رئیس مرکز فوریت‌های پزشکی همدان گفت: ۳۳ دستگاه تله‌کاردیولوژی برای کمک به درمان سریع بیماران حاد قلبی در اختیار ماست، اما بیمارستان قلب همدان برای استفاده از دستگاه تله کاردیولوژی همکاری نمی‌کند.

تله کاردیولوژی یک روش پزشکی مدرن است که از قدرت ارتباطات از راه دور برای دستیابی به تشخیص از راه دور و درمان بیماری‌های قلبی استفاده می کند که شامل بیماری قلبی عروقی، مزمن و حاد و همچنین آریتمی، نارسایی احتقانی قلب و ایست قلبی ناگهانی است.این دستگاه در آمبولانس‌ها نصب شده تا هنگامی که بیماری دچار علائم قلبی می‌شود از او نوار قلب گرفته شود و اقدامات حیاتی پیش از رسیدن به بیمارستان برای بیمار ارائه شود.

در مهر ماه سال ۹۶ بود که رئیس فوریت‌های پزشکی و اورژانس پیش‌بیمارستانی همدان از راه‌اندازی تله کاردیولوژی و عملیاتی شدن کد ۲۴۷ در اورژانس همدان برای ارائه خدمات فوری و اختصاصی به مددجویان مبتلا به حملات مغزی و قلبی خبر داد.حالا دست کم ۴ سال از راه‌اندازی تله کاردیولوژی در آمبولانس‌های اورژانس همدان می‌گذرد اما متاسفانه از ظرفیت این خدمت برای کمک به بیماران استفاده نمی‌شود.

قرار بود برای مددجویانی که دچار سکته حاد قلبی می‌شوند کد ۲۴۷ راه‌اندازی شود و این کد ۲۴ ساعته و در طول هفته  فعال باشد و از طریق این کد ارتباط واحد عملیاتی اورژانس ۱۱۵ با پزشک متخصص قلب در بیمارستان قلب فرشچیان برقرار شده و وضعیت علائم حیاتی بیمار و نوار قلب آن به صورت آنلاین ارسال شود.با نصب این دستگاه‌ها در آمبولانس‌ها، باید اقدامات اولیه و حیاتی بیمار بر اساس دستور پزشک متخصص قبل از رسیدن بیمار به بیمارستان انجام شود تا در صورت لزوم بیمار مستقیما به واحد آنژیوگرافی انتقال داده شود.

این ارتباط اولیه داخل آمبولانس‌های اورژانس ۱۱۵ و پزشک متخصص قلب سبب شناخت به موقع ضایعات عروق کرونر شده و نقش مهمی در درمان زودهنگام بیماری‌های عروق کرونر قلب خواهد داشت، ضمن اینکه خدمات اولیه‌ای که بیمار باید در اورژانس بیمارستان سپری کند در اورژانس پیش بیمارستانی انجام می‌شود.

در راستای پیگیری این گزارش و اطلاع از علت عدم استفاده از این خدمت، با رئیس مرکز فوریت‌های پزشکی استان همدان تماس گرفتیم.دکتر معصومی با بیان اینکه بیمارستان قلب همدان برای استفاده از دستگاه تله کاردیولوژی همکاری نمی‌کند، اظهار داشت: سیستم اورژانس برای اجرای این خدمت مشکلی ندارد.

وی با اشاره به اینکه ۳۳ دستگاه تله کاردیولوژی در اختیار ما قرار دارد، تصریح کرد: با روی کار آمدن مدیریت جدید دانشگاه علوم پزشکی همدان، قول‌های مساعدی برای رفع این مشکل داده شده است.

بر اساس شنیده‌ها، به خاطر عدم توافق اورژانس پیش‌بیمارستانی با مسئولان بیمارستان قلب فرشچیان همدان، پزشکان متخصص این بیمارستان حاضر به پیگیری وضعیت بیماران حاد قلبی از طریق اطلاعات تله کاردیولوژی نیستند.

متاسفانه در کش و قوس‎های مسئولان اورژنس پیش بیمارستانی با بیمارستان قلب همدان، بزرگترین آسیب به بیماران قلبی عروقی وارد می‌شود.

عدم استفاده از ۳۳ دستگاه تله کاردیولوژی آماده خدمت به بیماران حاد قلبی در آمبولانس‌های اورژانس پیش‌بیمارستانی، ظلمی بزرگ در حق بیمارانی است که بخاطر اتلاف وقت و عدم تشخیص و درمان به موقع جان خود را از دست می‌دهند.

استفاده از تله کاردیولوژی برای بیماران شهرستانی و مناطق دوری که امکان دسترسی سریع به بیمارستان وجود ندارد می‌تواند راهی نجات بخش برای بیمارانی باشد که دچار سکته و حملات قلبی شده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *