مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت: بروکسل در حال کار به روی تحریم‌های جدید علیه روسیه است که هزینه سنگینی برای اقتصاد و سیستم مالی روسیه خواهد داشت و می تواند مسکو را از کالاهای مورد نیازش برای تحقق جاه‌طلبی‌های راهبردی خود محروم کند.

سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه هفته گذشته در سخنرانی خود در دومای دولتی این کشور، در تفسیر تحریم‌های احتمالی اتحادیه اروپا و آمریکا علیه روسیه در صورت «تهاجم» به اوکراین، تأکید کرد که مسکو آمادگی کامل دارد تا از منافع ملی و امنیت خود به مطمئن ترین شکل ممکن محافظت کند و  آماده هرگونه روند اوضاعی است.

“ولادیمیر چیژوف” نماینده دائم فدراسیون روسیه در مقر اتحادیه اروپا نیز تاکید کرده که مسکو انتظار دارد تا شرکای غربی از سیاسی کردن بیشتر همکاری‌ها در عرصه انرژی خودداری کنند و با اعمال تحریم‌ها علیه خط لوله گاز جریان شمالی-۲، به پای خود شلیک نکنند. به گفته وی، مقامات کی‌یف برای نخستین بار نیست که اقدام به تشدید اوضاع می‌کنند و از جمله اهداف آنها حفظ مسیر ترانزیت گاز روسیه به اروپا از طریق خاک خود به هر قیمت ممکن است.

خبرگزاری «نووستی» در این رابطه گزارش داد، “جوزپ بورل” مسئول سیاست خارجی و امنیتی اتحادیه اروپا شب گذشته اعلام کرد که اتحادیه اروپا در حال کار به روی تحریم‌های جدید علیه روسیه است که می تواند مسکو را از کالاهای مورد نیاز خویش برای تحقق جاه‌طلبی‌های راهبردی این کشور محروم کند.

جوزپ بورل گفت: «به عنوان بخشی از اقدامات برای بازدارنگی روسیه، در آماده سازی پاسخ به سیاست تهاجمی مسکو که هزینه سنگینی برای اقتصاد و سیستم مالی روسیه خواهد داشت، پیشرفت هایی بدست آمده است.  در این زمینه ما همچنین به کنترل‌های صادراتی نگاه می‌کنیم که تأثیر بلندمدتی داشته و روسیه را از کالاهایی که برای تحقق جاه‌طلبی‌های استراتژیک خود نیاز دارد محروم می‌کند.»

در اوایل روز گذشته (یکشنبه) نیز مشخص شد که مقامات لندن هفته آینده تحریم‌های خود علیه روسیه را گسترش خواهند داد. لیزا تراس، وزیر امور خارجه انگلیس اعلام کرد که لندن قصد دارد فهرست قوانین تحریمی را گسترش دهد تا هر شرکتی که منافع کرملین را تامین کند، مشمول تحریم شود.

” آندری کلین” سفیر روسیه در لندن اعلام کرده که این کشور خواهان جنگ علیه اوکراین نیست و تنش کنونی در این رابطه باید از راه های دیپلماتیک حل و فصل شود. به گفته وی، تحریم‌های انگلیس تاکنون نیز هیچ تاثیری بر زندگی شهروندان روسیه نداشته است.

اقدامات ضدروسی مقامات لندن در حالی است که “لیز تراس” وزیر امور خارجه انگلیس قرار است در اوایل ماه فوریه (اواخر بهمن ماه) به مسکو سفر کند. به عقیده طرف روسی، روابط کنونی بین مسکو و لندن به ابتکارعمل دولت انگلیس در یک بحران جدی قرار دارد و مقامات لندن باید برخوردی مسئولانه نسبت به انجام گفتگوهای دوجانبه، بر اساس اصل برابری و توجه به منافع متقابل، به منظور حل و فصل مشکلات انباشته شده در روابط دو کشور داشته باشند. 

توسط admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.