محمدرضا شفیعی (تهیه کننده)، امیرعباس ربیعی (کارگردان)، مهدی نصرتی (بازیگر)، هاشم مرادی مدیر فیلمبرداری، حسین تراب نژاد ، لیلا زارع (بازیگر)، مهدی سعدی (تدوینگر)، نادر سلیمانی (بازیگر)، محمدرضا شجاعی (طراح صحنه و لباس)، علی عدالت دوست (صدابردار)، لیندا کیانی (بازیگر)، مرتضی کوهزادی (طراح گریم) و مهشید جوادی (بازیگر) در این نشست فیلم سینمایی ضد در چهلمین جشنواره فیلم فجر حضور داشتند.

در ابتدای این نشست، محمدرضا شفیعی گفت: خوشحالم در این جمع هستم و امیدوارم مخاطبان با فیلم ارتباط برقرار کنند.

او ادامه داد: سال ۱۳۹۵ بود که حضرت آقا بیان کردند که چرا به واقعه هفت تیر توجه رسانه‌ای و هنری نشده است؛ در حالی که این واقعه جزو مهم‌ترین اتفاقات بود که هفتاد و چند نفر از سران نظام در آن به شهادت رسیدند و شروع عملیات مجاهدین علیه انقلاب، از اینجا بود.

وی افزود: سازمان مجاهدین تا امروز به‌صورت رسمی مسئولیت این اقدام را برعهده نگرفته است که دلایل مختلفی دارد. یکی از دلایلی که این گروهک منافق ترور را برعهده نگرفت، به‌دلیل تروریستی شدن نام سازمانشان بود. حقایقی برای ساخت فیلم نیاز بود. لازم بود پرونده‌های مفتوح در دستگاه‌های امنیتی بررسی شوند و قصه این فیلم نوشته شود. در نهایت تصمیم گرفتیم این اثر را تولید کنیم و اواخر سال ۱۳۹۹ تولید شد و در ۱۴۰۰ به پیش تولید رسید.

در ادامه این نشست لیلا زارع گفت: اینکه تا چه میزان از خروجی کار راضی هستم را مخاطب باید بگوید اما این اثر را عاشقانه کار کردم. وجه انسانیت و عاشقانه این نقش را دوست داشتم گرچه فرجام سختی داشت اما سختی را به جان خریدم و امیدوارم نتیجه رضایت‌بخش باشد. من نقش‌های زیادی را بازی کردم که به شخصیت اصلی‌ام نزدیک بود.

زارع درباره گریم خود بیان کرد: اگر در فیلم، بشاش‌تر نمایش داده شدم‌، خوشحالم. به هر حال من بازیگر هستم و داخل و خارج فیلم، چهره‌ای مجزا دارم.

همچنین در ادامه مرتضی کهزادی طراح گریم فیلم گفت: سعی کردیم گریم لیلا زارع را بشاش نشان دهیم.

سپس لیندا کیانی، بازیگر این فیلم گفت: با توجه به سختی کار، امیدوارم بتوانم نامزد نقش مکمل شوم. طبق صحبت‌هایی که با امیرعباس ربیعی داشتم، تمام تلاشمان را کردیم تا نقشم با نقش زن‌های منافق در تلویزیون و سینما متفاوت باشد. ربیعی نگاهی متفاوتی داشت و حتی تصویری که رقم خورد از تصور من دور بود و تلاشم بر این بود که به ذهنیت او نزدیک شوم.

امیرعباس ربیعی، کارگردان فیلم نیز عنوان کرد: هر فیلمی مضمون خود را می‌طلبد‌. فیلم «لباس شخصی» که فیلم اولم بود، در درام جای داشت اما این کار درباره انفجار حزب بود و چنین پایان‌بندی انتخاب شد تا به اینجا برسیم.

او درباره سکانس‌های شهید بهشتی نیز عنوان کرد: این سکانس شاید بازخورد نماهنگ برای مخاطب داشته باشد اما باید روی شخصیت دکتر بهشتی بیشتر متمرکز باشیم. اسلوموشن، منطقی سینمایی داشت و با احساس خاص نظاره‌گر دکتر بهشتی بودیم.

ربیعی افزود: به نظرم تعلیق درباره ماجرا رخ داد و پایان برای تماشاگر آشکار است و همه می‌دانند شهید بهشتی ترور می‌شود؛ بنابراین ماجرای داستان برای ما در اولویت بود تا تعلیق را برای شخصیت‌های دیگر داستان مانند شخصیت سعید به‌وجود بیاوریم.

شفیعی نیز درباره اثرپذیری پایین نقش‌ها در فیلم «ضد» گفت: شخصیت‌هایی که در داستان طراحی شده است، غیر از شخصیت دکتر بهشتی و کلاهی، شخصیت‌های واقعی نیستند و مابه‌ازای تاریخی ندارند. شخصیت‌هایی که تخیل کرده‌ایم، در حد تخیل باقی مانده‌اند و تنها دو مورد که ذکر شد، طراحی شدند.

او ادامه داد: می‌خواستیم شخصیت نفوذی در حزب را به تصویر بکشیم و اینکه فرد مورد نظر حاضر نشده است ترور شهید بهشتی را در واقعیت انجام دهد و سایر اتفاقات تخیل و طرح داستان ما است.

در ادامه کهزادی، طراح گریم این فیلم گفت: از کلاهی تنها یک فریم عکس در دسترس بود و با همان یک فریم عکس که نامفهوم است، شبیه‌سازی کردیم و گریم انجام شد. به جز کلاهی و شهید بهشتی، شخصیت واقعی دیگری نداشتیم و تمام تلاشمان را کردیم تا شخصیت‌های دیگر داستان به درستی گریم شوند.

شفیعی نیز درباره قابل پیش‌بینی بودن نماها گفت: چیزی که قابل پیش‌بینی نیست، سرانجام شخصیت‌های داستانی بود و باید دید با حدس مخاطب مطابقت دارد یا خیر.

ربیعی کارگردان فیلم، در بخش دیگری از این نشست گفت: ما درباره ایدئولوژی سازمان مجاهدین فیلم نمی‌سازیم. در فیلم «لباس شخصی» هم درباره حزب توده و چیستی این حزب از ما پرسش می‌کردند. بیشتر درام قصه برای ما مهم است، قصه و داستان باید به قدری جذاب باشد تا مخاطب را به خود جلب کند. بررسی ایدئولوژی جذابیت کار را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

وی درباره شخصیت بیتا در فیلم افزود: قطعا شخصیت بیتا هم تخیلی است و واقعیت ندارد.

شفیعی هم در ادامه این بحث، گفت: دلیل کشته شدن بیتا استناد تاریخی ندارد و لزومی ندارد برای همه شخصیت‌ها به سمت تاریخ برویم.

نادر سلیمانی، بازیگر فیلم هم درباره حضورش در “ضد” گفت: وقتی وارد این کار شدم، اولین پرسشی که برایم مطرح شد این بود که چرا من را انتخاب کردند. منش محمدرضا شفیعی و امیرعباس ربیعی بسیار خوب بود و تصورات من را نسبت به اینکه ذهنیت مخاطب از من به عنوان بازیگری طناز شکل گرفته است، شکستند. بازیگر طنز می‌تواند اثر جدی کار کند و گویا اثر طنز مانند مهر روی پیشانی ما داغ شده است.

وی افزود: آقای شفیعی به من گفت پتانسیل حضور در این کار را دارم و امیدوارم لطف او را جبران کنم. همچنین امیدوارم مخاطبان این کار را دوست داشته باشند. حضور در فیلم “ضد” برای من سخت بود اما همکاری با بازیگران خوب ما را به اینجا رساند.

ربیعی کارگردان فیلم هم درباره علت انتخاب شغل شخصیت بیتا به عنوان پزشک عمومی به جای پزشک زنان و زایمان بیان کرد: بیشتر پزشکان در سال‌های گذشته و خصوصا در دهه ۱۳۶۰، پزشک عمومی بوده‌اند. بنابراین شغل شخصیت بیتا پزشک عمومی بود که در بخش زنان هم ورود می‌کرد. با یکی از مشاورین نزدیکمان که پزشک عمومی است در این‌باره صحبت کردیم و به‌دلیل تعداد کم پزشک زنان، او را پزشک عمومی معرفی کردیم.

شفیعی هم درباره به تصویر کشیدن ترور شهید بهشتی  گفت: در دوران پژوهش من فایل صوتی از رجوی شنیدم که پس از تخلیه پادگان اشرف در شورای مرکزی حزب درباره واقعه هفتم تیر صحبت می‌کرد. وی در آن صوت، گفته بود ما با بهشتی نمی‌توانستیم‌ کنار بیاییم‌؛ چون‌ با آخوندی که کیف‌ سامسونت دست می‌گیرد، ایرانی و فرانسوی می‌داند و رمان می‌خواند، نمی‌توان کنار آمد. در فیلمی ۹۰ یا ۱۰۰ دقیقه‌ای نمی‌توان به همه وجوه زندگی یک شهید پرداخت و تنها باید بخشی از آن را روایت کرد.

این تهیه‌کننده ادامه داد: تا جایی که در توانمان بود، آنچه که نیاز بود از شهید بهشتی بدانیم را روایت کردیم.

مرتضی کهزادی طراح گریم در ادامه این بحث بیان کرد: ما تحقیقات مفصلی را درباره واقعه هفتم تیر انجام دادیم و تاریخچه تمام وقایع را جمع‌آوری کردیم. نقش ناصر، شخصیت مهدی افتخاری است که از نفوذی‌های سازمان مجاهدین خلق است و مسئول عملیات فرار برخی چهره‌ها است که در پادگان اشرف در نهایت می‌میرد. باید بگویم چیزی که در فیلم می‌بینید بر اساس واقعیت است.

او ادامه داد: ما به پشت پرده‌های انفجار طبیعتا از هر حیثی‌ نمی‌توانستیم بپردازیم اما تا جایی که امکانش وجود داشت، برای بررسی آن تلاش کردیم. این حرکت تروریستی در دنیا به شدت محکوم شد و‌ به همین دلیل در آن وقت سازمان مجاهدین خلق هیچ‌ بیانیه‌ای نداد.

شفیعی هم درباره ریتم فیلم سینمایی “ضد” اظهار کرد: پس‌ از آماده شدن راف کات اولیه فیلم در پرداخت صحنه اتفاقاتی افتاد که زمان فیلم را زیاد کرد و ما برای رسیدن به ریتم قابل قبول مجبور به حذف برخی پلان‌ها شدیم و این ماجرا از نقش برخی بازیگران مانند مهشید جوادی کم کرد.

مهدی نصرتی بازیگر نقش اول فیلم هم درباره نقش خود گفت: تک‌تک عوامل و بازیگران فیلم در به ثمر رساندن این اثر نقش و تلاش بی‌بدیلی داشتند. من در ابتدا سعی کردم با کمک تهیه‌کننده و کارگردان به شمایلی از نقش برسم تا بعد چیزی که در ذهنم است را ترسیم کنم.

مهشید جوادی هم درباره نقش خود در این فیلم بیان کرد: هر چیزی بهایی دارد و بهای من برای ورود به سینما شروع کردن با نقشی کوتاه بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *