اقدام رئیس جمهور آمریکا برای مصادره نیمی از دارایی‌های مردم افغانستان با واکنش‌های گسترده روبرو شده است، برخی با انتقاد از چنین اقدامی تاکید کرده‌اند که غرامت هزاران شهید و زخمی افغان را باید از چه کسی گرفت؟

جو بایدن رئیس جمهور آمریکا با صدور فرمانی اجرایی نیمی از دارایی‌های مردم افغانستان را به نفع خانواده‌های کشته‌شدگان حملات ۱۱ سپتامبر مصادره کرده است.

این اقدام رئیس جمهور آمریکا و سرقت دارایی‌های افغانستان با واکنش‌های بسیاری ربرو شده است.

«محمد نعیم» سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر:

دزدی پول‌های توقیف شده ملت افغانستان توسط آمریکا و تصرف کردن در آن نشان‌دهنده نهایت سقوط انسانی و اخلاقی یک کشور و یک ملت است.

شکست و پیروزی در تاریخ و زندگی بشر امری عادی است، اما بزرگترین و شرم‌آورترین شکست آن است که شکست نظامی و اخلاقی با هم رخ دهد.

«معصوم استانکزی» رئیس سابق امنیت ملی دولت گذشته افغانستان:

غرامت حملات ۱۱ سپتامبر باید از کسانی گرفته شود که مسئول انجام آن بودند، نه از مردم افغانستان. ذخایر بانک مرکزی متعلق به مردم افغانستان است. غرامت صدها هزار شهید و زخمی افغان را از کی باید گرفت؟!

عبدالکریم خرم رئیس دفتر ریاست جمهوری سابق افغانستان:

ذخایر ارزی افغانستان پشتوانه پول ماست، نه برای کمکهای بشریست و نه پرداخت غرامت دروغین کسی. فرمان بایدن می‌تواند افغانستان رابه سرزمین بدون دولت و گرسنه تبدیل و اقتصادش را نابود کند. شاید بایدن همین را می‌خواهد، پس وظیفه طالبان است تا ناخواسته در وقوع این فاجعه سهم نگرفته و جلو آن را بگیرند.

شهرزاد اکبر رئیس کمیسیون حقوق بشر سابق افغانستان:

این جدیدترین بی‌عدالتی برخاسته از مداخله آمریکا در افغانستان است، مداخله‌ای که سراسر آن بی‌عدالتی و نادیده گرفتن زندگی مردم افغانستان بود. این اقدام بوضوح عدم احترام و توجه رئیس جمهور آمریکا به افغان‌ها، زندگی آن‌ها و آینده آن‌ها را نشان می‌دهد. آیا با هیچ افغانی درباره این تصمیم مشورت شده بود؟ این تصمیم دیگری درباره ما و در غیاب ما بود.

«بَری اوماندسون» برادر یکی از کشته‌شدگان حمله به پنتاگون در یازده سپتامبر:

گروه «خانواده‌های ۱۱ سپتامبر برای فردای صلح‌آمیز» به این باور هستند که همه این پول‌ها باید به نفع مردم افغانستان و برای آن‌ها هزینه شود.

اوماندسون به «نیویورک تایمز» گفت: من نمی‌توانم به خیانتی بدتر از توقیف دارایی‌علیه مردم افغانستان و سپس دادن این پول‌ها به خانواده‌های قربانیان ۱۱ سپتامبر فکر کنم. درحالیکه این خانواده‌ها از طریق این دادخواست‌ها به دنبال تامین عدالت هستند، نگران هستم که نتیجه نهایی گرفتن این پول باعث آسیب و رنج بیشتر افغان‌های بیگناه شود.

«ایلهان عمر» عضو کنگره آمریکا:

این دقیقاً همان چیزی است که اتفاق خواهد افتاد. در میان هواپیما ربایان هیچ تبعه‌ای از افغانستان وجود نداشت، با این حال ما میلیاردها دلار به دولت‌های عربستان سعودی و مصر می‌دهیم که ارتباط مستقیمی با تروریست‌های ۱۱ سپتامبر دارند. حتی اگر این موضوع نبود، مجازات میلیون‌ها نفر از مردم گرسنه برای این جنایات بی‌وجدانی است.

«بارنت روبین» مشاور سابق وزارت خارجه آمریکا:

ثروتمندترین کشور جهان تصمیم گرفته تا به نام عدالت از فقیرترین کشور جهان غارت کند، پایانی مناسب برای جنگ علیه تروریسم.

«مایکل کوگلمن» عضو ارشد اندیشکده ویلسون:

حتی برخی از خانواده‌های قربانیان ۱۱ سپتامبر مخالف دریافت پولی هستند که متعلق به مردم افغانستان است، نه هیچکس دیگر.

مصادره نیمی از دارایی‌های مردم افغانستان اشتباهی کاملاً نادرست است و حداقل باید این پول‌ها به عنوان اهرمی علیه طالبان حفظ می‌شد.

«مکس فیشر» خبرنگار نیویورک تایمز:

افغان‌ها به خاطر کمک‌های ناکافی گرسنه نیستند، بلکه به دلیل اینکه آمریکا به زور خزانه این کشور را تخلیه کرده است، این اقدام باعث بحران ارز و کاهش حقوق و خدمات دولتی می‌شود. این در واقع حکم اعدام برای تعداد بی‌شماری از غیرنظامیان، از جمله بسیاری از کودکان است.

بطور همزمان خاموش کردن اقتصاد افغانستان و ارسال سیل‌آسای کمک‌های غذایی به آن قطعاً بخش کشاورزی این کشور را از بین می‌برد؛ این همان چیزی است که آمریکا در دهه ۹۰ میلادی در سومالی انجام داد و این کشور هرگز از نتایج این اقدام بهبود نیافته است.

«مهدی حسن» مجری ام‌اس‌ان‌بی‌سی:

توصیف اینکه این اقدام چقدر ظالمانه است با کلمات ممکن نیست، افغان‌ها دچار قحطی هستند، این پول آن‌هاست و هیچ تبعه افغانی در هیچکدام از ۴ هواپیمای ۱۱ سپتامبر وجود نداشت. ۱۵ شهروند سعودی، بعلاوه مصری، اماراتی و شهروندان لبنانی در این حملات دست داشتند، اگر باید از کشوری پولی دریافت شود با از این کشورها باشد.

«رایان گریم» مسئول دفتر اینترسپت در واشنگتن:

“کمک‌ها” نمی‌تواند بحران افغانستان را کاهش دهد. مشکل افغانستان این است که ما دارایی‌های بانک مرکزی آن‌ها را از توقیف کردیم و تقریباً تمام فعالیت‌های اقتصادی در این کشور را تعطیل کردیم.

«اندرو واتکینز» عضو انیستیتو صلح آمریکا:

این ذخایر چیزی است که به پول ملی افغانستان ارزش می‌دهد. اکنون این اقدام قطعاً موضع طالبان علیه فشارهای آمریکا و غرب را محکمتر خواهد کرد. چیزی که همه باید بر سر آن توافق کنیم این است که اگر بخواهیم با طالبان عملگرایانه رفتار کنیم و یا بشدت آن‌ها را برای اصلاحات و سازش تحت فشار قرار دهیم، دارایی‌های بخش عمده از اهر‌م‌های بالقوه ما هستند.

«عبیدالله بهیر» خبرنگار آزاد افغانستان:

نیمی از ذخایر خارجی افغانستان به خانواده‌های قربانیان ۱۱ سپتامبر داده خواهد شد، حمله‌ای که هیچ افغانی در برنامه‌ریزی یا اجرای آن دخیل نبود اما اکنون بهای آن را باید ملت ما بپردازد. آیا تلاش ناامید کننده بایدن برای جلب نظر رأی‌دهندگان است؟ جهت یادآوری باید بگویم که خانواده‌های قربانیان افغان که در بازداشتگاه‌های آمریکا زیر شکنجه جان دادند نیز تلاش کردند تا علیه دولت آمریکا اقامه دعوی کنند اما پرونده را باختند. طعنه‌آمیز است که چطور قدرتمندان غرامت می‌گیرند.

«رابرت کروز» تاریخ شناس آمریکایی:

آیا این نوع جدیدی از حاکمیت نئو استعماری است؟ آمریکا دارایی‌هایی که تعیین کننده مرگ و زندگی افراد در آنسوی جهان زندگی می‌کنند را توقیف می‌کند، درحالیکه طالبان “کنترل” کشور را در دست دارند. این خشونت امپراتوری آمریکا در لباس بشردوستانه است ، گرسنگی معیار جدید قدرت آمریکا است.

«موسکا دستگیر» کارشناس مسایل سیاسی:

بایدن با این اقدام اقتصاد افغانستان را در هم می‌شکند و چیزی که می‌تواند جان افغان‌ها را نجات دهد از آن‌ها می‌گیرد، اما در مقابل به ما بسته‌های برنج، آرد و روغن برای پخت و پز می‌دهد و با این کار هرگونه شانس خودکفایی ‌که داشتیم را از بین می‌برد. کل کشور را به وابسته به کمک خارجی و ما را مجبور به التماس می‌کند.

انجام چنین کاری علیه فقیرترین کشور جهان توسط ثروتمندترین کشور جهان بسیار بیرحمانه است. چگونه کسی می‌تواند بار دیگر به شما باور کند؟ شما ۲۰ سال برای ما دموکراسی می‌خواستید، ما را برای آن بمباران کردید اما اکنون قطحی کودکان پذیرفتنی است؟

«هارون رحیمی» دانشیار حقوق در دانشگاه آمریکایی افغانستان:

این کاملاً غیرقابل پذیرش است، صرف ذخایر خارجی یک کشور به شکل کمک‌های بشردوستانه، محکوم کردن پول کشور و تبدیل آن به یک تکه کاغذ بی‌ارزش است که فرصت ثبات اقتصادی را از بین می‌برد.

«عمران فیروز» خبرنگار افغان:

افغانستان دو دهه توسط آمریکا بمباران و نابود شد. افغان‌ها در دو دهه حضور آمریکا هر روز شاهد بمباران هواپیماهای بدون سرنشین، جوخه‌های مرگ، پرتاب مادر همه بمب‌ها و هر نوع وحشت دیگر بودند. در جهانی عادلانه، غرامت این جنایات تریلیون‌ها دلار خواهد بود. این اقدام سیلی به صورت مردم افغانستان است، این جنگ هرگز درباره حقوق بشر و دموکراسی نبود.

 تصور کنید ۲۰ سال مردم کشوری مورد بمباران، شکنجه و قتل قرار بگیرند و سپس پول شما که در حال رنج و گرسنگی هستید را سرقت می‌کنند، هیچ افغانی مسئول ۱۱ سپتامبر نبود اما واشنگتن همچنان می‌خواهد مردم افغانستان هزینه آن را بپردازند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *