نائب‌رئیس کمیسیون تلفیق بودجه مجلس شورای اسلامی با بیان “در حوزه سربازی به‌هیچ‌وجه نگاه ما در مجلس درآمدزایی نیست” گفت: در راستای تشویق به فرزندآوری، مشمولین متأهلی که بیش از ۳۰ سال سن وحداقل دو فرزند دارند، می‌توانند کارت معافیت از خدمت دریافت کنند.

محسن دهنوی با بیان “امروز در جلسه کمیسیون تلفیق یکی از همکاران در خصوص طرح فروش سربازی، اخطار قانون اساسی داد”، گفت: بر این اساس به دو جهت آن مصوبه‌ای که کمیسیون تلفیق داشت خلاف عدالت و خلاف اصل ۱۱۰ قانون اساسی است. رئیس کمیسیون اخطار را وارد دانست و بنده برای اینکه مشکل حل شود یعنی بحث آن دو اشکال وارده برطرف بشود یک متن پیشنهاد دادم که این متن به‌عنوان متن جایگزین پیشنهاد شد، یعنی با رأی آوردن این طرح عملاً اعلام شد “موضوع خرید سربازی آن هم با این عدد و رقم‌ها که از عهده خیلی از اقشار برنمی‌آید، با عدالت همخوانی ندارد”! و این طرح حذف شد.

نائب‌رئیس کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۱ مجلس شورای اسلامی گفت: متن جایگزین پیشنهاد ما این است که حالا که کل نظام، رهبری و مجلس روی موضوع فرزندآوری تأکید دارند، بیاییم معافیت را به‌صورت رایگان بدهیم به کسانی که دو فرزند یا بیشتر دارند، یعنی گفتیم مشمولین غایب سی سال به بالا که دو فرزند یا بیشتر دارند، بتوانند معافیت خدمت سربازی دریافت کنند، این در واقع جایگزین متن قبلی شد، و با رأی آوردن این همان موضوع اخطار قانون اساسی حل شد هم آن موضوع تبعیض حل شد و هم این‌که متن جدیدی الآن جایگزین آن متن شده است به‌عنوان مصوبه کمیسیون تلفیق، بر این اساس در راستای توجه به امر مقدس استحکام خانواده و تشویق به فرزندآوری، مشمولین متأهلی که بیش از ۳۰ سال سن و حداقل دو فرزند دارند، می‌توانند کارت معافیت از خدمت در زمان صلح را رایگان دریافت کنند.

وی در پاسخ به این سؤال “آن بحث فروش خدمت سربازی پابرجا هست یا نه؟” گفت: نه، نیست و آن طرح از دستور کار کمیسیون تلفیق خارج شد و سال آینده بحثی در خصوص فروش خدمت سربازی نداریم.

دهنوی گفت: ما با مباحثی مثل فروش خدمت سربازی به‌دنبال مباحث درآمدی دولت نیستیم، به‌طور کلی دنبال این هستیم که مشکل سربازی جوانان حل بشود، دنبال این هستیم که مشکل فردی را که ازدواج کرده است و الآن به او کارت پایان خدمت نمی‌دهیم و نمی‌تواند خیلی از فعالیت‌های اجتماعی را انجام بدهد، حل بکنیم.

وی افزود: در موضوع حقوق سربازان اتفاق مهمی افتاد و طی سال گذشته حقوقشان سه برابر شد، امروز هم می‌خواهیم یک مصوبه خیلی مهم دیگر برای آنها بگذرانیم تا وضعیت بیمه سربازان تعیین تکلیف شود، در حوزه سربازی به‌هیچ‌وجه نگاه ما در مجلس درآمدزایی نیست.

عضو کمیسیون تلفیق با یادآوری “دولت پارسال منابع لازم برای پرداخت حقوق ماهیانه سیصدهزارتومانی را در بودجه لحاظ کرده بود”، گفت: سال گذشته برای افزایش حقوق سربازان در کمیسیون تلفیق مصوب شد که حقوق سربازان بین یک تا یک و نیم میلیون تومان باشد، منابع هم در اختیارشان قرار دادیم و امروز حقوق سربازان بالای یک‌میلیون است، پس در این حوزه موفق شدیم، امسال هم دولت منابع لازم برای پرداخت یک‌میلیون و ۴۰۰ هزار تومان ماهیانه را لحاظ کرده بود که در تلفیق، حقوق سربازان را سه میلیون و ۳۵۰هزار تومان تعریف کردیم، برای این پرداخت ماهیانه نیز منابع لازم را می‌گذاریم بر این اساس انتظار داریم کسی زیر سه میلیون و ۳۵۰هزار دریافت نکند.

دهنوی در پاسخ به این مطلب که “اخیراً اعلام شد که برای پرداخت حقوق ماهیانه ۳.۵ تا ۵ میلیون تومانی به سربازان حدود ۱۲هزار میلیارد تومان کسری منابع وجود دارد”،‌ گفت: در این خصوص پیشنهاد مشخص آماده کردیم که آن ۱۲هزار میلیارد از کجا تأمین مالی بشود که جزئیاتش اعلام خواهد شد.

در لایحه‌ای که سال گذشته توسط دولت به مجلس ارائه شد، حقوق سربازی ۳۰۰ هزار تومان تعیین شده بود.

وی اضافه کرد: ما متوسط این رقم را برای سال جاری به یک‌میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رساندیم و دولت حداقل یک‌میلیون و ۵۰ هزار تومان را به سربازان پرداخت کرد. امسال خالصی دریافتی سربازان را حداقل به سه میلیون و ۳۵۰ هزار تومان رساندیم، این بدین معنا است که این رقم در طول دو سال بیش از ده برابر شده است.

دهنوی در خصوص چرایی افزایش حقوق سربازی گفت: اساساً معتقدیم باید به قانون عمل می‌شد و در این سال‌ها به‌دلیل محدودیت‌های منابع و کم‌توجهی به معیشت سربازان به قانون عمل نشده بود.

وی با یادآوری اینکه در ماده ۴۹ قانون نظام وظیفه عمومی، گفته شده است که به یک سرباز باید حداقل ۶۰ تا ۹۰ درصد حقوق یک پایور پرداخت شود، گفت: دریافتی یک پایور امسال با مصوبات دولت و مجلس نزدیک به ۵ میلیون و ششصد هزار تومان است و حداقلِ شصت درصد آن، سه میلیون و ۴۰۰ هزار تومان می‌شود.

توسط admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *