شورای عالی بورس طبق جلسه اخیر خود که در روز ۱۳ بهمن برگزار شد در خصوص آزادسازی سهام عدالت، تقسیم سود از طریق سپرده گذاری مرکزی، انتخاب بازرس و حسابرس، انتخاب یا تغییر نمایندگان شرکت های سرمایه گذاری استانی مواردی را به شرح زیر به تصویب رساند:

۱) شورا با حذف تبصره یک ماده ۳ آیین نامه اجرایی آزادسازی سهام عدالت موافقت کرد و این ماده اصلاح و فقط یک تبصره خواهد داشت. شورا بر رعایت استانداردهای حسابداری در شرکت های استانی سهام عدالت تأکید کرد.

۲) برای تسریع در تقسیم سود سهام عدالت مقرر شد در روش مستقیم و غیرمستقیم سود پس از کسر وجوه لازم جهت مشارکت در افزایش سرمایه انجام‌ شده در سال ۱۴۰۰ و در جریان شرکت‌های سرمایه‌ پذیر از محل آورده نقدی و مطالبات از طریق سپرده‌گذاری مرکزی بصورت منسجم پرداخت شود. در این راستا کانون شرکت‌های سرمایه‌گذاری سهام عدالت تعاملات مقتضی جهت تفاهم شرکت های سرمایه‌گذاری استانی با سپرده‌گذاری مرکزی را انجام دهد. ملاک پرداخت سود برای سهامداران غیرمستقیم، مالکیت سهام شرکت های سرمایه گذاری استانی در اول اسفند سال جاری خواهد بود.

۳) تا زمان قابل معامله شدن کامل سهام متعلق به سهامداران مستقیم و شرکت های سرمایه گذاری استانی عدالت و در صورت وجود مطالبات به مبلغ مورد نیاز جهت مشارکت سهامداران سهام عدالت در افزایش سرمایه شرکت های سرمایه پذیر، انتقال مطالبات ناشی از سود سهام شرکت های سرمایه گذاری استانی عدالت و سهامداران روش مستقیم به‌حساب افزایش سرمایه توسط شرکت سرمایه پذیر پس از دریافت مجوز از سازمان خصوصی سازی، ضروری است.

۴) مؤسسات حسابرسی معتمد سازمان بورس که توسط شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی در آخرین مجامع عمومی مرتبط به‌عنوان بازرس/حسابرس شرکت انتخاب شدند، همچنان تا زمان برگزاری مجامع عمومی شرکت‌های‌ مذکور و انتخاب بازرس و حسابرس جدید، بازرس شرکت تلقی می‌شوند و در صورت خروج از فهرست مؤسسات حسابرسی معتمد سازمان بورس، بازرس علی‌البدل و در غیر این صورت سازمان حسابرسی، بازرس شرکت تلقی می‌شود.

۵) تا ۳۱ تیر سال جاری، انتخاب یا تغییر نمایندگان شرکت های سرمایه گذاری استانی سهام عدالت در شرکت‌های سرمایه‌پذیر و انجام کلیه امور مرتبط با مجامع این شرکت ها توسط کارگروهی مشتمل بر کانون شرکت های سرمایه گذاری سهام عدالت، وزارت اقتصاد و یکی از اعضای حقیقی شورای عالی بورس به نمایندگی از شورای‌عالی بورس با معرفی رئیس شورا، صورت می گیرد. دبیرخانه این کارگروه در کانون شرکت های سرمایه‌گذاری سهام عدالت مستقر می‎شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *