استاندار همدان گفت:  بالفعل کردن پتانسیل‌ها و ظرفیت‌های نهضت گلخانه‌ای در استان، می‌تواند نقش مهمی در توسعه این بخش از کشاورزی در استان، داشته باشد.

علیرضا قاسمی فرزاد ‌در دیدار با علیرضا مهاجر، معاون زراعت وزارت جهاد کشاورزی، گفت: امنیت غذایی یکی از ارکانِ مهم شئون امنیت، محسوب می‌شودو  در زمینه ذخایر غذایی و کالاهای مورد نیاز استان در جهت امنیت غذایی، در وضعیت مطلوبی قرار دارد.

وی با اینکه میانگین امنیت غذایی استان به نسبت کشور، وضعیت بهتری دارد تصریح کرد:  حمایت‌های جدی وزارت جهاد کشاورزی از بخش کشاورزی استان را خواهانیم و  با توجه اهمیت و گستردگی کشاورزی در استان، ضرورت دارد که بهره‌وری آب افزایش یابد؛ زیرا همدان ظرفیت برداشت آب بی رویه و حساب نشده را ندارد. 

این مقام مسئول با اشاره به  ضرورت  اصلاح الگوی کشت و اتخاذ الگوی کشت مناسب  ابزار داشت:بدون شک با توجه به بحران آب، دوران آبیاری‌های سنتی و غرق‌آبی گذشته است. 

استاندار همدان تاکید کرد:  ضروری است که وزارت جهاد  کشاورزی در یک طرح‌ریزی کلان و تخصصی با توجه به شرایط آب‌های زیرزمینی تغییر الگوی کشت را برای پهنه‌های مختلف کشور در دستور کار قرار دهد. 

قاسمی‌فرزاد با بیان اینکه  تغییر الگوی کشت در استان باید طی یک برنامه‌ریزی جدی از سوی وزارت جهاد کشاورزی مورد بازنگری قرار گیرد گفت:  با توجه به راه‌اندازی کارخانجات دارویی و زنجیره‌هایی تولیدی که در استان در حال شکل‌گیری است، باید این الگوی کشت مناسب‌سازی شود. 

وی افزود: کشت کلزا، زعفران و گیاهان دارویی از جمله موارد و مصادیقی هستند که توجه مسئولان مربوطه را می‌طلبد. 

استاندار همدان در پایان گفت:  بالفعل کردن پتانسیل‌ها و ظرفیت‌های نهضت گلخانه‌ای در استان، می‌تواند نقش مهمی در توسعه این بخش از کشاورزی در استان، داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *