستری همدان، پیشنهادی مبنی بر تشکیل کمیته مصلحین تخصصی رسانه و مطبوعات برای حل اختلافات اصحاب رسانه تشکیل داده شد و خانه مطبوعات استان مسئول راه‌اندازی این کمیته گردید.

وی ادامه داد: امیدواریم این کمیته فقط رسانه را در بر نگیرد و به آحاد جامعه تسری یابد و هم چنین در راستای الکترونیکی شدن هم قدم بردارد.

عدالت‌خواه   با اشاره به  نام گذاری  دوره تحول و تعالی در قوه قضاییه تصریح کرد: یکی از اهداف سندتحول قوه  قضاییه تلاش برای اتقان آرا و بحث مردمی کردن رسیدگی به اختلافات  و قضازدایی است که در این راستا ستاد تألیف قلوب استان راه اندازی شد.

رئیس کل دادگستری همدان با اشاره به اینکه ستاد تألیف قلوب  دوشاخه کمیته مصلحین و معتذرین دارد اظهار داشت :  شاخه کمیته مصلحین به کمیته های مختلفی تقسیم می شود که از آن جمله  کمیته مصلحین مساجد و کمیته مصلحین وکلا است  که برای رسیدگی به دعاوی و اختلافات مردم وصلح و سازش آنهاایجاد شده است .

وی افزود:وکلای مصلحین بدون چشم داشت مالی  به کمک دادگستری آمدند که از آمار وکلای کل کشور ۳۰۰نفر یعنی یک پنجم وکلای  به عنوان وکلای مصلح انجام وظیفه می کنند که در این مدت   14مورد باسازش انجام گرفته است  و نزدیک به ۶۰۰پرونده هم معتذر هستند.

این مقام مسئول ادامه داد: کمیته مصلحین مساجد با حضور روانشناس با اطلاع از اختلافات محلات  و در کنار مصلحین مساجد تحت  عنوان طرح شمیم رضوی اختلافات خانواده بررسی وبادعوت از  خانواده ها در مسجد به حل و فصل مشکلات می پردازند. 

عدالتخواه ادامه داد: در  دادگاه ها وقت مذاکره نیست و حداقل ۲۰۰پرونده ارجاع می شود ودر جهت صلح وسازش دستگاه قضا از مساجد و بزرگان محلات ها جهت صلح وسازش کمک گرفته است.

وی گفت: درکنار این کمیته های مصلحین ما کمیته مصلحین مطبوعات برای اصحاب رسانه تشکیل دادیم که به اختلافات اصحاب رسانه برسند.

رئیس کل دادگستری همدان با اشاره ای به حل مشکلات خانوادگی و رسانه‌ای و اقتصادی گفت: باتوجه به اینکه پرونده ها زیاد است  کمیته معتذرین هم  راه‌اندازی شد، کمیته معتذرین در دی ماه امسال ۶هزار و ۸۹۴ نفر عذر خواستند که نزدیک ۴هزار نفر بخشیدند و در بخش مالی نیز  56میلیاردو ۲۴۲میلیون تومان گذشت کردند که جنبه عمومی آن ۲۳میلیارد و۷۵۰میلیون تومان وصول نشده که غالب جرایم قابل گذشت است.

وی در پایان ادامه داد: در بخش نیرو انتظامی ۵هزار عذرخواهی و ۳ هزار و ۳۶۶نفر گذشت کردند امادر زندان یک رابطه ای با شاکی و متهم برقرار شده هزارنفر۴۵۳نفر  عذرخواهی و هزار نفر گذشت کردند و در مجموع  معتذرین۱۳هزار و ۷۵۶نفرعذرخواهی کردند که در نتیجه ۸هزارو۱۹۷نفر گذشت کردند.

در پایان این مراسم  طی احکام صادر شده از سوی دادگستری کل استان همدان، محمدرضا خوش‌گفتار مدیرعامل خانه مطبوعات استان همدان به عنوان رئیس کمیته، اردشیر مظاهری به عنوان دبیر کمیته، مجید فروتن معاون فرهنگی و رسانه‌ای اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان، مسعود پورصالحی و غلامرضا فریدونی به عنوان اعضای کمیته تخصصی مصلحین رسانه و مطبوعات استان همدان انتخاب و معرفی شدند.

2 دیدگاه برای “کمیته مصلحین استان راه‌اندازی می شود”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *